poniedziałek, 6 lipca 2015

Lokomocyjne dylematy

  Witajcie,

  Okres letni to czas kiedy udajemy się w krótsze lub dłuższe podróże. Część z nas nie toleruje żadnych środków lokomocji i musi wspierać się preparatami dostępnymi w aptekach i zielarniach. Najstarszym lekiem dostępnym w aptekach jest szeroko znany Aviomarin. Drugim co do popularności jest suplement diety Lokomotiv. Czy Pacjenci mają jeszcze inne możliwości? W kilku słowach przedstawię najbardziej popularne preparaty.
Aviomarin - najstarszy preparat apteczny zawierający dimenhydrynat, substancję o działaniu przeciwwymiotnym, przeciwuczuleniowym, przeciwcholinergicznym. Minusem leku jest fakt, że u części Pacjentów wywołuje działania uboczne najczęściej w postaci senności, zmęczenia, zawrotów głowy czy osłabienia, co sprawia, że owi Pacjenci poszukują innych środków.
Aviomarin występuje w postaci tabletek oraz gum do żucia, które stosuje się > 6 r.ż. na 30 minut przed planowaną podróżą,

Zdecydowanie dużą grupę stanowią produkty opierające się na imbirze, o którym nie od dziś wiadomo, że świetnie radzi sobie nie tylko z wymiotami lokomocyjnymi, ale również z wymiotami u kobiet ciężarnych. Szeroko o właściwościach leczniczych tutaj Klik oraz tutaj Klik.
Jak wspomniałam najbardziej znane za sprawą reklam są produkty z serii Lokomotiv. Mamy tutaj drażetki do połykania > 6 r.ż., syrop > 3 r.ż., pastylki do ssania, które Ja poleciłabym > 6 r.ż. (na opakowaniu brak informacji) oraz dostępne od tego sezonu lizaki > 3 r.ż.
Co ciekawe preparat Lokomotiva zawiera podobnie jak Lokomotiv drażetki 300 mg kłącza imbiru, jest też polecany > 6 r.ż. i produkowany przez tą samą firmę, czyli Aflofarm. Różnica tkwi w tym, że Lokomotiva jest lekiem, a Lokomotiv suplementem diety.
Kolejne produkty to Lokomarin, który zawiera 200 mg suchego kłącza imbiru, również polecany od 3 r.ż., Lokomoto, który zawiera 330 mg kłącza imbiru i polecany jest przez producenta > 4 r.ż. czy Automotki lizaki zawierające poza imbirem miętę pieprzowa i witaminę C.
Tradycyjne produkty z imbirem to kapsułki: Imbir (180 mg) Herbapol Kraków i Avioplant (250 mg).
Dla osób, które mają problem z połykaniem stałych postaci leków, tj. tabletek czy kapsułek znajdzie się i imbir w formie płynnej, a więc w postaci kropli IMBIFEM.

Ciekawy jest preparat Amarin, który zawiera zarówno imbir lekarski, jak i witaminę B6, która zmniejsza odczuwanie nudności.

Dla osób, które nie maja nic przeciwko homeopatii znajdą się też: tabletki Cocculine, Vertigoheel i krople Vomitusheel.

Osoby, które źle reagują na doustne formy (bardzo wrażliwi, można powiedzieć ekstremalne przypadki wśród Pacjentów:)) mogą wypróbować plastry nadgarstkowe TRANSWAY, które działają na punkt akupunkturowy odpowiedzialny za przeciwdziałanie i leczenie nudności. Na podobnej zasadzie działają opaski SEA-BAND.

Wybór jest całkiem spory, zatem nie ma co załamywać rąk.

Życzę przyjemnych podróży, Ania

UWAGA! Jeśli jesteście w drodze i akurat zabraknie Wam któregoś z ww. środków można pokusić się o zastosowanie Buscopanu czy Scopolanu (jeśli macie przy sobie), mimo iż oba preparaty mają wskazanie jako środki rozkurczowe. Hioscyna jest najsilniejszym środkiem na wymioty pochodzenia lokomocyjnego.


3 komentarze:

  1. Ja bym Aviomarinu nigdy swoim dzieciom nie podał. Homeopatia odpada. Oczywiście opaski uciskowe to chińska magia (btw to jest akupresura a nie akupunktura) Siłą rzeczy dostępnych rozwiązań nie pozostaje wiele...

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale Imbifem jest świetny! polecam :)

    OdpowiedzUsuń