wtorek, 20 stycznia 2015

Zabiegi operacyjne a leki przeciwpłytkowe


Witajcie!

  Rzadko, ale zdarza się, że Pacjenci przychodzą do apteki na krótko przed pójściem do szpitala na zabieg pytając kiedy powinni odstawić lek hamujący krzepliwość krwi? Lekarz nie zawsze wyraźnie poinformuje, a i Farmaceuta nie zawsze potrafi jednoznacznej, poprawnej odpowiedzi udzielić.
Jeśli długotrwale leczysz się lekami przeciwpłytkowymi (Pacjentom kojarzą się częściej z nazwą przeciwzawałowe) tj. kwas acetylosalicylowy =ASA (Acard, Polocard, Aspifox) i/lub klopidogrel (np. Plavix, Areplex, Agregex, Clopidogrel GSK itd.) i masz być poddany zabiegowi inwazyjnemu (operacyjnemu), który wiąże się z dużym ryzykiem krwawienia pamiętaj o odstawieniu leku:

- ASA (niezależnie od dawki) 7-10 dni przed zabiegiem
- klopidogrel - 7 dni przed zabiegiem (w literaturze można spotkać też informacje 5-7 dni czy 5-10 dni)

W zależności od rodzaju zabiegu może okazać się, że nie ma potrzeby odstawiać ASA. Jeśli zażywasz inne leki wpływające na krzepliwość krwi zapytaj lekarza o zalecenia przedoperacyjne! 

Zapamiętaj!

Na ostatniej wizycie przed planowanym zabiegiem zapytaj lekarza o to czy masz nadal stosować wszystkie dotychczasowe leki czy któreś z nich należy odstawić, jeśli tak to które i na ile dni przed operacją? Pacjent powinien być świadomy swojego leczenia, powinien brać udział w farmakoterapii.
Pacjent nie powinien mieć wątpliwości jak przygotować się do zabiegu.

Zastanawianie się czy mogę przyjąć leki przed operacją czy też nie, nie powinno stanowić dodatkowego czynnika potęgującego stres u Pacjenta.

Dobrej nocy,
Ania i Tomek

1 komentarz:

  1. Ciekawy wpis! Świadomość, że niektóre leki mają niepożądane właściwości na czas operacji jest bardzo pożądana i należy ją rozszerzać wśród społeczności

    OdpowiedzUsuń