poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Na lepszy słuch - co oferują producenci?

Producenci prześcigają się w "wymyślaniu" i dedykowaniu swoich wynalazków "określonym" problemom zdrowotnym (nierzadko konkretny układ, a nawet narząd). Problem w tym, że jeśli umieszcza się w składzie chociażby roślinę wpływającą na krążenie, trudno mówić o działaniu w obrębie jednego narządu, jednej struktury, bo naczynia krwionośne tworzą sieć, która poprzez krew dostarcza tlen i składniki odżywcze wszędzie, całemu organizmowi. 
W związku z zasłyszaną nową reklamą, postanowiłam przyjrzeć się co oferuje rynek narządowi słuchu, poza znanymi lekami, zalecanymi przez otolaryngologów.
Nie wiem od jak dawna słychać o tym produkcie, ale Ja miałam okazję na początku lipca słuchać reklamy Acustivum. Nazwa sugeruje,że jest to preparat przeznaczony dla polepszenia słuchu.
Co znajdziemy w składzie? Mamy tutaj: miłorząb japoński, grykę, kwas alfa-liponowy, magnez i witaminę E.
O miłorzębie japońskim wiadomo z całą  pewnością (dostępność leków z wyciągiem z miłorzębu świadczy o tym, że roślina została gruntownie przebadana), że korzystnie wpływa na krążenie mózgowe, polecany jest w celu poprawienia koncentracji, usprawnienia pamięci, przy szumach usznych, a więc na narząd słuchu działa. O gryce mówi się i pisze,iż korzystnie wpływa na słuch, polepsza jego jakość. Dowodów  w postaci artykułów naukowych ani w prasie polskiej, ani anglojęzycznej nie doszukałam się.
Kwas alfa liponowy jest antyoksydantem, mówi się o nim nawet antyoksydant antyoksydantów, uskutecznia działanie chociażby witamin C i E. Owy kwas silnie redukuje stres oksydacyjny, przez co zmniejsza ryzyko uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych oraz neuronów. Ta właściwość najpowszechniej jest wykorzystywana w polineuropatii cukrzycowej. Leki zawierające kwas alfa liponowy charakteryzują się dawkami 300 lub 600 mg. A tu mamy zaledwie 100 mg. Różnica kolosalna.

Dostępny jest o kilku lat suplement diety TONE. Aby łatwiej pisać o tych produktach porównajmy składy w przeliczeniu na 1 tabletkę:
Acustivum                                                                     
kwas alfa-liponowy 100 mg                                                
ekstrakt z gryki 100 mg                                                          
ekstrakt z miłorzębu japońskiego 40 mg                                  
witamina E 6 mg                                                                  
magnez 50
D.S. 2 x dziennie 1 tabletka
 
TONE
wyciąg z gryki 200 mg
wyciąg z czarnej borówki 100 mg
wyciąg z chmielu 50 mg
wyciąg z galangalu 20 mg
niacyna 13,5 mg
magnez 75 mg
potas 80 mg
D.S. 2 tabletki dziennie

Przyglądając się powyższemu preparatowi można potwierdzić, że czarna borówka na pewno poprawia, usprawnia krążenie krwi. Najbardziej popularne jest jej zastosowanie w preparatach okulistycznych, za sprawą udowodnionego działania ochronnego, zapobiegającego zaćmie, zwyrodnieniom siatkówki poprzez uszczelnianie naczyń włosowatych (oko lepiej ukrwione = oko lepiej odżywione). Niemniej jednak roślina ma wpływ na wszystkie naczynia krwionośne. Przypuszczam, że chmiel zwyczajny umieszczono w preparacie ze względu na działanie antyoksydacyjne, czyli m.in. ochronne na naczynia krwionośne, za sprawą obecnego w roślinie ksantohumolu.
Galangal to przyprawa popularna raczej w Azji, niż u nas, wyglądem i walorami kulinarnymi zbliżony do imbiru. Skoro wiadomo, że imbir poprawia, pobudza krążenie dlaczego w preparacie nie on a galangal? Czyżby egzotyczny owoc miał wyróżnić preparat spośród innych? Pewnie tak i nie :) przypuszczam, że roślina jest znana w medycynie wschodu, lecz nie udało mi się uzyskać żadnej informacji potwierdzającej. Potas z magnezem wzajemnie od siebie zależą (ich poziom w organizmie) i oba wpływają na poprawne funkcjonowanie neuronów, na przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami układu nerwowego i odbieranie bodźców. Natomiast niacyna, czyli witamina PP jest od dawien dawna stosowana jako środek rozszerzający naczynia krwionośne (=poprawiający przepływ krwi), lecz w wyższych dawkach.

TONE obecny od kilku lat na aptecznych pólkach nie jest produktem najtańszym, stąd nie znam opinii z pierwszej ręki. W obliczu wydatku ponad 50 zł za 60 tab. część Pacjentów rezygnuje z zakupu. Przyznam jednak szczerze, że w ciągu kilku lat pracy zaledwie kilka zapytań miałam o ten produkt.
Acustivum 56 tab. kosztuje średnio 25 zł.
Ani jeden, ani drugi produkt nie robi na mnie wrażenia typu WOW. Nawet jeśli w każdym część składników jest zasadna, ze względu na niskie dawki składników aktywnych należałoby stosować więcej niż 2 tabletki dziennie (minimum 3-4) przez co najmniej 2-3 miesiące, by ocenić czy realnie czuć różnicę w odbiorze dźwięków.
Jeśli wśród Was są wytrwali, którzy stosują lub stosowali któryś preparat przez dłuższy czas zachęcam do dzielenia się opiniami.

Życzę przyjemnego letniego popołudnia,
Ania


Źródła:
http://www.newnordic.pl/all-products/tone-comb
http://zdrovit.pl/produkty/acustivum
http://www.czytelniamedyczna.pl/3817,wlasciwosci-lecznicze-chmielu-zwyczajnego-humulus-lupulus-l.html

13 komentarzy:

 1. Bardzo rzeczowe informacje, do zastanowienia, brawo !

  OdpowiedzUsuń
 2. Od 2 miesięcy korzystam z leku TONE.Niestety jak dotychczas nie zauważyłem jakichkolwiek zmian w zakresie poprawy słyszenia jak i zmniejszenia szumów w uszach,chociaż wyczytałem na forum,że jakaś Pani po 6 tygodniach używania zaczęła świetnie słyszeć i pozbyła sie uciążliwych szumów.Zaczynam żałować wydatku ponad 100 zł za opakowanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żaden preparat nie przywróci słuchu!
   Leki te wspomagają lepsze krążenie czyli mogą ale nie muszą ustąpić objawy po zastosowaniu leku.
   Uszkodzone ucho wewnętrzne jest NIEODWRACALNE.

   Usuń
  2. A które ucho jest odwracalne? Gdzie ty się uczyłeś polskiego?

   Usuń
  3. Urban miał takie...

   Usuń
  4. Ryszard - a co ma do tego polski, są aforyzmy, przykłady etcetera. A czy rzep czepia się ogona

   Usuń
  5. Witam.Czy wiadomo coś Państwu na temat tabletek Multilan Activ ?
   http://bestpromocenter.com/48/multilanactive-prt2/gps/
   Cena nie wysoka jak dla mnie.

   Usuń
  6. Czy coś wiadomo Państwu na temat
   tabletek Multilan Activ ?

   http://bestpromocenter.com/48/multilanactive-prt2/gps/

   Cena wysoka jak dla mnie .

   Usuń
 3. Witam.Czy coś Państwu wiadomo na temat tabletek Multilan Active ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, niestety nie znamy. Nie miałam okazji sprawdzać dostępność w hurtowniach farmaceutycznych, jednak bezpośrednia sprzedaż przez internet sugeruje, ze raczej nie będzie dostępny dla aptek i to rodzi moje podejrzenia co do jakości produktu. Nie widzę szczegółowego składu a jedynie informacje o miłorzębie japońskim. Preparaty na bazie miłorzębu japońskiego są dostępne w aptekach i to również jako leki. Efekty kuracji dawkami 120-240 mg dziennie są widoczne po około 3 miesiacach kuracji. Zatem polecam zakupić np. Ginkofar czy Bilobil w aptece. Informacje na stronie są wg mnie przesadzone i mnie nie przekonują. Miłorząb japoński rozrzedza rew więc należy ostrożnie stosować z lekami przeciwzakrzepowymi.

   http://www.lekinacodzien.pl/2014/01/21/przeciwzakrzepowe-interakcje/


   Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 4. Bardzo dobry artykuł. Od siebie mogę polecić preparat Calminax z www.calminax.com.pl Pomógł mnie i mojej Mamie tak więc może i komuś się jeszcze przyda.

  OdpowiedzUsuń
 5. Calminax też w składzie miłorząb japoński, czyżby cynk i witaminy B6 i B12 Ale czy można wyleczyć coś co jest niodwracalne ? Może tylko złagodzić i przyzwyczaić się z tym żyć

  OdpowiedzUsuń
 6. Czy komuś jeszcze pomógł ten polecany Calminax?

  OdpowiedzUsuń