sobota, 8 czerwca 2013

Łojotokowy zawrót głowy

 Jak obiecałam dzisiaj przyjrzymy się preparatom do walki z łojotokiem, które znajdziemy w aptece.
Wiele preparatów, które wymienię poniżej niekoniecznie będzie miało zamieszczoną informację na opakowaniu czy ulotce o wskazaniu jakim jest łojotokowe zapalenie skóry, częściej będzie to łupież - jeśli chodzi o preparaty do skóry głowy albo grzybica, ewentualnie atopowe zapalenie skóry, jeśli mowa o skórze ciała, co nie zmienia faktu, że są zalecane w leczeniu ŁZS.
Zaczynamy!
W ramach wstępu podam jakie grupy leków stosuje się w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry (doustne i miejscowe), aby łatwiej było przebrnąć przez dość sporą ilość informacji. I tak mamy:
- leki przeciwgrzybicze (imidazole - np. ketokonazol, itrakonazol, klotrimazol; siarczek selenu; pirytionian cynku; cyklopiroksolamina; pirokton olaminy),
- glikokortykosteroidy - zwalczają odczyn zapalny (np. mometazon, clobetazol),
- środki keratolityczne - złuszczają, usuwają martwe komórki naskórka (kwas salicylowy, siarka, mocznik, dziegcie),
- leki cytostatyczne - przywracają prawidłowy proces odnowy komórek warstwy rogowej (dziegcie mineralne, siarczek selenu),
- inhibitory kalcyneuryny (tacrolimus, pimecrolimus),
- retinoidy
- pochodne witaminy D
- leki przeciwbakteryjne (najczęściej z erytromycyną i metronidazolem).

Osobiście nie jestem za stosowaniem ketokonazolu w szamponie (np. Nizoral, Zoxin-med), ponieważ jest to lek przeciwgrzybiczy starszej generacji i bardzo często łupież powraca po nim.
Polecam za to produkty, które zawierają piroktonolaminę lub cyklopiroksolaminę (wykazują działanie p/grzybicze, słabsze  p/bakteryjne i p/zapalne). Są to dwa nowsze leki, które się świetnie sprawdzają, znam jedynie dobre opinie, jeszcze nie zdarzył się Pacjent, który by narzekał na produkt z którymś z tych składników.
Pewnie większość z czytelników słyszała kiedyś nazwę szamponu Stieprox dostępnego na receptę lub jego ciut słabszego stężeniem odpowiednika - Sebiprox, dostępnego bez recepty. Zawierają one właśnie cyklopiroks olaminy.
Jest sporo produktów z ww. lekami, zazwyczaj wzbogaconych o dodatkowe składniki przeciwgrzybicze, nawilżające czy kojące, np. Zoxiderm emulsja, szampony: Oliprox, Ketoxin forte, Pirolam. Świetny opis szamponu Pirolam znajdziecie tutaj Klik

Można stosować też szampony z innymi środkami przeciwgrzybiczymi,np. z disiarczkiem selenu - Selsun blue, który hamuje podziały komórek, więc zmniejsza ilość tworzących się łusek, działa też przeciwgrzybiczo, niweluje świąd. Na różnych forach znalazłam mnóstwo pozytywnych opinii, więc gorąco polecam spróbować. Polecano nawet wcieranie szamponu w brwi (świetne rezultaty).
Inny popularny składnik to pirytionian cynku, działający przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, np. Healing Catzy (często nazywany szamponem z kotkiem :D).

Bardzo ciekawą linią szamponów do walki z łupieżem/łojotokiem są produkty serii Mediket. Mamy do wyboru 3 wersje:
- Mediket szampon - z piroktonem olaminy,
- Mediket plus szampon - z piroktonem olaminy i klimbazolem, przy silniejszym łupieżu i łojotoku,
- Mediket ictamo szampon - z pirytinionanem cynku i ichtiolem jasnym - kiedy powyższym problemom towarzyszy silne podrażnienie i świąd skóry.


Moim najświeższym odkryciem jest szampon BiovaxMed o niesamowitym składzie Klik
Powiem tylko wow! Jak tylko skończę obecny szampon, na pewno przetestuję Biovax!
Kolejny to Capitis Duo firmy Lefrosch o składzie: ketokonazol + disiarczek selenu. Na pewno znajomo brzmi też nazwa marki Seboradin.

Nie chcę dłużej przynudzać, zatem jest w czym wybierać.  
Moja rada: jeśli stosowałaś/-łeś już szampon jednoskładnikowy, kolejnym razem wybierz o co najmniej dwóch składnikach aktywnych, dla wzmocnienia działania i szybszej poprawy stanu skóry głowy :)
Warto co 2-3 miesiące zmieniać szampon na taki o nieco innym składzie, po to by skóra nie przyzwyczaiła się za nadto.

Szampony lecznicze powinniśmy stosować na przemian z delikatnymi szamponami do codziennej pielęgnacji. Można zacząć od szamponów dedykowanych maluchom (np. Oilatum, Jhonson'sBaby), nie powinny podrażniać.
W aptekach znajdziecie wiele produktów, chociażby Pharmaceris H-Sensitonin - szampon kojący, Pharmaceris H-Sebopurin dla skóry łojotokowej, Ducray extra-doux, SVR Provegol extra-doux, szampony firmy Klorane, Physiogel, Ziaja, Biovax i inne.


Wśród szamponów popularnych aptecznych marek kosmetyków furorę robią szampony Vichy Dercos: na łupież suchy zawiera pirokton olaminy, a na łupież tłusty disiarczek selenu.
La roche posay oferuje szampony z serii Kerium, szampon-żel do zwalczania łupieżu tłustego oraz szampon-krem do zwalczania łupieżu suchego. Głównym składnikiem obu jest lipohydroksykwas (LHA) działający mikrozłuszczająco; do łupieżu tłustego dodano kompleks z cynkiem, by zmniejszyć wydzielanie łoju, a  do walki z łupieżem suchym kompleks glicerynowo-aminokwasowy, aby nawilżać skórę głowy.
Jest jeszcze trzecia wersja Kerium DS, intensywna kuracja, który poza LHA zawiera kwas salicylowy, aby jeszcze mocniej ułatwić złuszczanie skóry i pozbywanie się łusek, a także przeciwświądowy glukasil.
Zatem jest w czym wybierać. Podobnie Pharmaceris ma dwa rodzaje szamponów (do łupieżu suchego z piroktonem olaminy, a do łupieżu tłustego z olejem tymiankowym i ekstraktem z wierzbiny). Warto zapoznać się z całą gamą szamponów Klik

Jeśli nie szampon to co? Można kupić Seboderm emulsję - do stosowania na twarz lub skórę głowy (też w formie szamponu), którą wciera się 2 x dziennie na umytą skórę, przez co najmniej 1 miesiąc.
Firma Lefrosch oferuje też Squamax zarówno w wersji emulsji do skóry głowy, jak i kremu do skóry ciała. Skład produktów znajdziecie na stronie Klik W postaci żelu do skóry głowy dostaniecie w aptece np. Cerkogel na bazie mocznika.

Mamy za sobą preparaty dostępne bez recepty i dermokosmetyki. Poniżej wymienię kilka preparatów do wcierania w skórę głowy z przepisu lekarza. Mogą to być:
- Salicylol dostępny bez recepty, ale zwykle polecany przez lekarza (kwas salicylowy i olej rycynowy),
- Oliwka salicylowa (lek do wykonania w recepturze aptecznej),
- Glikokortykosteroidy samodzielnie lub w połączeniach z innymi składnikami np. Diprosalic płyn (betametazon + kwas salicylowy), więcej przykładów w poście: Łojotok - przegląd aptecznych półek
- Inhibitory kalcyneuryny np. Elidel krem (raczej na linię włosy - czoło i skronie niż na całą powierzchnię skóry głowy).

UWAGA! w początkowym stadium ŁZS skóry głowy trudno jest odróżnić od łupieżu, ale leczy się oba schorzenia takimi samymi szamponami
UWAGA! łupież w ŁZS jest zazwyczaj żółty i tłusty

Mam nadzieję, że przydadzą się Wam te informacje :)

Źródła:
lefrosch.com
mediket.pl
termedia.pl
Opieka farmaceutyczna P. Rutter
lojotokowaglowa.blogspot

14 komentarzy:

  1. najlepszy artykuł o lekach na ŁZS. dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  2. Istna skarbnica wiedzy! Dzięki, robicie kawał dobrej roboty!
    Lecę do apteki, może jest jeszcze nadzieja dla mojej głowy :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Co sądzicie o szamponie Xerial P? Pani w aptece bardzo go zachwalała, ale póki co zadowoliłam się Selsunem Blue (ze wzgl. na selen).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ichtiol, kwas salicylowy i mocznik to dobry skład. Szampon zadziala przeciwzapalnie i nawilżająco. Firma godna zaufania. Jedyny minus może stanowić cena.

      Pozdrawiamy!

      Usuń
  4. A czym leczyc lojotok na twarzy? Tabletki antykoncepcyjne nie pomagaja. Slyszalam ze przyczyna moze byc w niedoborze pewnych witamin?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tutaj znajdzie Pani informacje o niedoborze witamina przy łojotoku

      http://dermatologia.mp.pl/choroby/chorobyskory/74033,lojotok

      Usuń
  5. Polecam Olamin od Pilomaxu. Super jest.

    OdpowiedzUsuń
  6. Też mi polecono produkty Pilomaxu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja używałam Olaminu od Pilomaxu. I bardzo mi pomógł po długich zmaganiach :(

    OdpowiedzUsuń
  8. Witam duże tych nazw chemicznych dlatego mam pytanie które to są te szampony 2 lub 3 składnikowe? Czy Kerium DS może być tym delikatnym szamponem?

    OdpowiedzUsuń
  9. Który z tych szamponów jest 2 składnikowy ? Czy Kerium DS to ten szampon delikatny używany naprzemiennie z leczniczym ? Jego opis wskazuje ze jest raczej silny?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, Kerium DS ma bogatszy skład od pozostałych szamponów z tej serii, więc będzie skuteczny przy intensywnym łupieżu i bardzo nasilonym świądzie. Zatem można nazwać go najsilniejszym z tej serii. Ale to jak zareaguje skóra głowy to kwestia indywidualna. 2 składnikowy, jeśli patrzyć na bazowe aubstancje ktywne to będzie Kerium do łupieżu tłustego. Naprzemiennie z szamponem leczniczym można stosować Delikatny szampon oczyszczajacy z tej serii.

      Aktualna gama Kerium
      http://www.laroche-posay.pl/produkty-do-zabieg%C3%B3w-piel%C4%99gnacyjnych/Kerium/Wypadanie-w%C5%82os%C3%B3w-r734.aspx

      Pozdrawiam, Ania

      Usuń