czwartek, 26 lutego 2015

Sulfacetamid - krople na wszystko?

  Witajcie!

  Niesamowicie zadziwia mnie postawa Pacjentów, którzy na wszelkie, ale dosłownie wszelkie problemy z oczami/okiem (zaczerwienienie, pieczenie, suchość) przychodzą do apteki chcąc nabyć Sulfacetamid w kroplach, który jest lekiem na receptę. Jest to jeden z leków, które śmiało można określić mianem "panaceum" okulistycznym w opinii Pacjentów. Oczywiście, że 10-15 lat wstecz kiedy preparatów okulistycznych nie było tak wielu lekarze przepisywali to czym dysponowali, czyli Sulfacetamid. Należy się jednak zastanowić kiedy stosowanie tych kropli ma sens? Krople są wskazane do leczenia stanów zapalnych tkanek oka wywołanych przez bakterie wrażliwe na sulfacetamid oraz zapobiegawczo po urazach czy oparzeniach gałki ocznej.
Jednym słowem krople stosuje się w przypadku infekcji oka (która objawia się obecnością ropy w oku) lub by infekcjom zapobiec. W żadnym wypadku nie stosuje się od tak, bo w oku jest sucho lub piecze. Mamy szereg innych, świetnych preparatów dedykowanych takim problemom.
Do powszechnego stosowania tego produktu przyczynili się sami Farmaceuci, którzy często bezmyślnie sprzedają je bez recepty.

Mało kto sobie zdaje sprawę, że długotrwałe stosowanie sulfacetamidu może prowadzić do zakażeń wywołanych przez bakterie oporne i grzyby.

Pozdrawiamy!

Źródło:
http://www.urpl.gov.pl/system/drugs/pn/charakterystyka/2012-08-31_chpl_sulfacetamidum_wzf_10%25_hec_final.pdf

2 komentarze:

  1. lek Sulfacetamid krople do oczu jest po prostu tani i skuteczny. mi nie raz się zdarzyło, że lekarz na bakteryjną infekcję oka (z ropą) chciał przepisać inny dużo droższy lek, albo w aptece pani proponowała np tobrex za prawie 30 zł !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Oczywiście nie można tych kropli stosować bezmyślnie na wszystko, ale też się wkurzam jak na zwykłe bakteryjne zakaż. dostaję receptę na inne krople za ponad 30 zl do tego jeszcze wskazania do suplementów i po leczeniu sztuczne łzy i wychodzi stówka, zamiast kilku złotych za sulfacetamid sprawdzony i skuteczny, a resztę wole wydać na zdrowe jedzenie :)

    OdpowiedzUsuń