niedziela, 23 czerwca 2013

Nietypowo z ŁZS

Poza aptekami, Pacjenci odwiedzają również zielarnie. W ich asortymencie można znaleźć wiele ciekawych produktów i to w zdecydowanie przyjemniejszej dla kieszeni cenie :D
Poniżej przedstawię produkty jakie można nabyć w sklepie zielarskim (rzadziej w aptece), a które z powodzeniem dają radę ŁZS ;)


Na pierwszy ogień rzucam Boniderm - pomada Ojca Grzegorza:
Jak działa?
Preparat usuwa z powierzchni skóry magnezowe i wapniowe sole kwasów tłuszczowych, co pozwala na uwalnianie wydzielin z gruczołów łojowych i niszczy środowisko, w którym rozwijają się bakterie i grzyby chorobotwórcze. Ma łagodne działanie przeciwzapalne i keratolityczne oraz usuwa z powierzchni skóry jony metali ciężkich.
Zastosowanie?
skóra z trądzikiem pospolitym, wyprysk alergiczny i niealergiczny, łojotokowe zapalenie skóry, łupież , pęcherzyca łojotokowa, rybia łuska

W składzie znajdziemy m.in. wyciągi z korzeni, kłączy, liści:
Arctum Lappa Root Extract - Łopian większy
Acorus Calamus Rhizome Extract - Tatarak zwyczajny
Saponaria Officinalis Root Extract - Mydlnica lekarska
Chamomilla Matricaria Flower Extract - Rumianek pospolity
Urtica Dioica Leaf Extract - Pokrzywa zwyczajna

Kolejna propozycja to szampon Zdrój
"Szampon zawiera aktywne biologicznie związki siarki (siarka dwuwartościowa, jon wodorosiarczkowy, siarka koloidalna). Ich funkcja terapeutyczna wspomagana jest przez zawarte w wodach leczniczych jony: wapnia, magnezu, jodu, bromu oraz inne cenne mikroelementy.
Składniki te działają na skórę:
  • przeciwzapalnie,
  • przeciwgrzybiczo,
  • przeciwpasożytniczo zmniejszając świąd skóry i wydzielanie łoju.
Siarka poprzez grupy sulfhyrdylowe (SH) i wiązania dwusiarczkowe wpływa korzystnie na keratynę naskórka i włosów. Odczulające właściwości wód siarczkowych związane są z hamowaniem procesu zapalnego oraz niszczeniem wolnych rodników wpływających na reakcje immunologiczne.
Wody siarczkowe modyfikują potencjał oxydoredukcyjny skóry, co zostało wykorzystane w leczeniu łuszczycy. Dzięki właściwościom keratolitycznym (złuszczającym) skóra głowy delikatnie złuszcza się i oczyszcza. Równocześnie działanie keratoplastyczne (odnawiające) poprzez wpływ na metabolizm skóry stymuluje odnowę tkankową." Dodatkowe informacje na stronie producenta Klik
Tutaj również znajdziecie ciekawe uwagi na temat tego produktu Klik

Kolejnym ciekawym produktem jaki znalazłam w internetowej zielarni jest maska do włosów BingoSpa i o dziwo do skóry głowy (zawsze wydawało mi się, że maski stosuje się wyłącznie na włosy ;)).
Zawarte w masce błoto karnalitowe  zwęża pory skóry głowy, a co za tym idzie powoduje zmniejszenie wydzielania łoju. Opinie o masce znajdziecie w powyższym linku.

Jeśli mowa o produktach na bazie związków siarki to kolejną propozycją będzie szampon Uzdrowiskowy.
Krótka informacja ze strony producenta:
"Szampon Uzdrowiskowy Mineralny z Biosiarką-SPA (Dr Duda)" jest wytwarzany na bazie wody mineralnej siarczkowo-siarkowodorowej słonej ze źródła "Zuzanna" Las Winiarski koło Buska-Zdroju i solanki jodkowo-wapniowo-magnezowej. W wyniku synergistycznego współdziałania powyższych składników z olejkami eterycznymi: rozmarynowym i lawendowym, powyższy "Szampon Uzdrowiskowy" (Dr Duda): wzmacnia i odżywia cebulki włosowe oraz stymuluje odrastanie włosów, poprawia ukrwienie skóry głowy, przywraca fizjologiczną równowagę skóry głowy, działa przeciwłojotokowo i przeciwłupieżowo, hamuje złuszczanie (np. w łuszczycy skóry głowy) i łagodzi zaczerwienienia skóry głowy, łączy w sobie bardzo dobre własności myjące i pielęgnujące skórę głowy i włosów. Producent oferuje też odżywkę Petrosterol" (Dr Duda). Więcej informacji znajdziesz tutaj Klik

Szampon ziołowy "Mydlnica lekarska"
O mydlnicy lekarskiej słyszałam już kilka razy, zatem jeśli ktoś wypróbował inne szampony i nie jest zadowolony z efektu, albo zwyczajnie nie ma nic przeciwko specyfikom z wyciągami roślinnymi, dlaczego nie spróbować? Na stronie producenta fitomed.pl znajdziecie takie informacje:
"Składniki ziołowe: wyciąg z korzenia mydlnicy lekarskiej, liścia pokrzywy, liścia szałwii, ziela skrzypu polnego, szyszek chmielu, liścia rozmarynu.
Działanie:
- zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się skóry,
- zmniejsza lub likwiduje swędzenie skóry,
- zmniejsza łojotok,
- zwalcza lekki łupież i zapobiega jego nawrotom.
Polecany przez dermatologów:
- w profilaktyce i zapobieganiu nawrotom łupieżu,
- przy alergicznym świądzie skóry,
- przy świądzie skóry wywołanym niewłaściwym doborem szamponów,
- przy nadmiernym łojotoku,
- w przypadku nadmiernego wypadania włosów na skutek stosowania diet odchudzających, długotrwałego przyjmowania leków, braku witamin."

Seboren płyn (do nabycia w aptece)
Stosowany w łojotoku, łupieżu, łysieniu (rodzaj wcierki do skóry głowy).
Skład:m.im. wyciągi z - kłącza tataraku, korzenia pokrzywy, korzenia łopianu, owoców pasternaku.
Jako, że jest to produkt na bazie etanolu (= alkohol) może powodować przesuszenie skóry.
UWAGA! w okresie letnim może dojść do przebarwień skóry na słońcu, zatem nie wskazana jest ekspozycja na nie.


Jeśli nie gotowe kosmetyki, to co?


Dla osób, które same lubią przygotowywać sobie maseczki, peelingi, mieszanki do kąpieli polecam przygotowywanie "kąpieli owsianej" -
"Ok. 1 kg słomy owsianej zalać w naczyniu 3-5 l wody ciepłej i odstawić na 2-3 godziny. Następnie ogrzać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 1/2 godz. Odcedzić do wanny i wypełnić ją do 1/3 wodą o temperaturze około 37 stopni Celsjusza. Czas kąpieli 15-20 minut. Stosować w artretyzmie, reumatyzmie i chorobach skórnych. Kąpiel zaleca się też osobom osłabionym i wyczerpanym nerwowo." Fragment artykułu zaczerpnęłam ze strony Klik

To na tyle tym razem, jeśli pokaże się na rynku coś nowego lub dowiem się o innych produktach stosowanych w "leczeniu" łojotokowego zapalenia skóry, na pewno dam znać :)

Źródła:
lojotokowagłowa.blogspot.com
sulphur.com.pl
zielarnia24.pl
 fitomed.pl
doz.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz