wtorek, 10 kwietnia 2018

Specyfiki na stawy


Witajcie,

Preparaty na problem bolących stawów sprzedają się w aptekach jak ciepłe bułeczki. Rynkowo nowych produktów przybywa, zwykle z niezbyt nowym składem. Od czasu do czasu Tomka mama opowiada o ciekawych preparatach zielarnianych, o których ma dobrą opinię. Postanowiłam dzisiaj je przedstawić.

Olej z dziurawca (miejscowo, do smarowania) per se lub jako składnik innych preparatów
Dziurawiec zwyczajny jest znany większości farmaceutom i pacjentom jako środek wspomagający w stanach depresyjnych (intrakt, wyciąg etanolowy) lub pobudzający wydzielanie soków trawiennych w zaburzeniach przewodu pokarmowego (herbata fix). Wydaje mi się, że nadal niezbyt popularnym zastosowaniem tej rośliny jest stosowanie jej w postaci oleju. Olej z kwiatów dziurawca działa przeciwzapalnie, antyseptycznie, regenerująco/gojąco. Działa również przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, bakteriobójczo i przeciwzakrzepowo.
Olej z dziurawca jest bazowym składnikiem kolejnego produktu, który chcę Wam przedstawić, mianowicie maść Lenkosan, zawierającą jeszcze olej z nagietka, olej z rumianku, arnikę i kasztanowiec.

Olej żywokostowy z gojnikiem (miejscowo, do smarowania)
Kolejnym, można powiedzieć hitem, jest właśnie połączenie Żywokostu lekarskiego z Gojnikiem. Jak nazwa wskazuje żywokost "żywi kości". W skrócie można powiedzieć, że świetnie radzi sobie z problemami kostno-stawowymi oraz mięśniowymi (łagodzi stany zapalne, regeneruje, goi). Ostatnio natrafiłam na interesujący opis tej rośliny Klik Z kolei Gojnik "goi" zatem idealnie nadaje się do duetu z żywokostem.

Omułek zielonowargowy (Nowozelandzka małża zielona) (do użytku wewnętrznego)
Małż, z którego pozyskuje się ekstrakt stosowany w celu zmniejszenie bólu, poprawy ruchliwości oraz zmniejszenia sztywności, szczególnie stawów kolanowych. W kilku zagranicznych artykułach, które znalazłam na potrzeby dzisiejszego posta, podkreślano, że konieczne są dalsze badania nad tym małżem, ponieważ może okazać się dobrym środkiem gastroprotekcyjnym, a nawet może być pomocny przy problemach jelitowych. Będę chciała zająć się tą kwestią w najbliższym czasie.

Mam nadzieję, że przedstawione produkty okażą się świetną alternatywą dla aptecznych preparatów.

Życzę miłego dnia, Ania


Źródła:
https://www.ukrainashop.com/olej-z-dziurawca-100-naturalny-aromatika
http://rozanski.li/1012/olej-z-kwiatw-dziurawca-oleum-hyperici-johanniskrautl-i-ziele-dziurawca-herba-hyperici-w-fitoterapii/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19367676

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz