środa, 1 października 2014

Zmiany w realizacji recept

Witamy,

Od 4 października zmieniają się zasady realizacji recept, w kilku punktach szczegóły tej małej "rewolucji":

Lekarz może wypisać ilość leku na 120 dni stosowania przy podaniu odpowiedniego dawkowania (do tej pory lekarz mógł wypisać receptę na 3 miesiące=90 dni, a teraz 4 miesiące=120 dni).

Ponownie lekarz może wypisać podwójną ilość leku recepturowego (od stycznia 2013 zgodnie z nową ustawą można było wypisać jedynie pojedynczą ilość np. 100 g maści, teraz wraca przepis obowiązujący do grudnia 2012, czyli chociażby jak w przypadku maści 200 g).

Dodatkowo w przypadku leków recepturowych takich jak: maści, żele, kremy, mazidła, pasty - lekarz będzie mógł wypisać nawet 10krotną ilość tej postaci leku, ale w związku z tym, że leki recepturowe mają krótką trwałość lekarz będzie mógł wystawić 16 recept, czyli na 120 dni=4 miesiące stosowania.

Pewnie niejedna osoba będzie zadowolona,że lekarz będzie mógł wystawić nawet do 12 recept, łącznie na 360 dni stosowania z tym, że na 1 recepcie ilość leku nie może przekraczać 120 dni stosowania (czyli mogą to być równie dobrze 3 recepty każda na 120 dni stosowania). Dotychczas lekarze mogli wypisać do 3 recept maksymalnie, łącznie na 90 dni stosowania leku.

Z kolei od 18 września zmieniły się zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe, co dla przeciętnego Pacjenta właściwie nie ma większego znaczenia. Sprawa dotyczy osób, którym przepisywane są środki na dawniej receptę "różową", obecnie białą z dopiskiem Rpw, czyli na np. morfinę, fentanyl lub oksykodon. Realizacja tych recept odbywa się w ciągu 30 dni od daty wystawienia (wcześniej w ciągu 14 dni). Jednorazowo lekarz może przepisać takie środki na 90 dni stosowania (wcześniej tylko na 30 dni).

Takie działania mają zmniejszyć kolejki do lekarzy. W pewnych schorzeniach, gdzie leki trzeba stosować do końca życia jest to wygodne. Oby lekarze, jak i Pacjenci zachowali zdrowy rozsądek i nie zapomnieli o odpowiedniej kontroli poprawności terapii.

Jak zawsze w przypadku zmian zapanuje na pewien czas chaos.

Pozdrawiamy życząc spokoju i cierpliwości!

13 komentarzy:

 1. O ciup. Nie wyjdę z receptury jak jakiś lekarz przepisze tyyyle maści.

  OdpowiedzUsuń
 2. jak dlugo stosowac multilac

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można brać cały czas, jeśli chodzi o branie w czasie antybiotykoterapii to do 7-14 dni po jej zakończeniu.

   Usuń
 3. Mam pytanie. Przy wystawianiu recept na lek recepturowy - zmienia się jedynie ilość leku którą lekarz może przepisać na jednej recepcie? A co z opłatą za lek recepturowy? Pozostaje bez zmian że ryczałt dotyczy 100 g maści, 20 sztuk proszków itd? Jeżeli dobrze rozumiem to pacjentowi lekarz na jednej recepcie może przepisać do 200 g maści ale pacjent zapłaci 2* ryczałt? A podczas jednej wizyty może przepisać na kilku receptach do 10*100g czyli do kilograma maści?;p pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Opłata za lek recepturowy (ryczałt) jest obliczana na podstawie minimalnego wynagrodzenia (stanowi 0,5% tej kwoty), najnowsze rozporządzenie nie zmienia tej kwoty. Ilość leku recepturowego przysługującą na jeden ryczałt określa rozporządzenie w sprawie leków, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzeniu leków recepturowych - to również się nie zmienia. Dobrze rozumiesz, że podwójna ilość leku recepturowego to koszt 2x ryczałt. Jeśli chodzi o ostatnie pytanie to z rozporządzenia wynika, że kilogram maści lekarz może (ale nie musi) przepisać na jednej recepcie. Ze względu na krótką trwałość leku recepturowego raczej lepiej skorzystać z zapisu umożliwiającego wystawienie do 16-tu recept na lek recepturowy łącznie na 120dni stosowania i umożliwić realizację stopniowo w czasie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. pytanie odnośnie recept odroczonych: na jednej recepcie może być przepisana ilość leku (wg dawkowania) na 120 dni? czy na 30 dni? bo przecież realizując rp nie wiemy czy lekarz wystwił 12 recept "miesięcznych" czy 3 recepty "4-miesięczne"??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cytując rozporządzenie:
   ust. 3 otrzymuje brzmienie:
   „3. Osoba uprawniona może wystawić:
   1) do 12 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania, z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie można przepisać leku, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia
   żywieniowego, wyrobu medycznego na więcej niż 120 dni stosowania"
   A zatem na 120 dni stosowania na każdej z recept odroczonych.

   Usuń
 6. Witam, mam pytanie, czy możliwe jest przepisanie przez lekarza maści w ilości 500g na jednej recepcie? Jak to wprowadzić i co w tym momencie z refundacja? Proszę o odpowiedź

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam, tak lekarz może przepisać taką ilość na jednej recepcie. Program Kamsoft powinien przy wycenie pokazać komunikat o realizowanej większej ilości leku i komunikat o przepisie jaki wszedł w życie. Z refundacją nie powinno być najmniejszego problemu, bo przepis jasno precyzuje co wolno a czego nie. Jak do sprawy podejdą urzędnicy NFZ to dopiero się przekonamy, bo jak wiadomo różnie bywa :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 7. A propos: "Jak do sprawy podejdą urzędnicy NFZ?" MOW NFZ na pytanie: "Dlaczego w przesłanym zestawieniu przy pozycjach z podwójną ilością ryczałtową leku recepturowego pojawia się ostrzeżenie?" - uzyskujemy odpowiedź: "To tylko ostrzeżenie, proszę się nim nie przejmować, kiedyś zostanie to poprawione". Z tego co pamiętam to wcześniejsze ostrzeżenia mimo, iż chciałem się nimi "nie przejmować" uniemożliwiały mi zatwierdzenie zestawienia na końcowym, nie ukrywam dosyć żmudnym procesie weryfikacji. No ale "nie ma się czym przejmować" przecież te kwoty i tak z miesiąca na miesiąc stają się coraz mniejsze, więc niedługo nie odczujemy zbyt dotkliwie braku przelewu z NFZ na naszym koncie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam na recepcie 4 porcje maści po100g. Mogę to wycenić jako 4 ryczałty? Co na to NFZ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Kamsofcie pojawi się ostrzeżenie z komunikatem o zmianach w prawie, ale system umożliwia wycenę więcej niż 2 ryczałtów. Nie wiem co na to NFZ bo nie siedzę im w głowach:), ale powinno być wszystko w porządku. Pozdrawiam!

   Usuń
 9. program ostrzega bo w większości przypadków można pobrać 2 ryczałty. w przypadku maści można pobrać 10 ryczałtów ale zawsze tylko jedną taxę laborum !

  OdpowiedzUsuń