wtorek, 17 listopada 2015

Leki dopochwowe - co warto wiedzieć?

Patrząc na leki dopochwowe jako kobieta (nie autor bloga i farmaceuta) muszę przyznać, że jest to najmniej lubiana przeze mnie forma postaci leku. Niestety są sytuacje, że nie da się inaczej. Kilka praktycznych wskazówek odnośnie tej postaci leku.

Leki dopochwowe występują w postaci:
- globulek
- tabletek
- kapsułek
- kremów i żeli
- płynów do irygacji
- tamponówGlobulki, inaczej gałki dopochwowe mają kształt owalny lub torpedowaty. Globulki dopochwowe są wykonywane na dwóch rodzajach podłoży. Najbardziej popularne są na oleju kakaowym, mają wygląd mleczny/waniliowy. Należy uważać podczas wyjmowania ich z opakowania, bo można je ukruszyć. Globulki na oleju kakaowym ulegają stopieniu w temperaturze ciała ludzkiego. Przykładem globulek na takim podłożu jest np. Pimafucin.
Drugim typem podłoża, a więc mieszaniną substancji, która pozwala uwolnić lek do pochwy z postaci globulki są: masy żelatynowo-glicerolowe lub makrogole. Są to podłoża, które powoli rozpuszczają się w  wydzielinach błon śluzowych, co sprawia, że uwalnianie leku odbywa się w sposób przedłużony. Przykładem globulek na podłożu makrogolowym jest produkt Betadine.
WAŻNE! W przypadku globulek na podłożu makrogolowym bardzo ważne jest zwilżenie końca globulki wodą, by ułatwić jej aplikację, by ułatwić uwolnienie substancji leczniczej z globulki i aby uniknąć podrażnienia. Podłoża tego typu mają tzw. właściwości higroskopijne, czyli odciągają wodę z błony śluzowej pochwy, co może wywołać bolesność.

fot. Tabletkarnia - globulka o kształcie torpedowatym


Tabletki dopochwowe mogą mieć wygląd spłaszczonych, zwężonych na jednym końcu jak np. Gynalgin lub mogą być małe, okrągłe jak np. Vagifem i wymagają do wprowadzenia specjalnego aplikatora, który dołączony jest do opakowania produktu. W przypadku tabletki zwężonej na jednym końcu, proponuję wprowadzać do pochwy tym właśnie węższym końcem.fot. Tabletkarnia

Przed zastosowaniem każdego leku warto sięgnąć po ulotkę. Dowiecie się z niej czy lek ginekologiczny musi być przechowywany w lodówce, tak jak probiotyki w kapsułkach, część musi być przechowywana w temp. 2-8 C, ale na czas leczenia mogą przebywać w temp. 25 C, inne wyłącznie w temp. 25 C.
Ulotka udzieli wskazówki, że należy zabezpieczyć się  w podpaskę każdego wieczora w trakcie kuracji lekiem. Uważam, że niezależnie jaki rodzaj leku dopochwowego stosujecie należy zakładać bieliznę i podpaskę albo wkładkę higieniczną. Przykładem mogą być globulki Betadine, które zawierają jodopowidon o kolorze brunatno-żółtym. Jeśli nie zabezpieczycie się, to możecie być pewne,że nie tylko pościel, ale i nawet materac będzie nosił kolorową pamiątkę po zakończeniu leczenia.

Może się okazać, że ulotka informuje o sposobie częstości aplikacji nieco inaczej niż zalecał lekarz. Pimafucin według ulotki należy aplikować codziennie, a mi np. lekarz zalecił co 2 dzień. Warto wysłuchać wyraźnie zaleceń, ewentualnie podpytać farmaceutę, bo czasami na recepcie jest dawkowanie zapisane.

Leki dopochwowe są nierzadko zalecane w ciąży. Zastosowanie leku działającego miejscowo jest bardziej bezpieczne niż formy doustne. Z praktyki zawodowej, jak również z własnego doświadczenia wynika, że często zalecane są następujące preparaty: Clotrimazolum 100 mg, Gynalgin, Pimafucin i probiotyki.Źródła:
http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/

2 komentarze:

  1. Czy z Ginalgin można równocześnie stosować probiotyk globulkowy?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, lepiej po zakończeniu kuracji Gynalginem. W przeciwnym razie należałoby zachować odstęp czasowy między jednym i drugim produktem dopochwowym, co wieczorem mogłoby być trudne moim zdaniem. Pozdrawiam, Ania

      Usuń