wtorek, 23 sierpnia 2016

Gorączka podczas ospy

Witajcie,

W ostatnim czasie skupiam swoją i Waszą uwagę na grupie leków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Nie inaczej dzisiaj. Kilka słow o stosowaniu leków na gorączkę w ospie wietrznej.


  Ospę wietrzną zna większość rodziców, bo jest powszechną, prawdopodobnie najczęstszą chorobą zakaźną wieku dziecięcego. Osobiście lubię czytać artykuły autorstwa lekarzy, więc o ospie okiem fachowca przeczytacie tutaj mp.pl
Chciałam zwrócić dzisiaj uwagę na problem  zwalczania gorączki podczas tej choroby. Okazuje się, ze potwierdzono badaniami, iż leki z grupy NLPZ zwiększają ryzyko wtórnego zakażenia zmian skórnych, najczęściej nadkażeń paciorkowcowych i gronkowcowych. Najwięcej informacji dotyczy ibuprofenu. Dlaczego tak się dzieje? Leki z tej grupy zmniejszają liczbę neutrofilów (najliczniejsza grupa białych krwinek), obniżają odporność komórkową co skutkuje zwiększonym ryzykiem zakażeń skóry, w tym martwiczego zapalenia powięzi. Więcej informacji w artykule Klik
Najbezpieczniej w tym wypadku jest wybrać paracetamol.


Pozdrawiam, Ania

Źródła:
http://www.farmacjaija.pl/zdrowie/dziecko/zwalczanie-goraczki-w-ospie-wietrznej.html

3 komentarze:

 1. Witam, ciągle zastanawiam się jaka jest różnica między suplementem diety, dietetycznym środkiem spożywczym specjalnego przeznaczenia czy wyrobem medycznym. Czy może mi Pani to wyjaśnić tak Na "chłopski rozum" krótko i zwiężle ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, chyba nie będzie to sprawa prosta i krótka.
   Wyrób medyczny to szerokie pojęcie, bowiem WM w skrócie może być: narzędzie, urządzenie, przyrząd, oprogramowanie lub artykuł, stosowany u ludzi, aby diagnozować, monitorować, leczyć, zapobiegać i łagodzić przebieg choroby. Czyli pod tą definicję da się sporo podciągnąć. W aptece WM są np. i krople do uszu, i aspirator do nosa. Espumisan, preparat z symetikonem w postaci kapsułek jest lekiem, a w postaci saszetek jest wyrobem medycznym. Myślę, że w przypadku WM jest to kwestia etapu rejestracji produktu, lecz nie zajmuję się tym, więc niuansów prawnych w każdym szczególe nie znam.

   Suplement diety to środek spożywczy, który ma uzupełnić normalną dietę w witaminy, minerały lub inne substancje, które wykazują działanie odżywcze lub inne fizjologiczne.

   Dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego to też środki spożywcze, ale ze wzg na szczególny skład lub sposób przygotowania mają zaspokajać szczególne potrzeby żywieniowe. Takimi produktami są mleka modyfikowane dla niemowląt i dzieci albo chociażby probiotyki.

   Mam nadzieję, że choć trochę się rozjaśniło. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Myślę, że nawet dla farmaceutów jest trudno od razu rozpoznać z czym ma do czynienia. Mnie bardzo ostatnio pomógł Debutir, a nie jest to lek przecież.
   Pozdrawiam i życzę przyjemnej niedzieli.

   Usuń