piątek, 17 czerwca 2016

"Posiłek" z apteki

Czy możliwe jest, aby produkt z apteki zastąpił posiłek? Zdecydowanie tak. Nutrdrinki firmy Nutricia to cała gama napojów, odpowiednio dostosowana do potrzeb organizmu w zależności od problemu zdrowotnego.
Zakup i podawanie tych napojów kojarzy się wszystkim raczej z dożywianiem Pacjentów ciężko chorych, którym brak apetytu lub tych, którzy mają problem z połykaniem, żuciem, ogólnie z przyjmowaniem pokarmów. Jest to prawda, ale...
Właśnie jest ale, okazuje się, że spora część lekarzy i farmaceutów nie zdaje sobie sprawy z problemu niedożywienia w szpitalach. Nie kojarzy, bądź nie zastanawia się nad tym, że przygotowanie do zabiegów wiąże się z ograniczeniem przyjmowania jedzenia, czyli można rzec z kilkugodzinną, a niekiedy całodniową głodówką. Aby szybciej nabrać sił, powrócić do formy po ingerencji chirurgicznej lub innych zabiegach inwazyjnych warto sięgać po tego typu "odżywki" przed planowanymi zabiegami oraz po zabiegach, w trakcie i po hospitalizacji.
Nie będę wymieniać szczegółów o wszystkich napojach, bo możecie o nich przeczytać na stronie producenta Nutricia
Kilka słów powiem o klasycznym, podstawowym drinku, dostępnym w większości aptek ogólnodostępnych. Nutridrink klasyczny ma 300 kcal, czyli mniej więcej tyle co w dwóch miseczkach rosołu lub daniu składającym się z porcji grillowanego kurczaka, ziemniaków i marchewki gotowanej. Koszt jednej buteleczki to ok 8-9 zł. Napój jest kompletny energetycznie, czyli zawiera białko, tłuszcze, węglowodany w tak dobranej ilości, aby pokrywał zapotrzebowanie na te składniki jak porcja pokarmu.
Tak jak wspomniałam, najczęściej napoje Nutridrink są kupowane dla osób po operacjach, w okresie rekonwalescencji czy chorujących na nowotwory.
Komu jeszcze warto polecać Nutridrinki
- przed zabiegami operacyjnymi i po, po porodzie,
- u osób chorujących na choroby psychiczne, chorujących na zespoły otępienne - np. Alzheimer, z którymi trudno o kontakt, które nie chcą przyjmować pokarmów,
- przy braku apetytu,
- chorym na mukowiscydozę,
- przy problemach z jedzeniem, żuciem, połykaniem - często jest to problem osób starszych  i w innych przypadkach o, których przeczytacie na ww. stronie internetowej.
Nutridrink klasyczny ma te same zalecenia jak Nutridrink Yogurth style, więc można zamiennie popijać napój i jogurt. Dodam, że przed zabiegami operacyjnymi można przyjmować też specjalnie przygotowany na ten cel preOp. Dla osób chorujących na chorobę Alzheimera jest również stworzona odrębna receptura o nazwie Souvenaid. Przy chorobach nerek, dostępny jest drink z niższą zawartością białka - Renilon.
Przy chorobach wątroby i trzustki poleca się natomiast Nutridrink Juice style. Przy marskości wątroby dobrze jest podawać Nutridink na noc, bo przyjęcie węglowodanów zapobiega rozpadowi mięśni.
Nutridrin Protein bogaty w białko jest szczególnie polecany w chorobach nowotworowych lub po udarze.
Jest dostępny też napój polecany chorym na cukrzycę, zawiera tłuszcze jednonienasycone i odpowiednio dobrany błonnik, aby lepiej kontrolować glikemię. Jest napój z dodatkiem argininy, aminokwasem, który przyspiesza gojenie ran, odleżyn. Zatem przy problemie trudno gojących się ran, w tym odleżyn oraz po zabiegach operacyjnych warto go przyjmować. W gamie napojów znajdziemy też bogaty w błonnik, tak ważny przy biegunkach, zaparciach czy chorobach zapalnych jelit.

UWAGA!
Napoje typu Nutridrink najlepiej pić schłodzone,pić wolno 30 - 60 min., ponieważ ze względu na wysoką osmolarność mogą pojawić się biegunki po zbyt szybkim wypiciu. Po pewnym czasie okaże się, że nawet po wypiciu w krótkim czasie nie będzie ww. problemu.

Jest w czym wybierać. Większość z tych napojów można stosować w szerokim zakresie problemów zdrowotnych. Odpowiednia podaż składników odżywczych skraca czas powrotu do zdrowia. Czasami Pacjenci lub członkowie ich rodzin twierdzą, że są to drogie napoje. Jeśli porównać 1 drink = 1 posiłek, to 8-9 zł chyba nie wydaje się aż tak dużym wydatkiem. Korzyść ze wzbogacenia diety chorego lub osoby starszej o taki napój jest nieoceniona.

Pozdrawiam ciepło i życzę wszystkim chorym szybkiego powrotu do zdrowia!
Ania

2 komentarze:

  1. Dziękuję za tego posta o Nutridrinkach,widać że firma Nutrica poszerzyła ofertę.Kiedys były tylko te podstawowe odżywki.Szczególnie zainteresował mnie Nutridrink Cubitan dla osób starszych z trudno gojącymi sie ranami.Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Odkryłam nutridrinki, gdy trzeba było dożywiać teściową, która odmawiała jedzenia. Polecam też Nutridrink Soup - to także preparat o kompletnym składzie bardziej przypominający posiłek - o smaku zupy z kurczaka lub pomidorowej, zaleca się podawać go na ciepło.

    Od jakiegoś czasu sama się dożywiam nutridrinkami z buteleczki :) - to znacznie zdrowsze niż pożarcie batona lub drożdżówki, gdy nie ma czasu na posiłek. Wiem, że brak czasu na posiłki jest karygodny, ale czasem się jednak zdarza... Dodam, że można znaleźć apteki internetowe, gdzie buteleczka klasycznego nutridrinka kosztuje około 6 zł. Istnieje też konkurencyjna seria podobnych preparatów o nazwie Resource 2.0 firmy Nestle. Pozdrawiam, doskonały blog!

    OdpowiedzUsuń