wtorek, 30 lipca 2013

Łupież, łojotok - co nowego?

Jak obiecałam jeśli znajdę coś nowego będę pisać, więc dzisiaj krótko o nowym produkcie z serii Oliprox, mianowicie o piance przeciwłupieżowej.

Jest to pierwszy i póki co jedyny mi znany preparat przeciwłupieżowy w takiej postaci.
Głównymi składnikami są jak w pozostałych produktach tej serii: pirocton olaminy i klimbazol.
Pozostałe składniki pielęgnacyjne/odżywcze to: D-pantenol, gliceryna, alantoina, biotyna, ekstrakt z nasion bawełny, wyciąg z pokrzywy i MG-60. MG-60 to mieszanina węglowodorów pozyskanych ze skrobi, która wraz z gliceryną ma zapewnić optymalne nawilżenie skóry głowy.

Jak należy stosować piankę?
Niewielką ilość pianki należy wmasować w wilgotną skórę głowy/ciała (nie wgniatamy we włosy, tylko wmasowujemy w skórę!) Nie spłukiwać. 2 naciśnięcia pompki powinny wystarczyć na całą skórę głowy.

Oliprox pianka przeciwłupieżowa 150 ml
Cena może wahać się 43-48 zł

Jak dla mnie taka forma jest ciekawym rozwiązaniem, przypuszczam, ze pianka będzie bardzo wydajna. Póki co mam szampon Ketoxin forte, jak skończę będę testować piankę :)

Pozdrawiam!

Źródło:
oliprox.pl

piątek, 26 lipca 2013

Grzybica paznokci - co nowego?

Kolejna porcja informacji o preparatach stosowanych w zapobieganiu i leczeniu grzybicy paznokci.
Jak wspominałam w poprzednim poście dotyczącym grzybicy najefektywniej w leczeniu paznokci działają lakiery.

Oliprox lakier 12ml
Jest to produkt o bardzo dobrym składzie: pirokton olaminy oraz klimbazol (działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne). Dodatkowo wyciąg z rozmarynu zapewnia działanie antyseptyczne.
Jak stosować?
Nałożyć lakier na całą płytkę, po wyschnięciu nie powinno się myć rąk ani stóp 2-3 godziny. Leczenie trwa zazwyczaj kilka miesięcy.
Producent informuje na swojej stronie, iż jest to produkt o innowacyjnej formie wodnego żelu, co zapewnia lepszą penetrację leku. Oceńcie sami :)

Kolejny produkt to:

Steper lakier 10 ml
Skład: Panthenol, Tocopherol, Clotrimazole, Eucalyptus Globulus Leaf Oil, Climbazol, Triclosan, Melaleuca Alternifolina Leaf Oil. Substancje aktywne jak w pozostałych produktach tej serii.
Jak stosować?
Należy stosować 2 x dziennie przez 1y miesiąc, a potem 1 x dziennie aż do odrośnięcia nowej, zdrowej płytki. Po wyschnięciu, odczekać 2 godziny i zmyć.

Nie chcę wprowadzać w błąd podając ceny, bo znów podam szerokie widełki i za dużo to nikomu nic nie powie. Dodam tylko, że ze względu na obecność nowszej generacji leku przeciwgrzybiczego, którym niewątpliwie jest pirokton olaminy (octopirox) preparat Oliprox z pewnością będzie miał wyższą cenę.

:)


Źródła:
http://oliprox.pl/paznokcie/
steper.pl

CERKO Cosmetics

Dzisiaj kolejny post z cyklu promujemy rodzimych producentów.
CERKO to polska firma z Gdańska, która produkuje preparaty na bazie mocznika przeznaczone do pielęgnacji suchej, łuszczącej się skóry, która ma tendencje do rogowacenia.

Mocznik (Urea) to substancja farmaceutyczna często wykorzystywana w recepturze aptecznej do wykonywania maści. W stężeniu do 2% działa nawilżająco, a powyżej zmiękczająco, keratoplastycznie, keratolitycznie (działanie złuszczające).

I tak w gamie produktów firmy CERKO mamy żele do pielęgnacji skóry głowy:
sucha, wrażliwa, z łupieżem suchym, łojotokiem, z łuszczycą.
Preparaty niwelują świąd skóry.
CERKOSOL 10
CERKOGEL
CERKOGEL 30


 Preparaty do pielęgnacji skóry ciała:
 KERMUREN
 KERMUREN PLUS zawiera L-argininę, więc łagodzi podrażnienia, a kompleks witamin F wzmacnia działanie nawilżające, wygładzające. Można stosować na twarz. Szczególnie polecany do pielęgnacji dłoni.
CERKODERM 15 zawiera 15% stężenie mocznika, więc będzie działał keratolitycznie, stosowany na skórę suchą z tendencją do rogowacenia.
CERKODERM 30 krem wzbogacony o witaminy F i masło Shea do skóry zrogowaciałej, pękającej, szczególnie na łokcie, kolana i pięty.




CERKOBALM do codziennej pielęgnacji, nawilża, łagodzi świąd i podrażnienia (wzbogacony o witaminy F, beta-karoten, L-argininę).

Preparat do skóry twarzy, powiek i pod oczy:
CERKOPIL polecany jest do skóry atopowej, łagodzi świąd i podrażnienia. Może być alternatywą dla kremu na powieki SVR Palpebral.


Zatem produkty firmy CERKO mogą być stosowane przy wszelkich stanach chorobowych, którym towarzyszy suchość, świąd, rogowacenie skóry (atopia, łuszczyca, cukrzyca). Można stosować podczas kuracji miejscowymi glikokortykosterydami. Albo zwyczajnie do pielęgnacji suchej, szorstkiej skóry.

Więcej informacji na stronie producenta Klik

Mocznik jest wykorzystywany przez wiele firm produkujących dermokosmetyk, ale dzisiaj tylko o polskim producencie.


Pozdrawiam!



Źródła:
 http://www.cosmetics.cerko.pl/index.php/oferta
 http://www.pharma-cosmetic.com.pl

niedziela, 21 lipca 2013

Kleszcze - małe a groźne

Dzisiaj kilka istotnych informacji o zagrożeniu jakie niosą ze sobą kleszcze. Z pewnością większość czytelników sporo poniższych informacji zna, ale mamy nadzieję, że jakaś ciekawostka się trafi.

czwartek, 18 lipca 2013

Test uzależnienia od nikotyny wg Fagerstroma


Witajcie! W dzisiejszym poście zamieszczamy krótki test pozwalający w przybliżeniu określić stopień uzależnienia od nikotyny oraz zalecane na jego podstawie środki zaradcze dla osób pragnących zerwać z nałogiem. Test ten jest oczywiście tylko narzędziem do walki z paleniem - z rzuceniem każdy musi poradzić sobie sam - innej drogi nie ma. Składa się z sześciu pytań, nie ma odpowiedzi dobrej i złej - ważne tylko, aby być szczerym. A zatem do dzieła!



1. Jak szybko po przebudzeniu zapalasz pierwszego papierosa?
  • do 5 minut - 3 pkt
  • 6-30 minut - 2 pkt
  • 31-60 minut - 1 pkt
  • po 60 minutach - 0 pkt 

2. Czy masz trudności z powstrzymaniem się od palenia w miejscach, gdzie jest to zakazane?
  • tak - 1 pkt
  • nie - 0 pkt


3. Z którego papierosa jest Tobie najtrudniej zrezygnować?
  • z pierwszego rano - 1 pkt
  • z każdego innego - 0 pkt


4. Ile papierosów wypalasz dziennie?
  • 10 lub mniej - 0 pkt
  • 11-20 - 1 pkt
  • 21-30 - 2 pkt
  • 31 i więcej - 3 pkt


5. Czy częściej palisz papierosy w ciągu pierwszych godzin po przebudzeniu niż w pozostałej części dnia?
  • tak - 1 pkt
  • nie - 0 pkt


6. Czy palisz papierosy nawet wtedy, gdy jesteś tak chory/chora, że musisz leżeć w łóżku?
  • tak - 1 pkt
  • nie - 0 pkt


Ok, teraz możecie podliczyć swoje punkty i przejdziemy do wyników.




Poniżej 7 punktów

Prawdopodobnie nie jesteś farmakologicznie uzależniony/a od nikotyny, a palenie tytoniu jest dla Ciebie wyuczonym bądź psychospołecznie generowanym zachowaniem. W leczeniu odwykowym powinna wystarczyć silna motywacja i wola zostania abstynentem, skrupulatne wykonanie dobrze zaplanowanego programu samokontroli oraz wsparcie ze strony otoczenia. Możesz skonsultować się z lekarzem odnośnie zdrowotnych następstw palenia - to wzmocni Twoją motywację.

Powyżej 7 punktów

Prawdopodobnie jesteś farmakologicznie uzależniony od nikotyny i nie możesz żyć bez papierosa (w każdym razie takie masz przeświadczenie). Główny problem w walce z nałogiem stanowić dla Ciebie będą objawy zespołu abstynenckiego, takie jak głód nikotyny. Należy rozważyć, czy poza zastosowaniem metod psychoterapeutycznych i samokontrolnych nie powinieneś przyjmować środków farmakologicznych ułatwiających odstawienie papierosów. Powinieneś/nnaś skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu ustalenia planu walki z nałogiem.


To tyle jeśli chodzi o test. Wynik powinien być wskazówką jak poważny jest problem i na co się przygotować podczas walki z nałogiem. Jeśli chodzi o rzucanie palenia i szkodliwość dymu papierosowego, to być może za jakiś czas pojawi się u nas na blogu cykl artykułów na ten temat. Póki co trzymam kciuki za wszystkich rzucających - oby się udało! Do usłyszenia!

czwartek, 11 lipca 2013

Nieco inaczej o butach - halluksy

 Ten post jest dedykowany kobietom :) już wyjaśniam dlaczego. Większość Pań na pewno miała okres w życiu kiedy "zachorowała" na noszenie szpilek albo jak było w moim przypadku na zakup pięknych, (czarnych) szpilek, o których wiedziałam, że na pewno nie będę nosić ich zbyt często. Chodziłam za wymarzonymi butami 6 m-cy, bijąc się z myślami, kupić czy nie, bo do tanich nie należały? W końcu kupiłam i ...wielkie rozczarowanie. Nie mogłam ich nosić, strasznie bolały mnie nogi, a stopy to już nie wspomnę. Na dodatek po kilku wyjściach w owych butkach nabawiłam się modzeli i tak skończyła się ta wspaniała historia, że szpilki nadal goszczą w mojej szafie (strasznie to głupie, ale żal mi je komuś oddać :D).

Zmierzam drogie Panie do tego by uświadomić Was, że noszenie wysokich butów typu szpilki lub każdych innych, które mają wąskie czubki (baleriny również) może prowadzić do halluksów.

Czym są halluksy?

Halluks, zwany inaczej koślawym paluchem to forma zniekształcenia stóp. Polega na bocznym odchyleniu pierwszego palca (palucha), który zaczyna kierować się na pozostałe palce. W efekcie uwypukla się głowa I kości tworzącej staw śródstopno-paliczkowy, dochodzi do stanu zapalnego, opuchnięcia i bólu.
Jeśli w porę nie zacznie się dbać by problem nie postępował, to po paru latach kolejne palce zaczną na siebie nachodzić i wygląda to już bardzo nieestetycznie, nie mówiąc o tym jaki ból sprawia (dodatkowo pojawia się problem dobrania obuwia, które nie powodowałoby bólu przy chodzeniu).

Skąd się biorą halluksy?
- predyspozycje genetyczne,
- płaskostopie poprzeczne,
- wiotkość mięśni i więzadeł stopy (kobiety mają słaby układ więzadłowy stóp),
- predysponować może otyłość i stojący tryb pracy,
- noszenie wysokich butów, noszenie butów o wąskich czubkach,
- ciąża.

Doczytałam się, że stopy typu egipskiego są predysponowane do haluksów.
Zatem jakie są typy stóp? ;)


                                                    stopa egipska        duży palec jest dłuższy od pozostałych




                                                   stopa grecka       drugi lub trzeci palec jest najdłuższy




                                                    stopa rzymska   trzy (pierwsze) palce mają jednakową długość

 



UWAGA! W 3 trymestrze organizm kobiety ciężarnej wydziela relaksynę, hormon, który powoduje rozluźnienie więzadeł (w ciąży chodzi o więzadła miednicy), aby przygotować kanał rodny do porodu.
Jednak hormon ten działa na wszystkie więzadła, powodując ich wiotkość, a do tego jeśli dodamy zwiększoną masę ciała, to może dojść do płaskostopia poprzecznego i dalej do odchylenia palucha.

UWAGA! W wysokich butach przednia część stopy jest bardziej obciążona i kości zaczynają ustawiać się wachlarzowato. Przód stopy się poszerza, a jej poprzeczny łuk się obniża = płaskostopie poprzeczne.

Bądź czujna!
Pierwszym zwiastunem przyszłego problemu nie koniecznie musi być tylko odchylenie się palucha.
Zwróć uwagę jeśli pojawią się: przewlekłe bóle stóp, głównie w przedniej części, pieczenie podeszw czy tworzenie się modzeli.

Jak powstrzymać zmiany?
Na początku banalne, ale konieczne: zmiana obuwia, chcąc być radykalną powiedziałabym żegnamy szpilki i wrzucamy je głęboko do szafy; jednak miłośniczkom powiem tak: z czasem same zobaczycie jak wyglądają Wasze stopy i zdecydujecie się na ten krok, ale możecie też wymiennie stosować obuwie; jeśli koniecznie w miejscu pracy szpilki to w miarę możliwości np. pod biurkiem o ile nikt nie widzi, zdejmujcie buty lub zakładajcie bardziej swobodne, szerokie obuwie. Generalnie zalecane jest noszenie butów z szerszymi czubkami, takimi, aby nie uciskały palców.

Wskazane jest 1 raz dziennie wykonywanie ćwiczeń stóp (np. stawanie na palcach, podnoszenie przedmiotów palcami) celem wzmocnienia więzadeł i mięśni, co pomaga skorygować płaskostopie.

Wskazane są wkładki korygujące płaskostopie. Można nabyć w sklepach medycznych, niekiedy apteki też mają w asortymencie.

W aptekach (w sklepach medycznych też powinny być) można kupić aparaty korygujące ustawienie palucha:
A szyna Thomsena, potocznie zwana aparatem Marcin - zakłada się je zwykle na noc. Szczegóły znajdziecie na stronie producenta Klik
B aparat korekcyjny Hallufix - może być stosowany całą dobę. Więcej informacji na stronie Klik
C kliny (np. Marcin II, Scholl, Oppo) zapobiegają odchylaniu palucha i nachodzeniu na sąsiedni palec
D plastry ochronne na halluksy - dobrze przylegają, chronią przed tarciem i bólem (Scholl, Compeed)
E osłona na halluksy (Oppo).

Ceny:
Marcin II (na dzień) ok 18-22 zł
Marcin I (na noc) ok 30-38 zł

Scholl klin - Gel Toe ok 24-28 zł
Plastry Compeed Haluksy 20-22 zł

W zależności od hurtowni jaka obsługuje daną aptekę i indywidualnych warunków handlowych apteki, ceny mogą się nieco różnić w aptekach.

U lekarza
W zależności od stopnia zaawansowania zmian w położeniu palucha lekarz może zalecić rehabilitację w formie zabiegów jonoforezy lub fonoforezy przy użyciu leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych w żelu (np. Voltaren, Fastum) albo skieruje na zabieg operacyjny.

Uważnie obserwujcie swoje stopy. Skrzywione palce wyglądają bardzo nieestetycznie. Ja 2 lub 3 rok wkładam na noc kliny (przyznaję, że nie codziennie) i nawet staram się ograniczać noszenie balerinek, bo bolą mnie palce.

Pozdrawiam!


Źródła:
poradnik Zdrowie, wrzesień 2010
paznokcie.fm
marciny.com
sklep.spondylus.pl
http://www.gabineturodaistyl.pl/blog/pokaz-mi-swoje-stopy-a-powiem-ci-kim-jestes_1,117.html

sobota, 6 lipca 2013

Chrypka - wcale nie taka błaha sprawa

Witam,

Dzisiaj postanowiłam napisać kilka słów o chrypce. Nader często pojawiają się w aptece Pacjenci z tym właśnie problemem. Podzielę się z Wami moimi obserwacjami na ten temat.

środa, 3 lipca 2013

Grzybica paznokci - ciąg dalszy

Dzisiaj kolejna odsłona aptecznych preparatów stosowanych w grzybicy paznokci.

Acifungin Forte, roztwór 30 ml
skład: kwas borowy, kwas salicylowy, kwas galusowy, kwas octowy lodowaty, tanina, metylu salicylan
Preparat działa przeciwgrzybiczo, słabo przeciwbakteryjnie, ściągająco i złuszczająco.
Produkt ten jest stosowany na wały około paznokciowe i paznokcie. Stosuje się 3-4 x /24h. Preparat stosuje się > 18 r.ż.i należy zużyć w ciągu 6 m-cy od otwarcia.

Nie znam wielu opinii, ale jeśli problem dopiero się zaczyna to można spróbować.

Nailexpert
Produkt zawiera olejki silikonowe i kauczuk silikonowy, które tworzą wodoodporną warstwę – forma filmu na powierzchni paznokcia i skóry, który hamuje metabolizm mikroorganizmów, ich rozwój i namnażanie, co zapobiega penetracji i rozwojowi grzybicy.
Zatem ten produkt nie zawiera leku przeciwgrzybiczego, tylko silikony, jak napisałam powyżej, Nailexpert stwarza niekorzystne środowisko dla grzybów, co zapobiega ich namnażaniu, rozprzestrzenianiu się.
Stosuje się go na paznokcie i skórę w okolicy paznokci. Może być stosowany > 3 r.ż. Opakowanie wystarcza na ok 400 aplikacji; schemat stosowania: 2 razy na dobę (rano/wieczór).

Powiem szczerze, że nie znam opinii o tym produkcie. Gdybym miała się decydować na jego zakup to tylko jako środek zapobiegający grzybicy paznokci, ewentualnie jako dodatek do doustnej terapii lekami przeciwgrzybiczymi (wszystkie tego typu środki z przepisu lekarza = Rp).



Polfungicid, płyn 10 ml

skład: chlormidazol, kwas salicylowy
Lek wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, stosowany jest na paznokcie i skórę w jej okolicach. Stosuje się 2-3 razy na dobę na zmienioną chorobową okolicę przez co najmniej 4 tygodnie (> 12r.ż).
Jeśli grzybica dopiero co się pojawiła, Polfungicid jak najbardziej powinien dać sobie z nią radę, niejednokrotnie Pacjenci potwierdzali mi skuteczność tego produktu.




Steper sztyft
Steper zawiera aż 5 składników aktywnych:
clotrimazol, climbazol - działanie przeciwgrzybicze,
Triclosan - przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie (niekiedy przeciwwirusowo),
olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego - przeciwbakteryjnie, likwidują przykry zapach  (ograniczam się do działania olejków związanych z dzisiejszym tematem).
Stosowanie: przez pierwsze 3 tygodnie 2 x dziennie,a potem przez kolejny miesiąc 1 x dziennie.
Na opakowaniu produktu brak informacji o bezpieczeństwie stosowania u dzieci.

W związku z tym, że sztyft zawiera składniki przeciwgrzybicze można go zastosować i do leczenia, i do zapobiegania, o ile jest to początek grzybicy paznokci (wiem, że się powtarzam, ale lepiej się zapamięta :))

To tyle jeśli chodzi o znane mi preparaty dostępne bez recepty.

Najsilniejszymi lekami przeciwgrzybiczymi stosowanymi miejscowo (czyli bezpośrednio na płytkę paznokcia) w leczeniu grzybicy paznokci są (wyłącznie na receptę - Rp):

amorfolina (Loceryl, Myconolak)
lakier stosuję się 1 x w tygodniu
UWAGA! przed pierwszą aplikacją należy opiłować chorą płytkę pilnikiem, a następnie odtłuścić ją poprzez przetarcie wacikiem nasączonym alkoholem; dopiero na tak przygotowaną płytkę nakładamy lakier leczniczy
UWAGA! leczenie trwa do momentu całkowitego wyleczenia  i regeneracji płytki paznokcia (częstość aplikacji i czas trwania ustala lekarz w zależności od stopnia nasilenia objawów), zwykle 6 miesięcy - paznokcie u rąk, a 9-12 - paznokcie u stóp.


cyclopiroks (Pirolam)
lakier stosuje się przez 1 miesiąc co 2 dzień, w 2gim miesiącu 2 x w tygodniu, a od 3 miesiąca 1 x w tygodniu
UWAGA!  w trakcie leczenia 1 x w tygodniu zmywa się cały lakier
UWAGA! leczenie trwa do momentu wyleczenia, jednak nie dłużej niż 6 m-cy

bifonazol, mocznik (Mycospor Onychoset)
maść nakłada się 1 x na dobę
UWAGA! paznokieć/-cie okleja się plastrem i pozostawia na 24 h, następnie zdejmuje się opatrunek, moczy rękę lub nogę w ciepłej wodzie 10 min., oskrobuje się rozmiękczoną warstwę zakażonego paznokcia przy pomocy dołączonego do opakowania skrobaka, a potem osusza się i zakłada ponownie opatrunek
UWAGA! leczenie trwa do momentu usunięcia zakażonych warstw paznokcia, zwykle 7-14 dni; leczenie kontynuuje się następnie przez 4 tygodnie (1x/24h)
UWAGA! "Mocznik po zastosowaniu na paznokcie rozmiękcza keratynę zakażonego paznokcia, co umożliwia jego nieinwazyjne i bezbolesne usunięcie. Ponadto w badaniach in vitro wykazano, że mocznik zwiększa penetrację bifonazolu w zakażonych paznokciach nóg, przez co wzmaga działanie przeciwgrzybicze produktu."


Aby leczenie było efektywne przy rozwiniętej grzybicy stosuje się również kurację doustnymi lekami przeciwgrzybiczymi (z przepisu lekarza=Rp), najczęściej fluconazolem (np. Fluconazol) lub itrakonazolem (np. Orungal, Trioxal).
Drugi lek jest bardzo ciekawy. Mimo iż koszt opakowania ok. 54 zł po refundacji, to warto wydać te pieniądze, już wyjaśniam dlaczego. Leczenie itraconazolem określa się mianem leczenia pulsacyjnego, co polega na tym, że 2 kapsułki 2 x dziennie przyjmuje się przez 1 tydzień, potem 3 tygodnie przerwy (= 1 cykl) i ponownie tydzień przyjmowania itp. W grzybicy paznokci rąk stosuje się 2 cykle, a w grzybicy paznokci stóp 3 cykle. Po 6-9 miesiącach zakończenia leczenia obserwuje sie zadowalające, ostateczne efekty, zatem lek nawet do 9 miesięcy działa w płytce paznokcia. Teraz już wiecie dlaczego cena leku jest dość wysoka, ale jesli za ceną idzie w parze skuteczność i długi czas działania substancji leczniczej, to nie ma co marudzić, że taki drogi.
Niestety leczenie grzybic paznokci jest mozolne, trochę frustrujące, ale trzeba doprowadzić je do końca!

Jak widzicie najskuteczniejsze miejscowo są leki podawane w postaci lakieru  albo maść, ale tylko dlatego,  że mocznik ułatwia penetrację bifonazolu. Kremy nie przenikają przez płytkę paznokcia.
Ww. lakiery i maść są dość drogie, nie przybliżam dokładnych cen, ponieważ są to leki 100% płatne i cena może być różna w każdej aptece ( 70-100 kilkadziesiąt złotych +-).

Reasumując:
1. Przed aplikacją lakieru leczniczego zmywamy lakier "upiększający"  (wskazówka dla Pań rzecz jasna) 
2. Jeśli chcesz opiłowywać paznokcie objęte grzybicą, nie stosuj tego pilniczka do zdrowych paznokci!

:)

 Źródła:
 http://omega-pharma.pl/nailexpert/index.html
urpl.gov.pl