niedziela, 2 sierpnia 2015

Pyramidon - "wczoraj" i dziś

Niejednokrotnie zdarza się, że produkty lecznicze noszą taką samą nazwę jak substancje lecznicze. Najjaskrawszym przykładem jest chociażby luteina, która jest żółtym barwnikiem z grupy ksantofili, który jest składnikiem preparatów na wzmocnienie wzroku. Luteina to również nazwa produktu handlowego, zawierającego hormon progesteron, stosowany często w celu zapobieżenia poronieniu, w nieregularnych cyklach miesiączkowych i innych problemach ginekologicznych. Innym przykładem jest tytułowy pyramidon.

Pyramidon inaczej aminofenazon to substancja zbliżona budową chemiczną do metamizolu, czyli obecnej Pyralginy. Substancja wykazywała działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, lecz ze względu na toksyczne działanie na wątrobę, nerki oraz szpik została wycofana z produkcji.
Obecnie dostępny jest lek o nazwie Pyramidon firmy Adamed w postaci saszetek do rozpuszczania. Zawiera w składzie kwas acetylosalicylowy, witaminę C oraz wapń. Jak możecie się domyślać jest zalecany na objawy przeziębienia i grypy. Szczegóły na stronie producenta Adamed

Pomysł na dzisiejszy temat zrodził się kiedy byłam, nie gdzie indziej jak w drogerii, a tam już aż 4 półki z suplementami diety. Moją uwagę zwróciła gama produktów o wdzięcznej nazwie Pyramidonek. Czy owy Pyramidonek ma podobny skład jak wyżej? Raczej nie mógłby, bo preparaty dla dzieci < 12 r.ż. nie mogą zawierać kwasu acetylosalicylowego, inaczej aspiryny.
Linia produktów obejmuje:
Pyramidonek Temperaturka (miód, mleczko pszczele, sok z czarnego bzu, koncentrat z malin)
Pyramidonek Gardełko (miód, porost islandzki, szałwia, czarny bez, witamina C)
Pyramidonek Zatkany Nosek i Drogi Oddechowe (dzika róża, pelargonia, tymianek, prawoślaz, miód, mleczko pszczele)
Pyramidonek Ochronka (colostrum, witaminy C i D)


Jak widać żaden z obecnych produktów nic wspólnego ze starym pyramidonem nie ma. Za wyjątkiem nazwy.

Pozdrawiam, Ania


Źródła:
http://adamed.com.pl/pl/nasze-produkty/leki-bez-recepty/pyramidon/
http://adamed.com.pl/pl/nasze-produkty/suplementy/pyramidonek-zatkany-nosek-i-drogi-oddechowe/

3 komentarze:

  1. Dla mnie to porażka takie nazewnictwo nie mające nic wspólnego z dawnym działaniem leczniczym, no ale ludziom od razu się kojarzy ze starym lekiem, który kiedyś był skuteczny, to i te suplementy na pewno są skuteczne...

    OdpowiedzUsuń
  2. o matko, co za idiotyzm! ale jeszcze bardziej porażające są dla mnie nazwy: Pyramidonek Temperaturka / Gardełko i Ochronka. kto im na to pozwolił??? to nawet gorsze od wszystkich Bakusiów, Serusiów i innego zdrobnionego ohydztwa :)

    OdpowiedzUsuń
  3. nazwa jak nazwa, ważne, że są skuteczne, bo są naprawdę

    OdpowiedzUsuń