sobota, 28 maja 2016

Krople ochronne do oczu


Krople oczne stanowią bardzo ciekawą grupę asortymentową aptek. Dzisiaj przyjrzymy się kilku produktom, o których mówi się, że mają spełniać funkcje ochronne.

Pierwszym produktem, który pojawił się w sprzedaży i był/jest polecany jako krople ochronne to Thealoz z naturalną cząsteczką trehalozą. Jest to dwucukier, który występuje zarówno w organizmach roślin i zwierząt. O trehalozie nie ma jeszcze wielu publikacji, ale jak do tej pory wiadomo, że związek ten ma działanie antyoksydacyjne. Wykazuje działanie ochronne, stabilizuje błony komórkowe, ponieważ wpływa na przemiany białek i hamuje degradację lipidów. Przeciwdziała nadmiernemu złuszczaniu się nabłonka rogówki. Drugim produktem z trehalozą to krople Thealoz Duo stanowiące połączenie trehalozy z kwasem hialuronowym. Dodatkowe informacje na stronie producenta thea

Kolejne krople to połączenia kwasu hialuronowgo z ektoiną - HYLO-PROTECT i Ektin.
Ektoina jest również naturalną substancją, ale pozyskiwaną od drobnoustrojów. Działa ochronnie, stabilizuje warstwę lipidową na powierzchni oka (zapobiega to nadmiernemu wyparowywaniu łez). Stabilizuje błonę komórkową rogówki, bo tworzy na jej powierzchni warstwę hydrokompleksów (ektoina ma zdolność do wiązania wody). Ma to zapobiegać przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed alergenami. Wzmacnia to naturalną funkcję ochronną rogówki.

Przedstawione przeze mnie krople mają przede wszystkim działać nawilżająco oraz ochronnie poprzez zapobieganie nadmiernemu parowaniu łez. Nadają się zatem we wszelkich stanach kiedy oko potrzebuje nawilżenia, kiedy Pacjent odczuwa pieczenie, podrażnienie, w tym na podłożu alergicznym (krople z ektoiną). Nadają się do stosowania po zabiegach okulistycznych i w terapiach długoterminowych kiedy Pacjent stosuje przewlekle krople o działaniu np. obniżającym ciśnienie w gałce ocznej, które mogą dawać odczucie suchych oczu.
Wielką zaletą ww. kropli jest to, że nie zawierają konserwantów (bardzo popularnych chlorek benzalkonium powoduje suchość i pieczenie). Jest to możliwe dzięki specjalnym opakowaniom uwalniającym jednorazowo jedną kroplę (zapobiega to cofaniu się płynu do buteleczki i ewentualnemu wprowadzeniu drobnoustrojów). Za tym idzie cena kropli, ale można je stosować od 6 tygodni do nawet 6 miesięcy, zależnie od produktu.
Dwuskładnikowe preparaty stanowią alternatywę dla najprostszych kropli nawilżających, które nierzadko okazują się niewystarczające.


Dobrej nocy, AniaŹródło:
http://www.innowrota.pl/sites/default/files/images/P.Filipkowski_1.pdf
thea.pl
ursapharm.pl

4 komentarze:

 1. Dla tych cierpiących z powodu suchych oczy każda taka informacja jest bezcenna , spróbuję tych kropli. Zawsze czekam na nowy Pani post, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie krople może Pani polecić dla osób noszących soczewki? Najlepiej niedrogie i mające długi termin przydatności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam, Starazolin Hydrobalance w jednodawkowych pojemnikach nadaje się by móc stosować bezpośrednio na soczewki. Wszystkie krople w opakowaniach typu COMOD lub ABAK, czyli bez konserwantów z długim terminem ważności są niedrogie. Zważywszy jednak na to że Hylo-comod czy Hylo-care kosztują ok 35 zł, ale do 6 mcy po otwarciu można stosować, wydaje mi się, że nie jest to bardzo wysoka kwota. Pozdrawiam, Ania

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatne informacje. Sam mam bardzo suche oczy i przyznam, że bez kropli ani rusz. Inaczej czuję duży dyskomfort.

  OdpowiedzUsuń