poniedziałek, 11 września 2017

Witamina K u noworodków - nowe rekomendacje

fot. Tab;etkarniaWitajcie,


Zmieniły się rekomendacje Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego odnośnie podawania witaminy K u noworodków i niemowląt.
Standardem jest podanie 1 mg witaminy K domięśniowo krótko po narodzinach na Oddziale Noworodkowym, a następnie podawanie 1 kapsułki dziennie od 8 doby życia do końca 3 miesiąca życia dziecka. Kapsułki dostępne w aptekach zawierają 25 mikrogramów witaminy K.
Obecnie noworodki mogą otrzymać doustnie 2 mg witaminy K tuż po narodzinach, następnie tą samą dawkę podaje się między 4 a 6 dobą życia i trzecią, ostatnią dawkę 2 mg podaje się między 4 a 6 tygodniem życia dziecka. Nie spotkałam się z dawką 2 mg w aptekach, ale jest możliwość jej zamówienia.

Z pozdrowieniami,
Ania


Źródła:
http://www.neonatologia.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=116:witamina-k-w-zapobieganiu-krwawiem-wynikajacych-z-jej-niedoboru-u-noworodkow&catid=8&Itemid=103
http://www.owptp.pl/wp-content/uploads/2016/11/Profilaktyka-krwawienia-z-niedoboru-witaminy-K-2016.pdf


5 komentarzy:

 1. Mój syn urodził się w lipcu 2017 i dostał domięśniowo, a w zaleceniach jest tylko witamina D. Pytałam pediatry i mówił, že teraz podają taką dawkę, że nie podaje się witaminy K później. Więc chyba zależy od szpitala w którym się rodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, faktycznie wytyczne wytycznymi, a bywa różnie. Ja rodziłąm miesiąc temu i mamy wersję doustną, a obecnie szpital zaopatrzono znowu w wersję domięśniową i nie mam jak podać dziecku trzeciej dawki doustnej,bo jest nieosiągalna. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 2. Czy istnieje witamina K2 zarejestrowana jako lek OTC?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tą chwilę nie spotkałam się z lekiem. Same suplementy diety. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 3. Genialny post, trzeba uświadamiać młodych rodziców.

  OdpowiedzUsuń