wtorek, 17 maja 2016

Kozieradka - nie tylko dla kobiet


Witajcie,

Dawno nie było nic na temat roślin leczniczych, a że ostatnio usłyszałam to i owo o kozieradce, postanowiłam się z Wami tymi wiadomościami podzielić.

Kozieradka pospolita nie jest docenianą rośliną leczniczą. Pamiętam z zajęć farmakognozji na studiach, że kozieradkę zaleca się w chorobie wrzodowej, bo śluz nasion kozieradki działa osłaniająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Obecność śluzu, NNKT i saponozydów warunkuje działanie obniżające poziom cholesterolu i lipidów (tylko nieodtłuszczone ziarna), a także obniżające poziom glukozy. Saponiny zaś odpowiadają za działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Reasumując stosujemy ją w chorobie wrzodowej, cukrzycy i zewnętrznie przy stanach zapalnych skóry, ropniach, czyrakach itp. Tyle w zasadzie mówi o tej roślinie nasz podręcznik do farmakognozji.
Rośliny lecznicze bardzo często mają szeroki zakres działania, są stosowane w wielu problemach, stąd gro Pacjentów powątpiewa w ich skuteczność, wychodząc z założenia "jak pomaga na wszystko, to nie pomoże na nic". Nie raz, ani nie dwa przekonałam się o mocy ziół.
Jakie inne zalety posiada Kozieradka?
Wodno-alkoholowe wyciągi pobudzają rozwój tkanki mięśniowej. Saponozydy steroidowe są prekursorami hormonów sterydowych, które mają działanie anaboliczne (m.in. testosteron). Wodno-alkoholowe wyciągi mają podnosić wydolność fizyczną oraz psychiczną. Z tych względów kozieradka jest stosowana przez kulturystów = pomaga budować masę mięśniową. Dodatkowe informacje tutaj Klik Dzięki temu, że kozieradka wpływa na poziom hormonów, w tym estrogenów jest wykorzystywana, by "powiększyć biust". W internecie roi się od opinii na ten temat. Oczywiście nie będzie to spektakularna zmiana, ale piersi powinny stać się pełniejsze, jędrniejsze. Znalazłam mnóstwo bardzo pozytywnych opinii o takim działaniu kozieradki. Te dwie właściwości sprawiły, że kozieradka stała się dla mnie tym bardziej interesującą rośliną. Można rzec - dla każdego coś dobrego.
Będąc w temacie urodowym, najczęściej spotykam się w aptece, że Panie kupują nasiona kozieradki, aby zmniejszyć wypadanie włosów. A dokładniej, do przygotowania wcierki do włosów. Po 2-3 tygodniach regularnego wcierania w skórę głowy widać zadowalające efekty.
Przepisy oraz dawkowanie podaje dr Henryk Różański Klik
Wymieniłam najciekawsze moim zdaniem właściwości kozieradki. Nie wykluczone, że w innych źródłach znajdą się i kolejne wskazania do stosowania tejże rośliny.
Ostatnio mama Tomka zasugerowała, że można zmielone nasiona kozieradki stosować jako przyprawę do potraw. Ma gorzko-słodkawy smak, więc warto spróbować w kuchni :)

Pozdrawiam, Ania

Źródła:
Farmakognozja I.Matławska
 http://www.magicznyogrod.pl/zielarnia/ziola/kozieradka-ziarno.html
 http://www.przyprawowy.pl/kozieradka.html
 http://zdrowofitterka.blogspot.com/2014/08/zioa-pomocne-w-powiekszeniu-piersi.html

3 komentarze:

 1. Witam, a jak ma się kozieradka do tabletek antykoncepcyjnych?

  OdpowiedzUsuń
 2. A jak ma się do tabletek antykoncepcyjnych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, nie znam żadnych źródeł które mówiłyby że wpływa negatywne na antykoncepcje. Pozdrawiam,Ania

   Usuń