Witajcie! W dzisiejszym poście zamieszczamy krótki test pozwalający w przybliżeniu określić stopień uzależnienia od nikotyny oraz zalecane na jego podstawie środki zaradcze dla osób pragnących zerwać z nałogiem. Test ten jest oczywiście tylko narzędziem do walki z paleniem - z rzuceniem każdy musi poradzić sobie sam - innej drogi nie ma. Składa się z sześciu pytań, nie ma odpowiedzi dobrej i złej - ważne tylko, aby być szczerym. A zatem do dzieła!
1. Jak szybko po przebudzeniu zapalasz pierwszego papierosa?
- do 5 minut - 3 pkt
- 6-30 minut - 2 pkt
- 31-60 minut - 1 pkt
- po 60 minutach - 0 pkt
2. Czy masz trudności z powstrzymaniem się od palenia w miejscach, gdzie jest to zakazane?
- tak - 1 pkt
- nie - 0 pkt
3. Z którego papierosa jest Tobie najtrudniej zrezygnować?
- z pierwszego rano - 1 pkt
- z każdego innego - 0 pkt
4. Ile papierosów wypalasz dziennie?
- 10 lub mniej - 0 pkt
- 11-20 - 1 pkt
- 21-30 - 2 pkt
- 31 i więcej - 3 pkt
5. Czy częściej palisz papierosy w ciągu pierwszych godzin po przebudzeniu niż w pozostałej części dnia?
- tak - 1 pkt
- nie - 0 pkt
6. Czy palisz papierosy nawet wtedy, gdy jesteś tak chory/chora, że musisz leżeć w łóżku?
- tak - 1 pkt
- nie - 0 pkt
Ok, teraz możecie podliczyć swoje punkty i przejdziemy do wyników.
Poniżej 7 punktów
Prawdopodobnie nie jesteś farmakologicznie uzależniony/a od nikotyny, a palenie tytoniu jest dla Ciebie wyuczonym bądź psychospołecznie generowanym zachowaniem. W leczeniu odwykowym powinna wystarczyć silna motywacja i wola zostania abstynentem, skrupulatne wykonanie dobrze zaplanowanego programu samokontroli oraz wsparcie ze strony otoczenia. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie zdrowotnych następstw palenia - to wzmocni Twoją motywację.
Powyżej 7 punktów
Prawdopodobnie jesteś farmakologicznie uzależniony od nikotyny i nie możesz żyć bez papierosa (w każdym razie takie masz przeświadczenie). Główny problem w walce z nałogiem stanowić dla Ciebie będą objawy zespołu abstynenckiego, takie jak głód nikotyny. Należy rozważyć, czy poza zastosowaniem metod psychoterapeutycznych i samokontrolnych nie powinieneś przyjmować środków farmakologicznych ułatwiających odstawienie papierosów. Powinieneś/nnaś skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu ustalenia planu walki z nałogiem.
To tyle jeśli chodzi o test. Wynik powinien być wskazówką jak poważny jest problem i na co się przygotować podczas walki z nałogiem. Jeśli chodzi o rzucanie palenia i szkodliwość dymu papierosowego, to być może za jakiś czas pojawi się u nas na blogu cykl artykułów na ten temat. Póki co trzymam kciuki za wszystkich rzucających - oby się udało! Do usłyszenia!
Wielkopolski Instytut Psychoterapii (http://wip-poznan.pl/psychoterapia) wyleczył moją siostrę.
OdpowiedzUsuń:D
OdpowiedzUsuń