poniedziałek, 21 lipca 2014

Obrzęki w podróży

Sezon letniego wypoczynku w pełni. Jest to czas kiedy chętniej podróżujemy (autokarem, samolotem), stąd dzisiaj kilka słów na temat przygotowania się do podróży,szczególnie tych kilkugodzinnych (> 5-6 h). Osoby zmagające się z chorobami sercowo-naczyniowymi,bądź predysponowane do choroby zakrzepowej powinny w sposób szczególny przygotować się do podróży. Najlepiej zasięgnąć rady lekarza jaką profilaktykę przeciwzakrzepową zastosować.Długotrwałe unieruchomienie, brak możliwości zmiany pozycji, ciasny fotel, ucisk w szczególności na tylną powierzchnię uda i dół podkolanowy w rezultacie spowalniają przepływ krwi,a nawet mogą doprowadzić do zastoju krwi w naczyniach żylnych kończyn dolnych. Podczas podróży może pojawić się nagły, ostry ból nóg, co w większości przypadków będzie oznaczało skurcz mięśni,jednak nie można wykluczyć,że przez zbyt silny ucisk naczyń,doszło do zablokowania przepływu krwi.

Dodatkowe zagrożenie jakie niesie ze sobą lot samolotem to obniżone ciśnienie atmosferyczne panujące w kabinie samolotu, co powoduje rozszerzenie żył = spowolnienie przepływu krwi oraz niska wilgotność = zwiększona utrata wody i zagęszczanie krwi.


Przed lotem lekarz może zalecić:
1. leki moczopędne
2. leki przeciwzakrzepowe
- zastrzyk z heparyny na 2-4 h przed
- kwas acetylosalicylowy (ASA) np. 150 mg przed i po 4 h ponownie 150 mg; 1 tabletka rano przed lotem, a potem przez kolejne 2-3 dni też po 1 tabletce (myślę,że tutaj dawka zależna jest od stopnia ryzyka)
Jeśli ktoś nie ma pod ręką Polocardu lub Acardu, nie zaszkodzi jeśli zażyje Aspirynę/Polopirynę.
Zdarzają się głosy,że nie ma potrzeby stosowania ASA jako profilaktyki. Osobą właściwą do podjęcia decyzji jest zawsze lekarz.
3. Podkolanówki uciskowe na czas lotu i kilka dni po (takie podkolanówki zleca lekarz i ustala odpowiednią siłę ucisku).

Ostatnio miałam pytanie czy Hydrominum można zastosować przed podróżą? Reklamowane jest na obrzęki, to prawda,ale nie poprawia przepływu krwi. Jedynie nasili diurezę i trzeba będzie szukać WC częściej.
Cyclo 3 Fort i wszelkie preparaty na bazie diosminy (DIH,Diohespan), rekomendowane na "ciężki nogi", obrzęki mogą się przydać jako środki wspomagające,ale u osób,które przyjmują je regularnie od dłuższego czasu. Przyjmowanie na 2-3 dni przed podróżą raczej niewiele pomoże.

UWAGA!
Mimo szerokiej ostatnio reklamy Polocardu w telewizji, nie zakupuj samodzielnie tego leku. Skonsultuj się z lekarzem. Jeśli chorujesz na chorobę wrzodową, astmę lub jesteś uczulony. Zasięgnij porady!

ZAPAMIĘTAJ!
*Nie pij kawy, ani alkoholu w podróży (odwadniają organizm)

*Pij dużo wody

*Możesz wykonywać ćwiczenia rozciągające mięśnie łydek,by uruchomić "pompę mięśniową" (praca mięśni w dużym stopniu odpowiada za krążenie krwi w kończynach dolnych)

fot. polki.pl


fot. polki.pl

Myślę,że bardziej realne jest ćwiczenie 1, wątpię,żeby ktoś chciał zwracać na siebie uwagę podnosząc wysoko nogi w górę. Można też wstać z fotela i przejść się.
Powyższe ćwiczenia powinny wykonywać też osoby wykonujące zarówno pracę siedzącą,jak i stojącą,aby zmniejszyć ryzyko pękania naczynek i w dłuższej perspektywie pojawienia się żylaków.

*Nie zakładaj nogi na nogę

*Załóż swobodne ubranie

Życzę przyjemnych i bezpiecznych podróży :)


P.S. Profilaktyka taka dotyczy też kierowców, pilotów,którzy wykonują pracę związaną z długotrwałym unieruchomieniem. Jest to tzw. syndrom klasy ekonomicznej.


Źródło:
http://www.cardionet.pl/media/zesp$C3$B3$C5$82$20klasy$20ekonomicznej.pdf

1 komentarz:

  1. Dzięki wielkie za te informacje, bo ja przez te obrzęki znienawidziłam loty samolotem ;/

    OdpowiedzUsuń