poniedziałek, 1 września 2014

Bóle neurologiczne w półpaścu

Witajcie!

Poza standardowymi, regularnie powtarzającymi się pytaniami ze strony Pacjentów chociażby o preparaty na zaparcia czy biegunkę trafi się od czasu do czasu niejako "perełka",która pozwala z codziennej rutyny wyrwać umysł Farmaceuty :)
W ostatnim czasie jedna z Pacjentek zapytała mnie czy mogę jej polecić preparat,który pomoże mężowi cierpiącemu na bóle po przebytym półpaścu. Farmaceuta nie ma dużego pola do popisu w tym temacie.
Jedyne co przyszło mi na myśl to polecenie płynnych pudrów, tych,które stosuje się miejscowo w ospie wietrznej ze względu na obecność środka znieczulającego i mentolu np. Pudroderm,Variderm (benzokaina, mentol) czy Puder płynny z anestezyną.
Z pewnością mogą przynieść one ukojenie,ale wszystko zależy od stopnia nasilenia bólu. Zdania co do stosowania pudrów/papek są jednak podzielone.
Drugą moją propozycją było polecenie plastrów ze środkiem znieczulającym - lidokainą (Versatis),jednak potrzebna jest na nie recepta lekarska. Plastry nakleja się na 12 godzin. Jednorazowo można stosować maksymalnie 3 plastry. Jeśli ktoś byłby zainteresowany odsyłam do ulotki Versatis
Inne leki stosowane w leczeniu bólu neuropatycznego zarezerwowane są jedynie na receptę lekarską.
Moim zdaniem jedyną osobą,która może pomóc jest lekarz. Jeśli nie satysfakcjonuje Was zainteresowanie problemem ze strony leczącego Was lekarza, można udać się po poradę do innego neurologa. Co człowiek to opinia. Podobnie zresztą jest wśród Farmaceutów.

Leczenie neuralgii półpaścowej jest dość trudne i nie ma jednego sposobu radzenia sobie z tym problemem.
Są leki,które mają potwierdzoną skuteczność kliniczną, mniejszą lub większą i są takie,których działanie potwierdzają nieliczne badania.
Wymieniam grupy leków,które mogą być i są stosowane:
- leki przeciwdepresyjne (m.in. klomipramina, amitryptylina, dezypramina)
- pochodne benzodiazepiny (klonazepam)
- leki przeciwdrgawkowe/przeciwpadaczkowe (m.in. karbamazepina, oksykarbamazepina, lamotrygina, topiramat, fenytoina, gabapentyna)
- leki przeciwbólowe (m.in. tramadol)
- glikokostykosteroidy
Miejscowo stosuje się środki znieczulające lub kapsaicynę (szczegóły w poniższym linku).

Nie opisuję czym jest półpasiec,bowiem osoby które problem dotyczy doskonale wiedzą,a tym którzy chcieliby poszerzyć wiedzę polecam pracę poglądową Klik
Ciekawe informacje o stosowanych grupach leków znajdziecie tutaj Klik

Pozdrawiam i trzymam kciuki za walczących z bólem!
Ania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz