sobota, 24 września 2016

Nowy lek do walki z bólem


W sierpniu br. firma farmaceutyczna Grunenthal GmbH dokonała rejestracji w naszym kraju nowego leku przeciwbólowego zawierającego tapentadol. Preparaty handlowe noszą nazwy: Palexia - postać roztworu doustnego i tabletek powlekanych oraz Palexia retard dla tabletek o przedłużonym uwalnianiu.
Tapentadol to lek należący do grupy opioidów, ale różniący się nieco od klasycznych przedstawicieli mechanizmem działania - jest agonistą receptorów opioidowych μ i inhibitorem wychwytu noradrenaliny. Badania wykazały, że jest lepiej tolerowany przez Pacjentów co przejawiało się mniejszą ilością dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Czas pokaże jak w przypadku każdego leku czy lek ten faktycznie stanie się alternatywą dla morfiny czy oksykodonu.
Wskazania:
Palexia
Lek jest zalecany do uśmierzania ostrego bólu umiarkowanego lub silnego, u osób, u których można go łagodzić tylko poprzez stosowanie leków opioidowych.
Palexia retard
Lek jest stosowany do leczenia bólu przewlekłego o dużym nasileniu u osób, u których można go złagodzić jedynie przy użyciu leków przeciwbólowych opioidowych. Ta wersja leku podlega refundacji.


Dobrej nocy, AniaŹródła:
drwidget
http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz