poniedziałek, 29 czerwca 2015

Podologia - komu może pomóc?

   Dobry wieczór,


   Wielu Pacjentów trafia do aptek z problemami, na które jako farmaceuci możemy jedynie udzielić informacji, np. na temat dbania o stopy u osób chorujących przewlekle na cukrzycę. Ewentualnie możemy podpowiedzieć, że są dostępne preparaty doustne wspomagające, które ochronnie wpływają na włókna nerwowe i naczynia krwionośne. Możemy też dobrać odpowiednie kliny, aparaty wspomagające i hamujące postęp deformacji palców stóp. Jeśli apteka posiada w ofercie wkładki ortopedyczne możemy je dobrać, choć tutaj byłabym ostrożna. Wiele Pań zmaga się z problemem odcisków, nagniotów, z którymi preparaty apteczne nie zawsze są w stanie sobie poradzić.
W związku z tym, że Pacjent z pewnymi problemami odchodzi z apteki z przysłowiowym "kwitkiem" postanowiłam dzisiaj poinformować Was drodzy Czytelnicy o nowych możliwościach. Kiedy nie mam narzędzi by pomóc Pacjentowi staram się podpowiadać, gdzie ewentualnie może udać się po pomoc. Okazuje się, że jest rozwiązanie na ww. problemy - gabinet podologiczny.


Podologia jest dziedziną medycyny jeszcze mało popularną w Polsce. Jej zadaniem jest diagnozowanie oraz leczenie chorób stóp - stawów i skóry. Osoby borykające się z problemem tzw. stopy cukrzycowej (owrzodzenie stóp pojawiające się jako konsekwencja uszkodzenia nerwów obwodowych; chora stopa nie odczuwa bólu ani temperatury, więc nawet obuwie w tym przypadku może stać się przyczyną owrzodzenia), osoby zmagające się z haluksami i innymi deformacjami stóp, grzybica paznokci czy uciążliwe modzele/odciski to najpopularniejsze wskazania do skorzystania z usług podologów.
W gabinetach podologicznych pracują m.in. dyplomowani fizjoterapeuci. Którzy również służą pomocą w kwestii uciążliwej przypadłości jakimi są ostrogi piętowe, o których wydaje nam się, że w zwalczaniu dolegliwości bólowych wystarczą zabiegi zalecone przez ortopedów i doraźnie leki przeciwbólowe. Nic bardziej błędnego. Okazuje się, że specjaliści mogą dobrać odpowiednie wkładki do obuwia, które chronią całą stopę przed zmianami jakie niosą za sobą ostrogi.
Fizjoterapeuta pomoże Państwu również w przypadku rwy kulszowej. Po odpowiednim dobraniu zestawu ćwiczeń okazać się może, że będziecie rzadziej sięgać po tabletki na ból. Mam opinie z pierwszej ręki, że ćwiczenia są naprawdę skuteczne, choć trudno się do nich przekonać.
Warto spróbować.

Dobrej nocy,
AniaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz