wtorek, 17 lutego 2015

Enigmatyczne skróty w nazwach leków

  Witajcie!

   Nie odzywaliśmy się dawno. Na swoje usprawiedliwienie możemy napisać, że mamy dość intensywny czas w naszym życiu osobistym. Mamy jednak nadzieję, że dzisiejsze informacje Was zaciekawią. Zapraszamy!
Zastanawiacie się czasami co oznaczają skróty w nazwach leków? Ja odkąd pamiętam głowiłam się co te litery znaczą. Czasem można szybko się zorientować, ale niekiedy potrzeba trochę przysłowiowego zachodu, by dociec prawdy. Skróty literowe mogą oznaczać firmę, która jest producentem danego leku np. GSK= Glaxo Smith Kline, MSD = Merck Sharp & Dohme  Corp.
Owe skróty oznaczają również: miejsce rozpuszczenia się leku w przewodzie pokarmowym albo zmieniony schemat uwalniania substancji czynnej, tzn. że tabletka nie ulega natychmiast rozpadowi, jak to ma miejsce w tradycyjnej tabletce, ale np. zastosowano specjalne substancje powlekające, tak żeby lek rozpuścił się dopiero w jelicie albo żeby równomiernie uwalniał lek przez całą dobę.

Najczęściej spotykane skróty literowe w nazwach leków:

RPD, Melt oznaczają liofilizat doustny, czyli formę krążka, który umieszczony na języku rozpuszcza się. Taka forma jest wygodna, gdy nie mamy płynu do popicia pod ręką.

Q-Tab, Swift, Oro, ODT  skróty te oznaczają, że są to tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej.
 
Consta, Modutab, CR, ER, MR, SR, XR, Eras, retard, prolongatum, continus - oznaczają najogólniej ujmując modyfikowane uwalnianie. Nie będę rozwijać tego wątku, bowiem jest to temat dość złożony, niekiedy nawet trudny do spamiętania dla farmaceuty. Dodam tylko, że modyfikacja może oznaczać, że lek nie rozpuszcza się w żołądku, ale dopiero w jelicie albo z taką sama intensywnością będzie rozpuszczał się w przewodzie pokarmowym przez 24 h.
Wszelkie formy modyfikowanego/przedłużonego uwalniania leku mają sprawić, że zamiast 2-3 razy dziennie, Pacjent będzie mógł zażyć lek 1 raz dziennie. Zmniejsza to ryzyko, że zapomni (tym samym leczenie ma szanse być prowadzone poprawnie), jak i zmniejsza się intensywność działań niepożądanych.

Zdarza się, że ten sam lek może występować w różnych postaciach i tak Olfen UNO to tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu, odporna na działanie soku żołądkowego, natomiast Olfen SR to kapsułka (100 mg) lub tabletka (75mg) o zmodyfikowanym uwalnianiu.

Amotaks Dis to tabletki, które można połykać w całości lub po rozkruszeniu, ssać lub rozpuścić w wodzie i wypić. Skrót Dis oznacza z języka angielskiego disslove, czyli rozpuszczać się.

XANAX SL - skrót SL może oznaczać z języka angielskiego sublingual, czyli tabletki podjęzykowe, choć nie zawsze, chociażby dlatego, że Dexak SL jest granulatem do sporządzania roztworu doustnego

HBS - (Hydrodynamically Balanced System) - System Hydrodynamicznie Zrównoważony, czyli flotacyjna postać leku, np. Madopar HBS.
Madopar HBS lub Kaldyum są interesującymi postaciami leku, bowiem wewnątrz kapsułki są "kuleczki, mikrogranulki", czyli fachowo peletki. Granulat jest częściowo niepowlekany, częściowo powlekany cienką warstwą, częściowo powlekany grubszą warstwą substancji stanowiącej otoczkę, tak by w miarę przesuwania się w przewodzie pokarmowym, peletki mogły rozpuszczać się a to w środowisku kwaśnym żołądka, a to w zasadowym środowisku jelita. Dzięki temu lek działa dłużej. 

Propofol Lipuro emulsja MCT/LCT (z olejem sojowym)

Bi-Profenid to również tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu. Tabletka składa się z dwóch warstw - białej o szybkim uwalnianiu oraz warstwy żółtej o powolnym uwalnianiu substancji czynnej. Każda z warstw zawiera po 75 mg ketoprofenu.

Diclac 75 Duo jest kolejnym ciekawym lekiem, ponieważ 1 tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 75 mg diklofenaku sodowego w postaci szybko uwalnianej (12,5 mg) i wolno uwalnianej (62,5 mg). Tabletki Diclac 75 Duo składają się z dwóch warstw. Warstwa różowa (tabletka zwykła) zawiera szybko uwalnianą dawkę inicjującą, która stanowi 1/6 dawki całkowitej. Pozostała część substancji czynnej znajduje się w warstwie białej (tabletka o zmodyfikowanym uwalnianiu) i stanowi 5/6 dawki całkowitej. Z tej części tabletki substancja czynna=diklofenak uwalnia się powoli. Większość substancji czynnej z warstwy o szybkim uwalnianiu wchłania się w żołądku, a z warstwy o zmodyfikowanym uwalnianiu w jelicie cienkim.

Omnic Ocas 0,4 to tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu, typu matrycowego, z niejonowym nośnikiem żelowym. Doustny system kontrolowanego wchłaniania OCAS zapewnia równomierne, powolne uwalnianie tamsulosyny, dzięki czemu odpowiednie jej stężenie w osoczu, z małymi tylko wahaniami, utrzymuje się przez 24 godziny.

Nie udało mi się całkowicie rozwikłać wszystkich trapiących mnie obecnie "zagadek". Niestety producenci nawet w kartach charakterystyki nie zawsze umieszczają szczegóły na temat postaci leku.
Nie sposób przytoczyć wszystkie rozwiązania stosowane obecnie w technologii postaci leku. Macie przynajmniej Państwo teraz większe pojęcie na temat złożoności "konstrukcji" tabletki lub kapsułki. Za takie nowinki przychodzi Pacjentowi trochę więcej płacić niż za zwykłą tabletkę, ale wiąże się z tym bezpieczeństwo i komfort stosowania.

Pozdrawiamy :)

Źródła:
urpl.gov.pl
http://poia.pl/biuletyn/08/biuletyn_szkol_3_08.pdf  str 19-20
http://poia.pl/biuletyn/08/biuletyn_szkol_3_08.pdf   str 15
http://plnauka.com/medicina-zdorove/page,4,122526-Farmakologicheskaya-harakteristika-lekarstvennyh-sredstv-vliyayushih-na-krovetvorenie.html
http://www.polimery.am.wroc.pl/pdf/2014/44/3/189.pdf
http://biuletynfarmacji.wum.edu.pl/0903Maciejewska/Maciejewska.html

6 komentarzy:

 1. Moi Drodzy,dużo jest preparatów na lojtokowe zapalenie skóry,a co Wy o nich sądzicie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzyj do posta "Łojotokowy zawrót głowy"! Jest tam dość szeroko na ten temat. Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Można by tu jeszcze dodać kilka marketingowych chwytów, które może nie są skrótami, ale często pojawiają się w nazwach np.: max, extra, forte, duo, complete, complex, sprint, express, pro, plus, senior, junior, 40+, baby, gold, silver, fix, slim, anti, hydro, intense, soft, active, med, hot, direct, skin, detox, cardio, keto, protect, total itd itp. Pewnie jeszcze wiele innych dałoby się poszukać ;)
  Zastanawiam się czy klienci tak już do nich przywykli, że po prostu nawet nie zwracają na nie uwagi, czy też wszystkie doskonale rozumieją...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mogę otrzymać odpowiedzi na moje zapytanie;
  co oznacza skrót przy nazwie leku w nawiasie (WZF) np; xylometazolim(WZF) 0,1 %

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, to skrot nazwy producenta Warszawskie Zaklady Farmaceutyczne, a obecnie nazwę firmy stanowi Polfa Warszawa. Pozdrawiam

   Usuń