czwartek, 11 lipca 2013

Nieco inaczej o butach - halluksy

 Ten post jest dedykowany kobietom :) już wyjaśniam dlaczego. Większość Pań na pewno miała okres w życiu kiedy "zachorowała" na noszenie szpilek albo jak było w moim przypadku na zakup pięknych, (czarnych) szpilek, o których wiedziałam, że na pewno nie będę nosić ich zbyt często. Chodziłam za wymarzonymi butami 6 m-cy, bijąc się z myślami, kupić czy nie, bo do tanich nie należały? W końcu kupiłam i ...wielkie rozczarowanie. Nie mogłam ich nosić, strasznie bolały mnie nogi, a stopy to już nie wspomnę. Na dodatek po kilku wyjściach w owych butkach nabawiłam się modzeli i tak skończyła się ta wspaniała historia, że szpilki nadal goszczą w mojej szafie (strasznie to głupie, ale żal mi je komuś oddać :D).

Zmierzam drogie Panie do tego by uświadomić Was, że noszenie wysokich butów typu szpilki lub każdych innych, które mają wąskie czubki (baleriny również) może prowadzić do halluksów.

Czym są halluksy?

Halluks, zwany inaczej koślawym paluchem to forma zniekształcenia stóp. Polega na bocznym odchyleniu pierwszego palca (palucha), który zaczyna kierować się na pozostałe palce. W efekcie uwypukla się głowa I kości tworzącej staw śródstopno-paliczkowy, dochodzi do stanu zapalnego, opuchnięcia i bólu.
Jeśli w porę nie zacznie się dbać by problem nie postępował, to po paru latach kolejne palce zaczną na siebie nachodzić i wygląda to już bardzo nieestetycznie, nie mówiąc o tym jaki ból sprawia (dodatkowo pojawia się problem dobrania obuwia, które nie powodowałoby bólu przy chodzeniu).

Skąd się biorą halluksy?
- predyspozycje genetyczne,
- płaskostopie poprzeczne,
- wiotkość mięśni i więzadeł stopy (kobiety mają słaby układ więzadłowy stóp),
- predysponować może otyłość i stojący tryb pracy,
- noszenie wysokich butów, noszenie butów o wąskich czubkach,
- ciąża.

Doczytałam się, że stopy typu egipskiego są predysponowane do haluksów.
Zatem jakie są typy stóp? ;)


                                                    stopa egipska        duży palec jest dłuższy od pozostałych
                                                   stopa grecka       drugi lub trzeci palec jest najdłuższy
                                                    stopa rzymska   trzy (pierwsze) palce mają jednakową długość

 UWAGA! W 3 trymestrze organizm kobiety ciężarnej wydziela relaksynę, hormon, który powoduje rozluźnienie więzadeł (w ciąży chodzi o więzadła miednicy), aby przygotować kanał rodny do porodu.
Jednak hormon ten działa na wszystkie więzadła, powodując ich wiotkość, a do tego jeśli dodamy zwiększoną masę ciała, to może dojść do płaskostopia poprzecznego i dalej do odchylenia palucha.

UWAGA! W wysokich butach przednia część stopy jest bardziej obciążona i kości zaczynają ustawiać się wachlarzowato. Przód stopy się poszerza, a jej poprzeczny łuk się obniża = płaskostopie poprzeczne.

Bądź czujna!
Pierwszym zwiastunem przyszłego problemu nie koniecznie musi być tylko odchylenie się palucha.
Zwróć uwagę jeśli pojawią się: przewlekłe bóle stóp, głównie w przedniej części, pieczenie podeszw czy tworzenie się modzeli.

Jak powstrzymać zmiany?
Na początku banalne, ale konieczne: zmiana obuwia, chcąc być radykalną powiedziałabym żegnamy szpilki i wrzucamy je głęboko do szafy; jednak miłośniczkom powiem tak: z czasem same zobaczycie jak wyglądają Wasze stopy i zdecydujecie się na ten krok, ale możecie też wymiennie stosować obuwie; jeśli koniecznie w miejscu pracy szpilki to w miarę możliwości np. pod biurkiem o ile nikt nie widzi, zdejmujcie buty lub zakładajcie bardziej swobodne, szerokie obuwie. Generalnie zalecane jest noszenie butów z szerszymi czubkami, takimi, aby nie uciskały palców.

Wskazane jest 1 raz dziennie wykonywanie ćwiczeń stóp (np. stawanie na palcach, podnoszenie przedmiotów palcami) celem wzmocnienia więzadeł i mięśni, co pomaga skorygować płaskostopie.

Wskazane są wkładki korygujące płaskostopie. Można nabyć w sklepach medycznych, niekiedy apteki też mają w asortymencie.

W aptekach (w sklepach medycznych też powinny być) można kupić aparaty korygujące ustawienie palucha:
A szyna Thomsena, potocznie zwana aparatem Marcin - zakłada się je zwykle na noc. Szczegóły znajdziecie na stronie producenta Klik
B aparat korekcyjny Hallufix - może być stosowany całą dobę. Więcej informacji na stronie Klik
C kliny (np. Marcin II, Scholl, Oppo) zapobiegają odchylaniu palucha i nachodzeniu na sąsiedni palec
D plastry ochronne na halluksy - dobrze przylegają, chronią przed tarciem i bólem (Scholl, Compeed)
E osłona na halluksy (Oppo).

Ceny:
Marcin II (na dzień) ok 18-22 zł
Marcin I (na noc) ok 30-38 zł

Scholl klin - Gel Toe ok 24-28 zł
Plastry Compeed Haluksy 20-22 zł

W zależności od hurtowni jaka obsługuje daną aptekę i indywidualnych warunków handlowych apteki, ceny mogą się nieco różnić w aptekach.

U lekarza
W zależności od stopnia zaawansowania zmian w położeniu palucha lekarz może zalecić rehabilitację w formie zabiegów jonoforezy lub fonoforezy przy użyciu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych w żelu (np. Voltaren, Fastum) albo skieruje na zabieg operacyjny.

Uważnie obserwujcie swoje stopy. Skrzywione palce wyglądają bardzo nieestetycznie. Ja 2 lub 3 rok wkładam na noc kliny (przyznaję, że nie codziennie) i nawet staram się ograniczać noszenie balerinek, bo bolą mnie palce.

Pozdrawiam!


Źródła:
poradnik Zdrowie, wrzesień 2010
paznokcie.fm
marciny.com
sklep.spondylus.pl
http://www.gabineturodaistyl.pl/blog/pokaz-mi-swoje-stopy-a-powiem-ci-kim-jestes_1,117.html

4 komentarze:

 1. W takim razie co nosic jesli nie balerinki, ktore sa chyba najwygodniejsze? Ohydne jezuski nie wchodza w rachube!

  pozdrowienia Grazyna

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama sobie Pani odpowiedziała :) należy nosić przede wszystkim buty wygodne! Poza tym pomocne są masaże stóp, tzw. marciny, a także inne dostępne na rynku opaski ortopedyczne. Bardzo dobry artykuł, pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Buty muszą być odpowiednio dobrane, to pewne. Wszelkie działania nieoperacyjne mogą się sprawdzić, jeśli nie jest to jakiś mocno zaawansowany stan.

  OdpowiedzUsuń