sobota, 5 sierpnia 2017

Nowinki z apteki

Witajcie,

Ketonal będzie dostępny bez recepty. Na tą wiadomość niejeden Pacjent "zapieje" z zachwytu. Niestety ku obawom farmaceutów, do których i my się zaliczamy.
Ketonal jest owiany wręcz niebywałą sławą jako super skuteczny lek przeciwbólowy. Owszem, można się zgodzić, że gro Pacjentów dobrze reaguje na lek jeśli mowa o działaniu przeciwbólowym. Jednak Pacjenci nie monitorują działań niepożądanych, o których nierzadko wspominają Pacjentom chociażby kardiolodzy. Z kolei lekarze rodzinni bez większego zastanowienia na prośby Pacjentów chętnie zapisują lek na receptach. Tak wynika z moich doświadczeń. Do tej pory był to środek, o który pytano mnie zbyt często, czy nie uda się kupić bez recepty. I masz babo placek.
Z końcem maja br. pojawiły się informacje, że Komisja ds. Produktów Leczniczych przy URPL odrzuciła wniosek firmy Sandoz o zmianę kategorii dostępności z Rx na OTC. Lecz producent odwołał się argumentując, że jest dostępny bez recepty deksketoprofen (Dexak, Ketesse) w dawce 25 mg, który jest enancjomerem ketoprofenu, co jest biorównoważne do 50 mg ketoprofenu w zakresie stężeń S (+) enencjomeru. Firma wskazała potrzebę zmiany wskazań oraz informacji o czasie trwania leczenia bez konsultacji z lekarzem do 5 dni i wielkości opakowania 20 kapsułek, co ma rzekomo zwiększyć bezpieczeństwo Pacjentów?
Dlaczego tak się rozpisałam na ten temat? Jedyny sensowny argument w całej tej sprawie to kwestia dostępności deksketoprofenu. Reszta to kpina. Który Pacjent, na którego "działa tylko Ketonal" zachowa zdrowy rozsądek i po "zjedzeniu" jednego opakowania nie pobiegnie do apteki po następne albo lepiej zakupi od razu kilka opakowań? Kończąc wątek Ketonal Active 20 kaps. będzie dostępny w sprzedaży bez recepty od października br.

Drugim newsem jest zmiana kategorii dostępności kropli z witaminą D - Vigantol. Nie doczytałam się uzasadnienia tej decyzji. Zmiana ma wejść w życie w listopadzie br.

Od kilku lat coraz więcej produktów uzyskuje zgodę na zmianę kategorii dostępności. Czy coś mnie jeszcze zaskoczy? Pewnie tak.


Pozdrawiam i apeluję o zdrowy rozsądek. Nasze zdrowie, w naszych rękach.
Ania


Źródła:
http://www.rynekaptek.pl/komunikaty-urzedowe/urpl-ketonal-dostepny-bez-recepty-od-pazdziernika-2017,20378.html
https://mgr.farm/content/ketonal-bedzie-dostepny-bez-recepty-wbrew-opinii-komisji-ds-produktow-leczniczych
http://www.dia.com.pl/pl/zmiana_kategorii_vigantol_krople/5002/

1 komentarz:

  1. Ja pozostaję przy Cefalginie ;) Biorę połowę tabletki i jak się jeszcze ból głowy nie rozszalał, to ta połowa zawsze pomaga...

    OdpowiedzUsuń