sobota, 20 lutego 2016

Kilka słów o kaszlu u dzieci

Witajcie,


  O kaszlu pisaliśmy już tutaj dzisiaj natomiast chcemy przedstawić kilka ciekawych faktów.
Jeśli kaszel występuje przede wszystkim wieczorem/w nocy (po położeniu się do łóżka) to w większości przypadków przyczyny mogą być dwie:
1. przewlekłe zapalenie nosa i zatok, co wiąże się ze ściekaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła
2. przerost migdałka gardłowego

Jak wspominaliśmy wcześniej ściekanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła to najczęstsza przyczyna kaszlu u dzieci i dorosłych, stąd praktycznie każdy syrop, ze względu na gęstą formułę może pomóc. Dlatego też znany wszystkim nachalnie reklamowany w TV syrop uniwersalny ma skład iście wykrztuśny, ale jest gęsty więc i na kaszel o takiej przyczynie pomoże. Uważam jednak, że wprowadza się Pacjenta w błąd.

Jakie objawy sugerują przerost migdałka?

- gdy kaszel nasila się po położeniu do łóżka,
- gdy dziecko przestaje dobrze słyszeć (tzw. wysiłkowe zapalenie uszu z niedosłuchem),
- gdy dziecko cierpi na bezdech i chrapie.

To można powiedzieć skrót objawów, ale wydaje się, że najistotniejszych.

UWAGA!
Jeśli kaszel trwa długo i jest męczący koniecznie trzeba udać się na konsultacje do alergologa i laryngologa.

Interesujące jest też to,że leki przeciwhistaminowe nie są skuteczne w leczeniu kaszlu u dzieci. Każdy pracownik apteki spotkał się z pewnością z ordynowaniem przez lekarzy Diphegranu, czyli prometazyny jako wspomagania leczenia infekcji dróg oddechowych. Prometazyna nie działa przeciwkaszlowo. Mimo, iż podanie tego leku daje taki efekt wynika on z depresyjnego wpływu na OUN. Mało tego lek ten może zagęszczać wydzielinę drzewa oskrzelowego i utrudniać jej ewakuację. Pytanie czy zalecenie takie wynika z nierozpoznania czy kaszel jest wynikiem infekcji wirusowej czy alergii (część objawów może się pokrywać) czy młodzi lekarze czerpią ten pomysł od starszych kolegów, którzy całe życie tak zalecają i już. Od kilku lat mówi się, że NIE WOLNO stosować prometazyny u dzieci < 2 r.ż., bo może wywoływać depresję ośrodka oddechowego, co może skończyć się tragicznie, a nawet istnieją przypuszczenia, że stosowanie tego leku może mieć związek z nagłą śmiercią łóżeczkową niemowląt. Dlatego koledzy i koleżanki nie wydawajcie syropów z prometazyną bez recepty. Niejednokrotnie przychodziły do nas matki, aby wydać syrop, bo dziecko ma wymioty, bo niespokojne. Nigdy nie mamy pewności czy matka przeczyta ulotkę i czy przypadkiem nie poda leku młodszemu Maluchowi!


Dobrej nocy, Ania i Tomek


Źródło:
http://www.urpl.gov.pl/system/files/PL/Produkty_lecznicze/PlKomunikatyArch/prometazyna.pdf
http://www.oil.org.pl/xml/oil/oil57/gazeta/numery/n2008/n200806/n20080616
Kaszel - niby nic takiego. R. Kurzawa, Ł. Błażowski

1 komentarz:

  1. Mój syn odkąd poszedł do przedszkola bardzo często łapie kaszel. Jak do tej pory za każdym razem latałam do lekarza ale w końcu poleciła nam syrop Dicotuss baby który można stosować przy każdym kaszlu. Ma naturalny skład więc nie boję się go stosować i szybko nam pomaga.

    OdpowiedzUsuń