środa, 12 lipca 2017

Witaminą w Alzheimera?

Witajcie,

Chciałam dzisiaj zwrócić Państwa uwagę na możliwości wykorzystania witamin do zmniejszenia ryzyka pojawienia się lub spowolnienia  rozwoju demencji, czyli upośledzenia funkcji poznawczych. Najbardziej powszechnym typem, zależnym od wieku jest choroba Alzheimera.

  Popularność witaminy D od kilku lat nie słabnie, wręcz przeciwnie. Okazuje się, że poza najbardziej znanym wpływem na gospodarkę wapniową, a tym samym korzystnym wpływem na zdrowie kości, witamina ta wykazuje szereg innych działań, określanych ogólnie jako działania plejotropowe. Bardzo interesującym zagadnieniem jest rola witaminy D w rozwoju licznych chorób układu nerwowego. Jej niedobór jest najprawdopodobniej jednym z czynników rozwoju chociażby choroby Parkinsona, schizofrenii i stwardnienia rozsianego czy właśnie demencji. Nie chcę przedstawiać szczegółów z zakresu fizjologii, bo są dość złożone. Zainteresowani znajdą takowe w źródłach podanych na końcu artykułu. Witamina D3 między innymi działa ochronnie na naczynia i nerwy przez co może spowalniać postępowanie upośledzenia funkcji poznawczych.
1.Witamina ta może modyfikować reakcje zapalne, które przyspieszają wapnienie naczyń krwionośnych. Może zapobiegać powstawaniu blaszki miażdżycowej hamując przekształcanie makrofagów w komórki piankowate.
2. Neuroprotekcyjna rola witaminy D jest wiązana z jej wpływem na produkcję i uwalnianie neurotrofin, czyli małych białek uwalnianych przez układ nerwowy. Mówiąc w skrócie w odpowiednim stężeniu kontrolują one utrzymywanie komórek nerwowych przy życiu, a w przypadku zaburzeń mogą inicjować kontrolowaną śmierć tych komórek.
W prasie naukowej można znaleźć szereg artykułów, które wskazują, że istnieje związek między niedoborem witaminy D, a rozwojem demencji. Na tą chwilę nie ma jednoznacznych informacji na temat pełnego mechanizmu działania związku chemicznego jakim jest 25-hydroksycholekalcyferol i zależności między jego stężeniem, a pogorszeniem funkcji poznawczych. Niemniej jednak przyjmowanie witaminy D może przynieść szereg korzyści zdrowotnych.
  Kolejną witaminą, której niedobór może mieć związek z rozwinięciem się u danej osoby choroby Alzheimera jest witamina K. Najbardziej popularnym markerem genetycznym dla choroby Alzheimera jest apolipoproteina E - APOE. W badaniach zaobserwowano mniejsze stężenie tej witaminy dla pewnego genotypu APOE. Sugeruje to, że witamina K ma wpływ na aktywność biochemiczną mózgu (wiadomo jak dotąd, że reguluje aktywność jednych enzymów i wpływa na aktywność receptorów dla innych enzymów) i może odgrywać rolę w zapobieganiu oraz leczeniu demencji. Dominującą formą witaminy K w mózgu jest forma K2.
  Następnym ważnym związkiem chemicznym jest cyjanokobalamina. Istnieją badania potwierdzające, że niedobór witaminy B12 skutkuje wzrostem poziomu homocysteiny, która stanowi czynnik rozwoju miażdżycy, a więc i otępienia naczyniopochodnego oraz choroby Alzheimera poprzez udział w mechanizmie uszkadzania naczyń krwionośnych.

Natknęłam się na informację, że przewiduje się, iż co 20 lat ma podwajać się liczba osób, u których rozwinie się choroba otępienna. Miejmy nadzieję, że naukowcy są już bliscy odkrycia jakie związki i w jaki sposób stosowane dadzą szansę, by ustrzec się tej trudnej i smutnej przypadłości, ponieważ część artykułów które na ten temat przeczytałam było nawet sprzed kilkunastu lub kilku lat.

Dobrej nocy, AniaŹródła:
http://www.czytelniamedyczna.pl/3978,rola-witaminy-d-w-chorobach-ukladu-sercowonaczyniowego.html
pubmed
https://www.termedia.pl/Artykul-pogladowy-Rola-witaminy-D-w-chorobach-osrodkowego-ukladu-nerwowego,46,19585,0,0.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/788,nowopoznana-rola-witaminy-k-w-patogenezie-chorob-cywilizacyjnych.html
http://www.czytelniamedyczna.pl/3291,niedobor-witaminy-b12-jako-czynnik-rozwoju-procesu-otepiennego.html
http://old.ipin.edu.pl/ppn/archiwum/pliki/1993/02/PPiN_2-1993-12.pdf
http://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201301_Geriatria_004.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz