piątek, 26 lutego 2016

Ananas na zatoki

    O tym, że owoce są zdrowe każdy wie. Dlaczego jednak ananas jest wyjątkowy? To za sprawą enzymu bromelainy. Enzym ten trawi białko i pozwala roślinie walczyć z owadami i larwami. Właściwości tego związku  znane są już od lat 70-tych. Zastosowań w lecznictwie jest sporo, ponieważ bromelaina pomaga w trawieniu, wspomaga odchudzanie, bo korzystnie wpływa na przemianę materii i oczyszcza organizm. Jest pomocna w zwalczaniu stanów zapalnych głównie stawów, w przypadku różnych urazów, obrzęków, przyspiesza też gojenie ran. Zastosowań jest bardzo wiele, odnośniki podam w źródłach, bo naprawdę informacji jest sporo.
Chciałam skupić dzisiaj Waszą uwagę na zastosowaniu bromelainy w zwalczaniu stanów zapalnych zatok. Okazuje się, że związek ten rozrzedza gęstą wydzielinę, wspomaga oczyszczanie zatok. Może być skuteczny nie tylko w katarze zatokowym, ale przynosi ulgę też przy alergicznym nieżycie nosa.
Przedstawiam znane mi preparaty jakie można znaleźć na pólkach w aptekach i zielarniach. Pierwszym preparatem zawierający ten enzym, który poznałam był Bromelan (wcześniej znany pod nazwą Sinuzym). Produkt zawiera w składzie jeszcze rutozyd i ekstrakt z kwiatów czarnego bzu. Zawartość enzymu w przeliczeniu na 1 kapsułkę to 50 mg, a należy przyjmować 2-4 kapsułek na dobę, czyli 100-200 mg.
Kolejnym preparatem, tym razem w postaci syropu, jest Pelavo Nos i Zatoki. Poza bromelainą zawiera oczywiście wyciąg z Pelargonii afrykańskiej (która jest bazą produktów Pelavo). Na tym nie koniec, jako, że produkt jest dedykowany na zatoki zawiera też wyciągi z: korzenia goryczki, korzenia i kwiatów dziewanny, liści Andrographis paniculata oraz z kwiatów bzu czarnego. Wzbogacono syrop jeszcze o witaminę C i cynk, by wspierały odporność.
W zależności od wieku dawkowanie wygląda następująco:
dzieci 3-6 r.ż. 2,5 ml 3 x dziennie,
dzieci 6-12 r.ż. 5 ml 3 x dziennie,
> 12 r.ż.  7,5 ml 3 x dziennie.
Zawartość bromelainy przeliczając na wszystkie podania odpowiednio wynosi 4,5 mg, 9 mg i 13,5 mg.

Najnowszym preparatem, obecnie reklamowanym w TV jest Acatar complex. Tutaj też znajdziemy poza bromelainą - wyciągi z Andrographis paniculata, z werbeny, z kwiatów bzu czarnego, goryczki żółtej, witaminę C, E, A, D3, cynk oraz ekstrakt z korzenia zeń-szenia sberyjskiego. I tak 1 tabletka zawiera 40 mg enzymu, a należy dziennie stosować > 12 r.ż. 1 tabletkę, a w okresie jesieni/zimy 2 tabletki.
Nie opisuję pozostałych składników, bo w artykule o zatokach już o tym pisaliśmy Klik

Celowo koncentruję się na zawartości bohatera naszego artykułu w przeliczeniu na dawkę dobową, bowiem są dostępne jeszcze dwa suplementy diety. Mianowicie w wybranych aptekach znaleźć można też produkt firmy Solgar - Bromelain 500 mg do stosowania 3 x dziennie 1 tabletka (napisałam w wybranych, bo są drogie i nie każda apteka może sobie pozwolić na poszerzenie asortymentu o produkty tej firmy). W zielarniach z kolei popularniejszy jest produkt Bromelain 200 mg SWANSON, który powinno się stosować 1-2 tabletki dziennie.

Najczęściej stosowane dawki to 1-3 tabletki dziennie po 500 mg, a w badaniach podawano Pacjentom dawki 540-1890 mg. Dawki zawarte w preparatach Bromelan, Pelavo czy Acatar wydają się być niskie, ale same pomysły na produkty ciekawe.


Pozdrawiam, Ania

Źródła:
http://www.pelavo.pl/pelavo_nos_zatoki.html
http://www.altmedrev.com/publications/5/5/448.pdf
http://www.solgar.pl/wiedza/leksykon/bromelaina
http://naukadlazdrowia.pl/bromelaina-enzym-trawienny-z-ananasa

2 komentarze:

  1. Czy osoba uczulona na ananas może zażywać takie leki?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, trudno mi przewidzieć czy dojdzie do reakcji alergicznej. pozdrawiam, Ania

      Usuń