środa, 28 maja 2014

Flixonase - jeden lek, dwie ceny

Od czasu do czasu rutynę pracy w aptece poza różnymi osobowościami Pacjentów, przełamują też ciekawostki związane z lekami. Niekiedy pozytywne, niekiedy dziwne albo zaskakujące.

Nie dalej jak w poniedziałek dokonałam przypadkiem pewnego odkrycia. Wprowadzałam fakturę z hurtowni,na której jedną z pozycji stanowił aerozol Flixonase (stosowany w alergicznym, sezonowym lub całorocznym zapaleniu błony śluzowej nosa) i ku mojemu zdziwieniu cena urzędowa była niezgodna. Sprawdziłam w bazie BLOZ (Baza leków i środków ochrony zdrowia) i okazało się,że Flixonase ma dwie ceny urzędowe i dwie wielkości opłaty Pacjenta. To pierwszy tego typu przypadek,bo nie znam innego takiego przykładu. Lek pakowany jest w butelkę ze szkła i wówczas opłata Pacjenta wynosi 14,87 lub lek jest pakowany w butelkę polipropylenową i wtedy opłata wynosi 11,80.

Z ciekawości sprawdziłam na stronie producenta GSK kartę charakterystyki produktu i faktycznie widnieje informacja,że lek może mieć dwa rodzaje opakowań. Na tę chwilę nie potrafię odpowiedzieć czemu ma to służyć,ale tak jest.
Jak do tej pory nie zdarzyła mi się sytuacja,aby Pacjent zwrócił uwagę na temat różnego opakowania lub ceny,ale jak widać i takie rzeczy mogą mieć miejsce.
Przyznam się szczerze,że gdyby ktoś przyszedł do mnie i powiedział,że wcześniej miał szklaną butelkę,a teraz ma plastikową,to uznałabym,że producent zmienił opakowanie,ale na pewno nie wpadłabym na to,że ten  sam lek może równocześnie występować w dwóch różnych opakowaniach.

Jak widać świat nas codziennie może zaskoczyć :)
życzę przyjemnego dnia mimo niepogody

1 komentarz:

  1. Witam. Używam tego leku od kilku ładnych lat i dopiero niedawno otrzymałam go w butelce plastykowej. Myślałam tak samo, że zmieniono opakowanie. Od teraz będę prosić w aptece o lek w takim opakowaniu. Nie dość, że taniej to, lżejsza butelka to i mniej miejsca zajmuje :)
    Pozdrawiam serdecznie
    asia.

    OdpowiedzUsuń