poniedziałek, 2 czerwca 2014

Locoid a Locacid

   W ostatnim czasie doszło u mnie w pracy do pomyłki. Koleżanka technik farmacji nie była pewna czy dobrze czyta receptę i poprosiła o konsultację koleżankę magister farmacji by przeczytała jej receptę. Ta bez wahania powiedziała Locoid. Jak się okazało na recepcie przepisany był Locacid. Na szczęście udało się skontaktować z Pacjentką i lek został wymieniony na poprawny.

Piszę o tym przypadku, dlatego, że jest to bardzo prawdopodobna pomyłka. Locacid nie jest szczególnie często ordynowany Pacjentom w naszym rejonie,a że oba leki często przepisują  dermatolodzy to osoba nie kojarząca, że istnieje lek Locacid odruchowo może wydać Locoid.

Leki mają zupełnie różny skład. Mianowicie  Locoid zawiera maślan hydrokortyzonu i jest zalecany najogólniej mówiąc w stanach zapalnych (nie wywołanych przez drobnoustroje) reagujących na kortykosteroidy. Locacid zaś zawiera tretinoinę i jest stosowany w leczeniu trądziku (z wyjątkiem trądziku różowatego).

W czym problem?
Leki kortykosteroidowe stosuje się z reguły do 2 tygodni na skórę ciała, natomiast na skórę twarzy 3-7 dni maksymalnie. Czas stosowania może ulec wydłużeniu w szczególnych zmianach chorobowych, ale o tym decyduje lekarz dermatolog. Ja podaję czas typowego łagodzenia zmian zapalnych, na ogół na tle alergicznym.  Przy dłuższym stosowaniu Locoidu może dojść do ścieńczenia skóry, rozszerzenia naczynek, zapalenia wokół ust czy zmian, które przypominają trądzik różowaty. Trądzik po lekach steroidowych jest trudny w leczeniu.
Tretinoina z kolei może powodować przejściowe podrażnienie w postaci nadmiernej suchości lub nasilenie zmian trądzikowych, co ustępuje po odstawieniu leku lub zmniejszenia dawki.

Zatem odstawienie Locacidu spowoduje,że suchość i nadmierny trądzik ustąpią, natomiast odstawienie Locoidu pozostawi po sobie najczęściej trwałe zmiany.

Lepiej trzy razy zapytać się współpracownika o przeczytanie recepty, niż o jeden raz za mało w trakcie realizacji recepty. Nikt nie jest nieomylny, ale pewność siebie czasami trzeba schować do kieszeni.
Warto zapytać Pacjenta na jaki problem skórny lek został przepisany.

 Pozdrawiam :)

1 komentarz:

  1. Sama prawda. tak się niestety zdarza. Pozdrawiam Kasia Medycka

    OdpowiedzUsuń