niedziela, 26 marca 2017

Zimne dłonie i stopy

Witajcie,

Bez względu na porę roku są osoby, które mają chłodne dłonie i stopy. Czy faktycznie trzeba sięgać wtedy po specjalny preparat rozgrzewający? Czy jednych taka uroda, a u innych to objaw niedomogi organizmu? Swego czasu dość często można było słyszeć reklamę produktu na marznące dłonie i stopy - Regu-therm. Nie dajmy się zwariować i nie sugerujmy reklamami. Moim zdaniem najlepiej zadać sobie pytanie: czy zjawisko to bardzo mi przeszkadza? Jeśli odpowiedź będzie twierdząca trzeba by poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy.

Zimne kończyny mogą być związane:
- ze stosowanymi lekami m.in. w nadciśnieniu beta-blokerami (m.in. Bisocard, Betaloc ZOK, Beto ZK, Metocard), lekami przeciwmigrenowymi (np. Cinie, Frimig, Sumamigren),
- niedoczynnością tarczycy,
- niskim ciśnieniem,
- zaburzeniami krążenia - np. choroba Reynaud, choroba Buergera,
- anemią z niedoboru żelaza,
- polineuropatią w przebiegu cukrzycy,
- z paleniem papierosów,
- ze stresem.
Lista nie wyczerpuje wszystkich możliwych przyczyn, lecz te wydają się być pierwsze podejrzane.

Do kogo się udać po pomoc?
Jeśli marznięciu kończyn dolnych towarzyszy ból, mrowienie, zwłaszcza podczas chodzenia czy wysiłku może to sugerować problem z tętnicami. Podobnie w przypadku kończyn górnych, kiedy ochłodzenie dłoni jest napadowe, towarzyszy mu sinienie, ból, drętwienie to także jest prawdopodobieństwo problemu z krążeniem, chociażby z miażdżycą. W tym wypadku należało by udać się po poradę do lekarza od naczyń, czyli angiologa lub flebologa. Jeśli z kolei Wasz problem nie jest związany z krążeniem krwi, a może być związany ze słabym ciśnieniem, z niedoborem żelaza, wtedy warto skonsultować się z kardiologiem. W przypadku, gdy wszystkie przyczyny wykluczacie trzeba zbadać się w kierunku niedoczynności tarczycy i cukrzycy, i wtedy udać się najlepiej do endokrynologa-diabetologa. 

Co może Pacjent samodzielnie?
Może wdrożyć ruch, gimnastykę, aby wspomóc krążenie krwi, próbować panować nad stresem, regularnie wykonywać badania laboratoryjne, a przede wszystkim nie bagatelizować stanu swojego zdrowia.

Co możemy polecić w aptece/zielarni?
Zależnie od przyczyny można zalecić preparaty żelaza z witaminą C, witaminy z grupy B, gdy przyczyną może być anemia. Jeśli problem wynika z problemów układu krążenia sprawdzą się preparaty na bazie miłorzębu japońskiego. Tutaj warto pamiętać, że oczekiwany efekt osiąga się przy regularnej 2-3 miesięcznej kuracji i że należy uważać podczas równoczesnego stosowaniu leków przeciwzakrzepowych.
Pozostałym "zmarzlakom" może przydać się Bonimel imbirowy miód z imbirem, a także herbaty poprawiające krążenie, które znajdziecie w zielarniach czy sklepach ze zdrową żywnością. Można popijać samodzielnie sporządzone mieszanki ziół lub pojedyncze zioła.

Pozdrawiam, AniaŹródła:
http://www.forumpediatryczne.pl/artykul/jak-rozpoznac-anemie-u-dziecka/15601
 http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/1,105912,12931283,Zimne_dlonie__badz_stopy__Warto_znalezc_przyczyne.html?as=1
http://www.mp.pl/cukrzyca/powiklania/66537,neuropatia-cukrzycowa
https://www.farmacjaija.pl/zdrowie/profilaktyka/zimne-dlonie-i-stopy.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz