sobota, 28 grudnia 2013

Ogólne zasady przyjmowania leków

Na prośbę Ani kilka słów o tym jak poprawnie zażywać leki. Podstawowe postaci leków na pewno każdy zna: tabletka, kapsułka, drażetka, pastylka, czopek doodbytniczy oraz globulka dopochwowa.
Wśród tabletek można wyróżnić kilka rodzajów ze względu na różnorodność zastosowanych substancji powlekających, dodatkowo modyfikuje się powłoczkę/otoczkę tak by substancja lecznicza była uwalniana w odpowiednich odstępach czasowych, przez odpowiednio długi czas i takie rodzaje tabletek noszą nazwę tabletek o modyfikowanym uwalnianiu. W związku z tym, że informacje z zakresu technologii postaci leku, czyli technologii wytwarzania są dość obszerne, pozwalam sobie na zastosowanie uproszczeń, które z mojego punktu widzenia są wystarczające dla Pacjenta i skupię się faktycznie na tym jak poprawnie zażywać lekarstwa.
Mini słowniczek:
tabletka drażowana (drażetka) - tabletka powleczona otoczką cukrową
Moje pierwsze skojarzenie z drażetką to Lentilki, pamiętacie o nich? :D
pastylka - tabletka do ssania przypominająca cukierki, np. landrynki

Rozmiar tabletek/kapsułek
Wiele osób ma kłopot z połknięciem dużych tabletek czy kapsułek. Wcale się nie dziwię, bo Ja sama mam kłopot z nieco dłuższą niż standardowa tabletka, a żeby było ciekawiej to ostatnio zakrztusiłam się tabletką, która jakby to napisać, nie dość, że była podłużna to miała dość wyraźnie zaznaczone brzegi. Najlepiej byłoby podać przykład, był to TRI-MAG B6 Olimpu,a wcześniej ze względu na podłużny kształt - Maglek Lekamu.
Pierwsze skojarzenie jakie przychodzi mi do głowy związane z trudnością połknięcia leku ze względu na wielkość to kapsułki, a raczej "kapsuły" z lecytyną i zdecydowana większość z kwasami omega-3. Są dość sporych rozmiarów, stąd jedyna rada dla Pacjentów, to wybór postaci płynnych. W przypadku kwasów omega - tran lub olej lniany,a lecytyny - Vita Buerlecithin.
Z kolei pierwsza myśl związana z dużą "tabletą", bo tabletkami raczej trudno je nazwać, przywołuje grupę antybiotyków, a dokładniej antybiotyki m.in. Duomox (Amoksycylina) i Clindamycin MIP (klindamycina).
W przypadku klindamycyny można poprosić lekarza, aby przepisał wam ten antybiotyk w postaci kapsułek Dalacin C jeśli połknięcie tabletki stanowi kłopot, natomiast amoksycylina w postaci tabletek do rozpuszczania się znajdzie np. Amoksiklav Quicktab - tabletkę należy rozpuścić w wodzie lub umieścić w jamie ustnej i połknąć po rozpuszczeniu czy Amotaks Dis - tabletki można połykać w całości lub po rozkruszeniu, ssać lub rozpuścić w wodzie i wypić. 
UWAGA! Jeśli macie problem z wielkością tabletki/kapsułki zasygnalizujcie to lekarzowi, możliwe, że będzie mógł/chciał zalecić Wam lek w innej postaci np. płynnej lub w zastrzykach. Innej rady nie mam, bo w aptece nie mamy prawa zamienić postaci leku z tabletki na zawiesinę lub odwrotnie, jedynie gdy Pacjent chce zapłacić 100%, ale trochę szkoda pieniędzy moim zdaniem.
UWAGA! Nie będzie to odkrywcze, lecz jeśli trzeba i nie da się bezpośrednio, to może przemycić tabletkę w kawałku kiełbasy czy chociażby np. w puree ziemniaczanym lub jakimkolwiek daniu, o ile można lek z posiłkiem przyjmować.

Leki dojelitowe
Leków dojelitowych absolutnie nie wolno we własnym zakresie dzielić, tzn. tabletek NIE WOLNO ciąć, kapsułek NIE WOLNO otwierać i połykać zawartości. Słowo dojelitowy oznacza, że lek,a dokładnie "otoczka", w której zamknięty jest lek, jest odporna na działanie kwaśnego środowiska żołądka i rozpuści się dopiero w zasadowym środowisku jelita. W otoczkach rozpuszczających się dopiero w jelitach "zamyka" się substancje lecznicze, które A są wrażliwe na działanie kwaśnego soku żołądkowego i uległy by rozkładowi=lek nie zadziała, B substancja lecznicza działa drażniąco na błonę śluzową żołądka=bóle, nadżerki, wrzody. Najprostszy przykład B to leki Polocard, Acard zalecane w prewencji zakrzepów/zatorów (np. zawału), zawierające kwas acetylosalicylowy (ASA), który drażni śluzówkę żołądka, a że trzeba zażywać codziennie to o dolegliwości bólowe nie byłoby trudno, a druga sprawa osoby chorujące na wrzody żołądka i/lub dwunastnicy nie mogłyby ich stosować. Dlatego ASA zamyka się w otoczce dojelitowej, która przemyka niepostrzeżenie przez żołądek.
Wiecie już co może się stać jeśli lek dojelitowy zostanie wcześniej "uszkodzony", czyli niewłaściwie zażyty.

Leki o zmodyfikowanym/przedłużonym uwalnianiu
Leki o zmienionym uwalnianiu (na opakowaniach można spotkać określenia np.: CR, SR, MR, XR, chrono, continus, prolongatum, retard, long) zazwyczaj mają postać wypukłych tabletek, okrągłych lub podłużnych, nie ma znaczenia. Na pewno nie będą posiadały kreski ("rowka") dzielącego ją na połowy, aby nie można było ich przepołowić.
Jedynym jak dotąd mi znanym wyjątkiem od tej reguły jest Diaprel MR, lek stosowany w cukrzycy. Otoczka leku jest tak skonstruowana, że można lek dzielić na połowy. Jednak NIE WOLNO tabletki rozgryzać ani żuć. Bardzo ważne w przypadku leków o modyfikowanym uwalnianiu jest częstość podań w ciągu dnia, leki takie zazwyczaj przyjmuje się rzadziej niż te o standardowym uwalnianiu.
DLATEGO bardzo ważne jest czytanie ulotek leków, ale niekoniecznie skupianie się tylko na punkcie działania niepożądane, lecz na punkcie jak stosować lek.
Jeśli lek można dzielić na końcu ulotki zazwyczaj umieszczona jest informacja, że na tabletce znajduje się linia podziału.

Czym popijać leki
W przypadku każdego leku najbezpieczniej jest popijać przegotowaną, letnią/chłodną wodą. Nie zawsze nada się mineralna, bo jeśli jest wysokozmineralizowana, to jony np. wapnia mogą wiązać cząsteczki leku i zakłócać jego wchłanianie. Często przy grupie antybiotyków z grupy tetracyklin spotkacie się z zaleceniem zachowania odstępu ze spożywaniem nabiału, właśnie ze względu na zawarty w nim wapń.
Soki owocowe, a wybitnie sok grejpfruitowy mogą wpływać na enzymy, które odpowiadają za przekształcanie leków w organizmie ludzkim do postaci, które odpowiadają za działanie lecznicze. I może to przejawiać się w zbyt szybkim zadziałaniu lub zbyt wolnym zadziałaniu leku. Ani jedna, ani druga sytuacja nie zawsze jest pożądana ze względu na oczekiwany efekt. W ogólnych zaleceniach sokom owocowym mówimy dziękuje.
Wyjątek! Sok pomarańczowy tak, np. u osób starszych przy zbyt niskim pH  w żołądku, by polepszyć wchłanianie leków o charakterze słabych kwasów, np. preparatów żelaza lub leków przeciwgrzybiczych.
Zdarza się, że lek zaleca się popijać mlekiem, np. indometacyna, niektóre witaminy lub probiotyki dla dzieci. Podobnie niektóre witaminy czy probiotyki dla dzieci można podawać z herbatą, ale np. haloperidol może się wytrącać w herbacie. Najlepiej zawsze zapoznać się z ulotką danego produktu.

Czas podania
Z punktu widzenia skuteczności leczenia bardzo istotny jest czas przyjmowania antybiotyków. Najczęściej podaje się je 3 x na dobę=co 8h, 2 x na dobę=co 12h lub 1x na dobę przez 3 dni, a więc przez 3 dni o tej samej porze. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu, bo w czasie pomiędzy dawkami antybiotyk utrzymuje swoje działanie bakteriostatyczne lub bakteriobójcze, jesli wydłużymy sobie ten czas, a co gorsza weźmiemy 1 dnia, 2 nie i przypomni nam się na 3 dzień albo po 3 dniach czujemy się lepiej to przerywamy leczenie a pozostałą część tabletek antybiotyku siup do szafki na "czarną godzinę", to pracujemy w ten sposób na rozwój oporności bakterii, co oznacza, że następnym razem jeśli będziemy przyjmować ten sam antybiotyk może nam w ogóle nie pomóc. Zatem kurację antybiotykiem zawsze prowadzimy do końca, czyli do połknięcia ostatniej tabletki! To jest złota zasada antybiotykoterapii.
Leki stosowane w nadciśnieniu, a w szczególności leki moczopędne przyjmujemy rano, codziennie o tej samej porze. We wszystkich schorzeniach przewlekłych leki stosuje się o tych samych porach dnia, codziennie. Informacje odnośnie stosowania leków zależnie od pory dnia nadają się na temat kolejnego wpisu, stad nie będę go tym razem rozwijać.

Gorąco nakłaniam do czytania ulotek, ponieważ zawierają one informacje o tym również czy lek przyjmować na czczo, przed/po/w trakcie posiłku czy nie ma to znaczenia. Niestety Ja sama przyznaję się,że pamiętam stosowanie w odniesieniu do części leków (leków jest tak wiele i ciągle dochodzą nowe), nie ma jednej reguły, stąd zapoznanie się z ulotką jest bardzo ważne.

Mam nadzieję, że co nieco się rozjaśniło

P.S. W odrębnych postach będę się starała zwrócić uwagę na pewne grupy preparatów, które wymagają szczególnej uwagi, by terapia nimi była faktycznie skuteczna.

57 komentarzy:

 1. Dzięki wielkie za ten wpis :) Zażywałam ostatnio Xorimax 500 i miałam wrażenie, że prędzej umrę niż to połknę. Na ulotce nie było informacji, że nie wolno dzielić, więc uznałam, że można, ale nie jestem pewna, czy zasada 'co nie jest zakazane to wolno' obowiązuje też w tym przypadku. Jak mam dużą tabletkę do połknięcia to pierwsze co robię, to czytam, czy wolno ją podzielić, albo rozpuścić, a nie zawsze jest taka informacja. Osobiście mam problem z połknięciem nawet małego Amertilu, ale mam ambitny plan, żeby się jakoś przezwyciężyć i nauczyć połykać chociaż te małe tabletki. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :) Będę zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ulotki często pozostawiają wiele do życzenia. Twoją zasadę nieco bym przerobiła i brzmiałaby tak "Jeśli lek można dzielić to będzie ta informacja zawarta w ulotce". Xorimax jest tabletką drażowaną, wypukłą, wiec chyba nie łatwo było ją podzielić :) i tak naprawdę nie powinno się jej dzielić. Ale trudno. Wiarygodnym źródłem informacji o lekach są karty charakterystyki produktów leczniczych http://urpl.gov.pl/drugs Ja najczęściej szukam tutaj informacji, jednak nie ma tu opisów wszystkich dostępnych leków, stąd można zaglądać również tutaj: http://www.leki-informacje.pl/. Jeśli i tam nie znajdzie się pożądanych informacji, to można zajrzeć na bazalekow.mp.pl.

   pozdrawiam :)

   Usuń
  2. Że nie powinno się jej dzielić zrozumiałam w momencie, kiedy poczułam jak smakuje ;) Szczęśliwego Nowego Roku!

   Usuń
 2. Dzień dobry, mam dylemat czy nie ma przeciwwskazań, aby zawartość kapsułki suplementu Osłonka Normal (synbiotyk) rozpuścić w wodzie i wypić. Niestety ta śliska forma kapsułki bardzo utrudnia mi jej zażywanie, a na opakowaniu nie znalazłam żadnych informacji o sposobie podania. Dziękuję, będę wdzięczna za pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, kapsułka jest tak skonstruowana by bakterie nie uległy strawieniu w żołądku. Wysypanie zawartości kapsulki = brak przyjęcia probiotyku/synbiotyku. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Dzięki wielkie za informację :)

   Usuń
 3. Witam od jakiegoś czasu mam lęk przy połykaniu tabletek. Nigdy czegoś takiego nie miałem boje się strasznie zakrztuszenia ... I uduszenia albo śpiączki wiem że te obawy mogą być komiczne ale naprawdę // Jest jakiś sposób na wygranie z lękiem ? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, tutaj raczej proponowałabym spotkanie z psychologiem. Leki przeciwlękowe to wszak leki, a więc forma tabletek czy kapsułek, które należy połknąć. Przykro mi, że nie potrafię nic więcej podpowiedzieć. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 4. Witam i mam pytanie odnośnie leku dra Ratha o nazwie Osteoforte. Czy można rozpuszczać te tabletki?Będę wdzięczna za odpowiedź, bo tak jak poprzednicy mam problem z połykaniem tabletek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, nie udało mi się znaleźć informacji o pełnym składzie, jednak nie wydaje mi się, aby rozpuszczenie miało mieć negatywny wpływ.
   Przy opisie produktu a jednej ze stron www znalazłam zalecenie do posiłków. Ważne aby te posiłki zawierały tłuszcz, bo witaminy A,D,E oraz K, której tu nie ma akurat, wchłaniają się po rozpuszczeniu w tłuszczach. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 5. Witam, jak przyjmować leki na czczo jeśli jest ich kilka, np. hormon na niedoczynność tarczycy i np. tabletki osłonowe na żołądek czy wspomagające pracę jelit. Czy można jednocześnie wziąć je wszystkie na czczo popijając szklanką wody?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, zdecydowanie nie powinno się ich przyjmować równocześnie. Leki na tarczycę trzeba na czczo bez dwóch zdań, więc najlepiej jako pierwsze. Dobrze by było zachować odstęp ok 2h i dopiero lek osłonowy na żołądek. 2h bo jest to sredni czas, po którym wchłaniają się leki. I dopiero po 30min po leku osłonowym można by zjeść śniadanie. Wydaje mi się, że jest to trudne do zrealizowania od rana. Spotkałam się z opinią endokrynologa, że jeśli przyjmuje się właśnie IPP osłonowo, to lek na tarczycę można przyjmować wieczorem, 3-4 h po kolacji. Myślę, że warto zapytać o to przy okazji wizyty u endokrynologa. Ja nie omieszkam też zapytać swojego lekrza, bo już z doświadczenia wiem, że co lekarz to opinia. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 6. W jaki sposób można poradzić sobie z zażyciem antybiotyku Duomox? Czy można go podzielić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, można go rozpuścić w wodzie i po wymieszaniu wypićjeśli jest problem z połknięciem. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 7. Witam,
  Lekarz przepisał mi dalacin c po leczeniu kanalowym. Kapsułki. Wielkie to to. Brałam przez 3 dni w odstępach 12h. Niestety gdzieś mi utknęła ta kapsułka że czułam ją dwa dni w przełyku. Przestałam brać..czy jest sens teraz dokończyć opakowanie? Po 2dniach przerwy? I najważniejsze, można ją wysypać i zarzyc inaczej niż polykając?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, myślę, ze nie ma sensu kontynuować po przerwie, bo musiałaby Pani wg mnie zacząć od początku, czyli mieć całe 16 sztuk. Jeśli jest problem z połykaniem, można kapsułkę zawinąć w plasterek szynki lub sera. Lepsza byłaby kuracja po zastosowaniu leku w postaci granulatu do sporządzenia zawiesiny, ale ostatecznie można wysypać zawartość. Lepsze to niż niedokończona kuracja. Przy tym antybiotyku ważne jest stosowanie probiotyku. 2 h po lub Dicoflor można równocześnie zażywać. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 8. Hej:)) Mam pytanie jaki czas musi upłynąć od zakończenie przyjmowania amoksiklav i przyjmowanie nowego antybiotyku klindamycyny?

  Pytam się gdyż pomyliłem i wzial antybiotyk mamy 1 tab, zas moj lezy nie otwarty... amoksycylina jest nieskuteczna na mój organizm...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można zastosować jeden po drugim w takim wypadku. Zachować odstęp przynajmniej 8 h i dopiero przyjąć klindamycynę, a dalej postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 9. Dzień dobry, czy można rozpuścić w wodzie tabletki powlekane Nobaxin ? Nie mogę polknąć jej. Dodatkowo lekarz przepisał mi 500 mg/dobę, a ważę niecałe 40 kg, a z tego co czytam, trzeba ważyć 45 kg, żeby móc je stosować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie odpowiedź zdecydowanie za późno, za co przepraszam. Tabletkę należy połykać w całości. Pozdrawaim

   Usuń
 10. Czy tabletki tegretol cr200 mozna rozpuscic w malej ilosci wody? Pilnie prosze o odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przepraszam za zwłokę. Są to tabletki o modyfikowanym uwalnianiu i należy przyjmować je w całości, bez prób rozpuszczania. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 11. Witam mam pytanie odnośnie antybiotyku fromilid 500. Nie potrafię polykac tabletek. Jest powlekana Ale rozpuscila mi się w wodzie. Czy ma to jakiś wpływ jeśli będę ja rozpuszczac?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, jeśli wyraźnie widnieje informacja, ze nie powinno się dzielić, rozgryzać, a zatem nie bardzo też rozpuszczać, może okazać się, że antybiotyk działać będzie słabiej niż powinien. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 12. Witam mam pytanie odnośnie antybiotyku fromilid 500. Nie potrafię polykac tabletek i rozpuszczam go sobie w kieliszku z wodą czy taki sposób jest szkodliwy ?

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy antybiotyk AzitroLEK 500 można rozgryźć/podzielić? W życiu nie połknę takiej tabletki :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam,
   Informacja o leku brzmi, aby przyjmować w całośc. Z dwojga złego jeśli nie przyjąć wcale, to można po podzieleniu. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 14. Witam :)
  Erdomed - można wysypać zawartość kapsułki i zażyć? Na ulotce nie znalazłam żadnych informacji, które pomogłyby mi znaleźć odpowiedź.
  Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, nie znam takiej formy przyjęcia i też nie mam innych informacji na ten temat. Z uwagi na to że lek występuje też w formie proszku do sporządzenia zawiesiny, można podejrzewać, że jest możliwe takie przyjęcie. Z całą pewnością odpowiedzi udzieliłby producent leku.

   Pozdrawiam, Ana

   Usuń
 15. Witam, ja mam przepisany przez lekarza antybiotyk klabax na zapalenie oskrzeli , niestety tabletka jest naprawdę sporej wielkośći , można ją jakoś rozdrobnić na małe części albo coś ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, tabletka powinna dać się podzielić na dwie części jeśli mowa o Klabax 500? Może będzie łatwiej wtedy.

   Usuń
 16. Witam czy można porozgryzać antybiotyk klabax które mam na zapalenie oskrzeli, pytam bo połykanie tak dużych tabletek sprawia mi olbrzymi problem

  OdpowiedzUsuń
 17. Czy mozna zażywać równocześnie Amoksiklav i Atrox

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, nie spotkałam się z informacjami o przeciwwskazaniu
   Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 18. Witam. Synowi lekarz przepisał dalacin c 150 mg. W aptece nocnej mieli tylko 300 mg i farmaceuta powiedziała żeby dać mu połowę dawki. Dalacin to kapsułki, czy mogę je podzielić i podać rozpuszczone w wodzie? Pozdrawiam Patrycja

  OdpowiedzUsuń
 19. Witam. Na pogotowiu synowi przepisano Dalacin C 150 mg, w aptece mieli tylko 300 mg i farmaceuta powiedział że mogę mu dać połowę dawki. Lek ten jest w kapsułkach więc chciałam zapytać czy mogę rozpuścić połowę w wodzie i tak mu podać. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, farmaceutka miała pewnie dobre intencje, ale tak jak tabletkę można zasugerować dzielić, tak otwierać kapsułkę i dzielić pierwsze słyszę? Skoro już tak Panią poinstruowano, proszę tak postępować. Innego wyjścia nie ma.
   Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 20. Witam. Proszę o informację czy lacidofil można dodać do np jogurtu? Chodzi o podanie dziecku. I drugie pytanie, czy mogę zjeść kapsułkę spod uszkodzonej folii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, do jogurtu można podać. Jeśli uszkodzone było opakowanie darowałabym sobie taką kapsułkę. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 21. Mam dobra wiadomość dla aptek - zwłaszcza jeśli chodzi o leki przygotowywane na miejscu. Jest już - kapsulkarka do kapsułek skrobiowych www.kapsulki.eu Zajrzyjcie i sprawdzcie, bo będzie to duże ułatwienie dla kazdego.

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam .Proszę o radę w sprawie leku zinnat 250 mg w tabletkach -lekarz zdecydował ,że w tabletkach będzie mocniejszy ,ale córka 8 lat ma problem z połknieciem. Zanim zdąży go ponoć, już połowa rozpuszcza się w buzi ,czy jeśli lęk sam w takim tempie rozpuszcza się,czy w takim razie pomimo informacji o zakazie można go rozpuścić czy to tylko chodzi o smak.W wodzie rozpuszcza się w kilka sekund, i dziecko wypije bez względu na smak,jeśli chodzi tylko o to.Dziękuję za odpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, nie chodzi tutaj o smak, lecz o miejsce wchłaniania. Jeśli dziecko nie jest faktycznie w stanie połknąć, to lepiej rozpuścić w niewielkiej ilości wody, niż miałoby wcale leku nie przyjąć. Zawsze można próbować zawinąć w plasterek serka lub wędliny. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 23. czy można podzielić na 4 części augmentin ....w ulotce piszą że można na pół,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, jeśli nie da się połknąć to lepsze to niż wcale nie przyjąć. Informacja z ulotki bierze pod uwagę sposób rozpuszczania również po podzieleniu, dlatego zawsze najlepiej stosować się do wskazówek z ulotki. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 24. Witam, dostalem na zapalenie gardla antybiotyk Azitrolek 500 na 6 dni po 1 tab. na dobe. Kiedys ze 2-3 latatemu juz bralem ten antybiotyk, ale na 3 dni po 1 tab. Mam teraz problem. Antybiotyk zaczal przynosic ulge po 3-4 dawce natomiast wczoraj po 6 ostatniej znow boli mnie gardlo i mam powiekszony lewy migdal podniebny. Gardlo wciaz jest mocno zaczerwienione. Przyznam, ze podczas calej antybiotyko terapii pracowalem i to z dziecmi, gdyz jestem kierowca. Mozliwe, ze zarazilem sie jaka inna bakteria? Ogolnie mam czeste problemy z infekcjami gardla. Ostatni antybiotyk jaki bralem to byl Biodroxil 1000 w grudniu 2015.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmmm moze byc i inna bakteria. Laryngolog nie sugerowal usuniecia migdalow? Na nawracajace infekcje moze Pan sprobowac terapie Entitisem. Dla wzmocnienia odporności warto rozważyć pierzge pszczela lub Miod Manuka. Warto tez w trakcie infekcji plukac gardło woda z sola, stary sposób ale niekiedy najlepszy. Zawsze mozna pomyslec tez o ulozeniu mieszanki ziol o wielokierunkowym dzialaniu. Pozdrawiam

   Usuń
 25. A co z Clindamycin-MIP 600 ? Tabletki powlekane, ale z rowkiem. W ulotce pisze, żeby połykać w całości. W Internecie znalazłam informację, że można podzielić .. I jeżeli jednak można, to można na więcej niż dwie części ? Do tego Multilac synbiotyk w kapsułkach i znowu-mozna wysypać, rozpuścić w wodzie ? Na opakowaniu jest informacja, że 'może być stosowany u dzieci, które potrafią połknąć kapsułkę', więc wygląda, że nie powinno się, ale czy ewentualnie można ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, linia podzialu wskazuje na ile części powinno sie ewentualnie tabletke dzielic. A probiotyk można wysypać z kapsulki jeśli nie mozna polknac. Wszak lepsze to niz w ogóle nie połknąc. Pozdrawiam

   Usuń
 26. Witam :) dentysta przepisał mi dalacin C 300 mg i nie wiem czy można go brać na czczo czy lepiej coś zjeść? Po jakim czasie od wziecia antybiotyku mogę wziąć probiotyk FORBIOTYK ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam można i lepiej zjesc. Probiotyki przyjmuje sie najlepiej 2h po dawce antybiotyku lub w polowie czasu pomiedzy dawkami np. Co 8h antybiotyk i 4h po antybiotyku probiotyk. Przy Dalacinie warto co najmniej2x na dobę przyjmować probiotyk. Pozdrawiam

   Usuń
 27. Witam. Trochę zaległy temat, ale mam problem z polykaniem jak widzę nie tylko ja. Jestem we wczesnej ciąży, dostałam w zleceniu od lekarza zażywać preparat Prenatal Uno, tylko że nie jest to suplement a żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Pytanie moje brzmi, czy kapsułki te można rozczlonowac i polknac na łyżce z wodą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, jeśli nie da się inaczej to można. Jednak nie mogę zagwarantować, ze wszystkie te składniki na pewno przyswoją się tak jak powinny. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 28. Trzeci dzień biorę Fromilid 500 dwa razy na dobę. Póki co nie mam żadnych skutków ubocznych. Objawy choroby ustępują. Z tego co przeczytałam w ulotce to b. silna dawka, zwykle stosuje się 2 x 250mg. Tabletek nie można dzielić. Czy można stosować ten antybiotyk 1 x na dobę czy 24-godzinna przerwa między dawkami będzie za długa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę stosować się do zaleceń lekarza. Czasami lekarze ordynują leki wg wytycznych spoza ulotek, wg najnowszych doniesień. Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 29. Witam. Czy mogę rozgnieść antybiotyk o nazwie Zamur 500? Syn na widok tabletki poprostu oniemiał. Po chwili usłyszałam: nie ma opcji... Dzwoniłam do producenta, gdzie kazali podać numer że oddzwonią. I że sprawa ma nadany tryb pilny. No cóż od tego czasu minęło raptem 10 godzin. Chyba tylko dla mnie pilnych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, przepraszam za zwłokę, też nie pomogła w pilnym przypadku. Niestety nie powinno się rozdrabniac tych tabletek bo lek nie zadziała tak jak powinien. Jedynie lekarz mógłby zapisać zawiesine.
   Kolejnym razem jesli Pani by potrzebowala dokładnych informacji o leku warto zajrzeć na urpl w zakładkę Rejestr Produktów Leczniczych i wyszukać lek.
   Pozdrawiam, Ania

   Usuń