środa, 20 maja 2015

Dlaczego należy czytać ulotki leków?

Witajcie,

  Dzisiaj chcemy przekonać Was dlaczego powinniśmy czytać ulotki leków. Wydaje się oczywiste, że najważniejsza informacja dotyczy zażywania leków - ile razy dziennie, na czczo, z jedzeniem czy po, rano lub wieczór. Ważne są również informacje na temat interakcji z innymi lekami, bo zazwyczaj osoby leczące się przewlekle zażywają więcej niż jeden lek i powinny wiedzieć z czym można, a z czym nie można stosować.
Najczęściej Pacjenci zwracają największą uwagę na działania niepożądane. Czy słusznie? I tak, i nie. Przede wszystkim warto się skupić na działaniach ubocznych, które występują bardzo często i często, bo badania wykazały, że występują one najczęściej. Czasami możecie się nieźle zdziwić co substancje lecznicze mogą z nami "zrobić".

Ważne informacje o nietypowych skutkach ubocznych:
Haloperidol - napady przymusowego patrzenia z rotacją gałek ocznych, maskowatość twarzy, zaciskanie oczu, wysuwanie języka

Ropinirol - epizody nagłego napadu snu; zaburzenia panowania nad popędami, w tym patologiczny hazard, patologiczna aktywność seksualna i zwiększone libido (Requip Modu Tab, Madopar, Bromergon - u pacjentów z chorobą Parkinsona te objawy występują)

Propranolol - ziębnięcie i sinienie kończyn

Amantadyna, beta-blokery (bisoprolol, propranolol, sotalol), leki p/arytmiczne - koszmary nocne

Beta-blokery mogą zmniejszać wydzielanie łez (np. karwedilol, nebiwolol) - osoby noszące soczewki kontaktowe mogą odczuwać dyskomfort

Metformina, metronidazol, zopiklon, pochodne sulfonylomocznika, amitryptylina - metaliczny smak w ustach

Doxycyclina - czarny język

Informacja o czynnikach uczulających:
Alfadiol zawiera olej arachidowy z orzeszków ziemnych, uwaga osoby uczulone na orzeszki.
Niektóre leki zawierają olej rycynowy, co może dać efekt przeczyszczający u osób nadwrażliwych.

Azytromycyna (np. AzitroLek) zawiera lecytynę sojową, ostrożnie u uczulonych na soję i orzeszki ziemne.


Informacje czy lek można czy nie można dzielić:
Oxcarbazepina (np. Trileptal) - linia podziału na tabletce ułatwia tylko rozkruszenie w celu ułatwienia połknięcia, a nie podział na równe dawki; tabletka nie dzieli się na równe części

Carbamazepina (np. Tegretol CR) - tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu, a mają linię podziału. Tabletki o modyfikowanym uwalnianiu nie powinny być dzielone, chyba, że jest to WYRAŹNIE zaznaczone.


Sposób przyjmowania leku:

Haloperidol - podanie z wodą, nie kawą czy herbatą

Indometacyna - aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia przewodu pokarmowego przyjmować razem z posiłkiem lub mlekiem

Lewotyroksyna, bilastyna, bisfosfoniany, żelazo, metotrexat - przyjmować na czczo


W ulotkach znajdują się również takie informacje jak czas po, którym Pacjent będzie widział pierwsze efekty działania leku np. po 4-6 tygodniach, a stan będzie się poprawiał w ciągu 4-6 kolejnych miesięcy. Informacja ma zapewnić o skuteczności leczenia, by Pacjent nie rezygnował po kilku tygodniach, kiedy nie widzi poprawy.

Można znaleźć informacje o wpływie na płodność: zmniejszenie ilości plemników w nasieniu, zaburzenie miesiączkowania lub całkowity brak miesiączki podczas leczenia m.in. lekami immunosupresyjnymi, lekami przeciwnowotworowymi. Konieczne jest zapobieganie ciąży w trakcie leczenia i minimum do 3 miesięcy po jego zakończeniu. Jest to niezwykle ważna informacja, którą raczej lekarz prowadzący przekazać musi Pacjentom obu płci.

Może się zdarzyć, że w ulotkach tego samego leku, ale różnych producentów przeczytacie inne informacje:
- że lek powoduje/bądź nie senność np. w przypadku leku przeciwhistaminowego
- że czas połowicznego rozpadu, czyli czas po którym ilość leku w organizmie zmaleje o połowę różni się istotnie np. 14-30 dni lub 20-100 dni w przypadku amiodaronu
- na temat częstości określonego działania niepożądanego lub przeciwwskazań.
Może i dość często zdarza się, że ulotki dla tych samych leków, lecz różnych firm wyglądają niemal identycznie.

Wbrew pozorom, aby leczenie przebiegało poprawnie, Pacjent musi być doinformowany.

Życzę przyjemnego wieczoru,
Ania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz