niedziela, 13 sierpnia 2017

Gdy dokuczają stawy

Witajcie,


Problem bolących stawów to chleb powszedni w aptece, a suplementy diety jemu dedykowane mnożą się jak grzyby po deszczu. Pół biedy kiedy Pacjent nie widząc efektów samoleczenia szuka pomocy u lekarza, a nie zrzuca problem na karb wieku lub niedoleczonego urazu.
Przewlekłe zapalenie stawów jest jednym z następstw kontaktu z kleszczem i objawem boreliozy. Bóle mięśni, bóle stawów, sztywność karku to niezbyt charakterystyczne objawy manifestujące tą chorobę do, których dołączają też zmęczenie, bóle głowy, dreszcze gorączka, kaszel, nudności, a więc bardzo niejednoznaczne objawy. Często przypisujemy im inne źródło. Rumień wędrujący jest bardzo charakterystyczny, lecz nie występuje u wszystkich chorych, przez co nierzadko Pacjent nie widzi związku z kleszczem. Boreliozowe zapalenie stawów dotyczy najczęściej stawów kolanowych i manifestuje się nawracającymi, krótkotrwałymi epizodami bólu i obrzęku trwającymi do kilku tygodni. W związku z tym, że diagnozowanie boreliozy przychodzi lekarzom z trudem Pacjenci najczęściej są poddawani leczeniu glikokortykosteroidami w postaci iniekcji dostawowych, zwanych popularnie blokadami (bardzo często ordynowane są Depo-Medrol, Diprophos). Według niektórych lekarzy przed zastosowaniem leczenia GKS Pacjent powinien zostać przeleczony antybiotykami, w przeciwnym razie może rozwinąć się postać opornego zapalenia stawów.
O możliwości diagnostyki boreliozy warto pytać w laboratoriach analitycznych. Myślę, że większość z takich placówek oferuje jeśli nie cały panel badań, to z pewnością podstawowe badania w kierunku obecności przeciwciał IgM i IgG, które wskażą czy zakażenie jest świeże czy dawne. Są też jednostki, które specjalizują się w całym szeregu mniej lub bardziej profesjonalnych badań. Ostatnio Tomek miał okazję dowiedzieć się, że najlepszy europejski ośrodek diagnozujący boreliozę mieści się w Augsburgu (i z naszego kraju wysyła się tam próbki).
Jeśli jesteście młodzi i mimo aktywności fizycznej, dbania o dietę macie nawracające niespecyficzne objawy albo jesteście osobami starszymi i stosowane leczenie na własną rękę i/lub ordynowane przez lekarzy nie pomaga na bóle stawów, pomyślcie o przebadaniu się w kierunku boreliozy. Oczywiście borelioza to nie tylko problem stawów, to problem wielonarządowy, jednak o bolących stawach słyszę nader często.

Diagnostyka jest szybsza i pewniejsza jeśli przekażemy kleszcza do badania w kierunku nosicielstwa bakterii Borrelia. Możemy pytać w laboratoriach analitycznych (jeśli nie same to czy współpracują z ośrodkiem wykonującym takie badania) lub w Zakładzie Higieny Weterynaryjnej.
Po usunięciu ze skóry kleszcza trzeba go zabezpieczyć - umieścić w pojemniczku na waciku, może być zwilżony, przechowywać w temp. 4 C do 48 h.

Dobranoc, Ania



Źródła:
http://www.wple.net/plek/numery_2007/numer-2-2007/111-114-rydz_iwona.pdf
https://www.alablaboratoria.pl/1026-badania-w-kierunku-boreliozy

2 komentarze:

  1. Borelioza to wciąż choroba budząca sprzeczne emocje, nieodkryta, niezdefiniowana w stu procentach. Wielu ludzi nawet nie wie, że choruje, a różne objawy nie są łączone z boreliozą. Bardzo ciekawy artykuł, który przybliża oblicze tej podstępnej choroby. Powinno być takich materiałów jak najwięcej. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja z kolei po takich objawach zajrzałem na boreliozaonline - western blot borelioza testy wykonałem i niestety wynik pozytywny. Przez co niestety musiałem poddać się leczeniu boreliozy. Choroba ciężka, gdybym znał wcześniej objawy to wszystko mogłoby się inaczej potoczyć.

      Usuń