wtorek, 28 marca 2017

Biotyk - ewoluujące pojęcie

Nie chciałabym zanudzać Czytelników regularnym nawracaniem do tematu dobrych bakterii i związanych z ich brakiem chorób jelit, lecz wydaje mi się, że jest to naprawdę ciekawy temat. W kilku słowach przedstawię dzisiaj jakie nowe pojęcia pojawiły się od czasu, kiedy po raz pierwszy pojawiło się hasło "probiotyk".
Jeśli nasza bakteryjna flora jelitowa = ekosystem bakteryjny jelit jest w równowadze, a więc występuje w postaci fizjologicznej, właściwej dla danego organizmu, kiedy przeważają gatunki dobroczynnych bakterii, wówczas mówi się o eubiozieNatomiast kiedy dochodzi do zaburzenia tej równowagi, kiedy to dobre bakterie nie mają przewagi i kontroli nad bakteriami chorobotwórczymi, dochodzi do tzw. dysbiozy flory jelitowej.
Nie bezzasadne są słowa Hipokratesa, który powiedział "Śmierć jest w jelitach". Nasza dieta oraz wszelkie substancje, które przyjmujemy, np. leki wpływają na stan flory bakteryjnej. Wydaje mi się, że kwestią czasu jest kiedy pojawią się szczegółowe informacje o tym, jak różne jednostki chorobowe mogą wynikać z niesprawnego przewodu pokarmowego, ze źle funkcjonującej flory bakteryjnej.  W jednym z anglojęzycznych artykułów, które czytałam pisząc ten post, porównano florę bakteryjną  z odciskami palców. U każdego z nas jest ona inna, wyjątkowa, indywidualna, tak jak owe odciski palców. Bardzo spodobało mi się to porównanie.
Probiotyki to drobnoustroje - bakterie lub drożdże, na ogół bakterie kwasu mlekowego, które wywierają korzystny wpływ na zdrowie. Prebiotykami nazywa się substancje, które sprzyjają rozwojowi flory bakteryjnej jelit. Najpopularniejszym jest inulina, ale znajdziemy je również w warzywach - ziemniakach, cykorii, karczochach, cebuli. Synbiotykiem określa się preparaty zawierające zarówno probiotyk i prebiotyk.
Lantybiotyk to pojęcie z jakim spotkać się można za sprawą produktu Entitis firmy Sequoia. Entitis zawiera dobroczynny szczep probiotyczny Streptococcus salivarius K12, który występuje fizjologicznie u 2% populacji ludzi, którzy cieszą się zdrowiem jamy ustnej i gardła. Owy szczep bakterii wytwarza związki BLIS - Bacteriocyn-Like Inhibitory Substances, określane przez producenta właśnie jako lantybiotyki, które mają zdolność hamowania rozwoju chorobotwórczych bakterii z obrębu jamy ustnej i ucha środkowego.
Z pojęciem postbiotyk spotkać się można u tego samego producenta w przypadku preparatu ginekologicznego Gynomed Protect lub w opisie produktu Trilac lady. Postbiotykiem określa się dobroczynne substancje wytwarzane przez probiotyczne szczepy bakterii.

Ryfaksymina, znana z preparatu Xifaxan, w prasie naukowej określana jest jako eubiotyk. Jest ona antybiotykiem o szerokim spektrum wobec bakterii chorobotwórczych, który praktycznie nie wchłania się w przewodzie pokarmowym, stąd minimalne ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Ryfaksymina moduluje skład flory jelitowej, lecz nadal nie jest jasne na jakiej zasadzie się to odbywa. Dotychczasowe badania naukowe sugerują, że lek ten sprzyja rozwojowi Bifidobakterii oraz bakterii kwasu mlekowego, nie zmieniając ilościowo, ani jakościowo wyjściowej flory Pacjenta. Na ostatnim szkoleniu, w którym brałam udział dowiedziałam się, że ryfaksyminę stosuje się w terapii zespołu jelita drażliwego w wersji z biegunką.

Mam nadzieję, że temat Was zainteresował. Czekam niecierpliwie czy pojawią się kolejne produkty, które do tej rodziny "biotyków" będzie można zaliczyć.


Pozdrawiam, AniaŹródła:
http://www.newmicrobiologica.org/PUB/allegati_pdf/2016/1/1.pdf
http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/#results
http://entitis.pl/jak-dziala-entitis/

3 komentarze:

 1. Czy przyjmowanie 1 kapsułki Dicoflor 30 jest wystarczające aby wspomóc swoją florę bakteryjną, nie stosując oczywiście antybiotyku? Czy musi to być większa ilość?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, myślę, że w ramach uzupełnienia to jak najbardziej wystarczy. Pozdrawiam

   Usuń
 2. Zawsze takie artykuły czytam z zainteresowaniem, kto ma problemy jelitowe ten wie o czym mówię.

  OdpowiedzUsuń