wtorek, 4 marca 2014

Senes - bezpieczny czy nie?

Postanowiłam napisać kilka słów o senesie, bo praktycznie codziennie pojawiają się w aptece Panie w różnym wieku kupujące herbaty o działaniu przeczyszczającym. Kiedy zaczynam temat zaparć mało która Pani decyduje się na rozmowę. Na pytanie czy wypijany jest codziennie co najmniej 1 l wody, bardzo często pada odpowiedź, że wcale albo np. 1 szklanka kawy. Przerażające!


W społeczeństwie panuje przekonanie, że herbatki ziołowe na zaparcia to samo zdrowie. No, cóż rozczaruję większość Pań, ponieważ zioła też mogą nie być całkiem bezpieczne. Dodatkowo w TV reklamowane są preparaty z senesem, które mają sprawić, że poczujemy się lżej. Na dodatek podkreśla się wagę "naturalnego preparatu", chociażby w reklamie: "Xenna - działa jak natura chciała".

UWAGA!  Liść Senesu, Figura 1, Laxantia Tea, Red-Slim Tea, Xenna czy Normosan - wszystkie herbaty zawierają senes. Nawet jeśli wydaje Ci się, że kupujesz inną herbatę, nadal jest w  niej senes. Warto zapytać w aptece co można zamiennie zastosować.

Do produkcji leków wykorzystywane są liście, które zawierają m.in. glikozydy antracenowe (sennozydy) odpowiadające za właściwości senesu. Glikozydy antracenowe są rozkładane przez bakterie jelitowe do antrachinonów. Powstaje reinoantron, który wykazuje działanie przeczyszczające.
Mechanizm działania związany jest: I ze zwiększaniem wydzielania wody do jelita, co zwiększa objętość mas kałowych, II drażnieniem ściany jelita i pobudzaniem skurczów okrężnicy. Skutkiem jest skrócenie czasu pasażu treści jelitowej. Efekt przeczyszczający uzyskuje się  po 6-8,a max po 10 h.
Preparatów na bazie sensu, herbat czy tabletek nie wolno stosować przy stanach zapalnych jelit, przy bólach brzucha o nieznanej przyczynie, w ciąży i podczas karmienia piersią, a także < 12 r.ż.

O czym trzeba pamiętać!
Senes powinno się stosować doraźnie w zaparciach, jednak nie dłużej niż przez okres 7-10 dni. Przy dłuższym stosowaniu jelita "rozleniwiają się", czyli na swój sposób przestają reagować na preparaty senesu (=osłabienie perystaltyki i zwiększenie skłonności do zaparć). POWAŻNIE!

Wiem, wiem wszystkim Paniom wydaje się,że ziółka piją i jest ok. Problem w tym,że owe Panie nie zauważają kiedy z zaparzania 1 saszetki herbatki robią się 2,a potem 3,4. I wtedy inaczej już nie można, bo herbata w przeciwnym razie nie zadziała.

Warto zastanowić się nad wypijaniem większej ilości wody. Jak ktoś nie lubi wody mineralnej, można pić herbaty ziołowe, herbaty zielone i białe. Należy ograniczyć ilość kawy i mocnej czarnej herbaty.

MIT! - stosując senes schudnę
Zgadza się,że kiedy opróżnimy jelita na pewno czujemy się lżej, ale żeby od razu stosować senes jako wspomagacz odchudzania?  Absolutnie nie! Tak myśli wiele, szczególnie młodych Pań.

P.S. Preparaty stosowane w problemie zaparć należy zmieniać często, a najlepszym wyjściem jest zmiana diety i zwiększenie ilości wypijanych płynów. Temat zaparć poruszę niebawem.

Źródło:
http://www.farmacjapraktyczna.pl/senes-ziolo-miesiaca,opieka-farmaceutyczna,2170,49,1,1,pl

7 komentarzy:

 1. ja miałam w ciąży straszne zaparcia i to mimo zdrowej diety i wielu wypijanych litrów wody. męczyłam się okropnie i lekarz mi polecił Eva/qu. są skuteczne i bezpieczne. teraz stosuję je tylko sporadycznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. a ja piję Red senes tea wsześniej nazywał się Red slim tea. Bardzo mi pomaga na zaparcia. I wiem że to lek. Te zioła polecił mi lekarz. Staram się je stosować zgodnie z ulotką, Te zioła pomagają na moje zaparcia. Nie będę polecać innym ale mogę zapewnić na mnie działają.

  OdpowiedzUsuń
 3. Te wymienione powyżej produkty ziołowe to leki. Ja sama stosuję Red senes tea albo Figurę. W każdym opakowaniu jest ulotka, w której mozna przeczytać o przeciwwskazaniach. Łatwo napisać że lepiej zmienić dietę i styl zycia, ale co jak to nie pomaga. Ja z polecenia lekarza piję te mieszanki ziołowe. Niektórzy tak mają i już. Lekarz powiedział że to i tak mniejsze zło niz leki chemiczne.
  Ludzie w naszym kraju przesadzają ze wszyskim zajmijcie sie lepiej dopalaczami. To szkodzi o wiele badziej...

  OdpowiedzUsuń
 4. No dobrze, tylko co zrobić, jeśli na zaparcia nie pomaga zupełnie nic? Senes piję od ok. 17 lat, po 3 saszetki dziennie (w mniejszych ilościach nie pomaga). Próbowałam go odstawić, ale żadne inne formy (hektolitry wody, suszone śliwki, szklanka wody z octem jabłkowym lub miodem na czczo, siemię lniane, jogurty i kefiry, płatki owsiane, błonnik, laktuloza (lactulosum) a nawet inne ziołowe tabletki przeczyszczające) nie pomagają. Mam dietę lekkostrawną, nie jem smażonego (nie wiem już, jak smakuje kotlet schabowy), codziennie mnóstwo warzyw i owoców, chude mięso (głównie pierś z kurczaka), produkty bezglutenowe, bez cukru, z minimalną ilością laktozy. Chcę zajść w ciążę. Co mam zrobić? Bez senesu wytrzymałam maksymalnie 9 dni (i było to 9 dni bez wypróżnień, ból niesamowity, brzuch jak kamień), potem musiałam wziąć, bo myślałam, że umrę. Co radzicie w tej sytuacji? Chodzę od gastrologa do gastrologa, którzy przepisują kolejne cudowne środki na regulację pracy jelit - potworna męczarnia a efektów zero.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,

   Szanowna Pani proszę wybaczyć bezpośredniość, ale jak można oczekiwać, że od tak, od razu cokolwiek Pani pomoże jeśli 17 lat Pani rozleniwiała jelita?! Gdzie byli farmaceuci i lekarze przez ten czas. Że też nikt wcześniej nie przekonał Pani, ze tak nie wolno. Jestem zaskoczona.

   Proszę zapomnieć o kefirach czy jogurtach, one zawierają niewiele o ile w ogóle kultur bakterii. Powinna Pani zaopatrzyć się w probiotyki apteczne, np. Multilac, Sanprobi IBS czy Dicoflor. Nie te najtańsze, ale lepsze, leki lub dietetyczne środki specjalnego przeznaczenia medycznego. Zażywać min. 2-4 nawet kapsułek dziennie. Wysoki koszt uprzedzam. Musi Pani porzucić senes. Łatwo się mówi, bo jak nie to nic się nie zmieni, a w ciązy nie wolno stosować senesu! Poza probiotykami proponuję zaopatrzyć się w środki doraźne np. czopki glicerynowe, świetnie działa Bisakodyl w czopkach, ale recepta jest potrzebna. Działają dość szybko bo od 15-30 min. Jak nie czopek, to świetnie działają mikrowlewki Melilax, w aptece rzadko, lepiej od razu udać się do zielarni. Czy jakiś lekarz zapisywał Pani Duspatalin, Tribux czy Zirid? Trudno mi uwierzyć, że nic a nic nie pomogły te środki. Nie wiem czy jest możliwe w 100% przywrócenie prawidłowej funkcji jelit, ale na pewno będzie to długo trwało. Błonnik nadal bym stosowała bo on stymuluje pracę jelit. Pytanie na ile senes uszkodził błonę sluzową i/lub unerwienie nabłonka. Tym powinien zainteresować się głębiej gastroenterolog.

   Proszę nawet w kryzysowej sytuacji nie pić senesu. Mniej przyjemne i wygodne są czopki, mikrowlewki albo po prostu wlewka typu lewatywa, ale oczyszczą jelita i poczuje Pani ulgę. Proszę nadal stosować dietę i pić dużo wody.

   Życzę powodzenia!

   P.S. Dobrze gdyby znalazła Pani gastrologa, który poważnie potraktuje Pani problem.

   Usuń
  2. Jeszcze jest grupa leków na innej zasadzie niż powyższe, pobudzająca perystaltykę, czyli pracę jelit np. Ubretid czy Mytelase. Są dostępne raczej na zamówienie w aptece, jedynie na receptę. Muszę jednak uprzedzić, że stosuje się je w pooperacyjnej atonii jelit. Jednak jeśli powyższe były stosowane i nie pomogł to może lekarz uzna, że warto spróbować.

   Najlepiej jesli Pani uda się do gastrologa, powie otwarcie o tym senesie przez 17 lat. Wymieni Pani dokładnie, albo spisze na kartce co Pani brała/bierze i nie pomaga i wydaje mi się, że rozsądny lekarz zainteresuje się Panią. Najlepiej poszukać lekarza, który nie tylko przyjmuje prywatnie, ale też w szpitalu pracuje. Tak mi się wydaje, ze może szybciej okaże się Pani ciekawym problemem medycznym i podejmie się leczenia.

   Usuń
 5. Zaparcia moga byc objawem celiakii.

  OdpowiedzUsuń