niedziela, 4 sierpnia 2013

Wapń w aptece

Wapń jest podstawowym minerałem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu, od utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej, przez właściwe funkcjonowanie kości, zębów, przewodnictwo nerwowe, aż po prawidłową kurczliwość mięśni. Wpływa na krzepliwość krwi. Zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych przez co działa przeciwwysiękowo, przeciwzapalne, przeciwobrzękowo.

I tak w aptece można nabyć następujące preparaty wapnia:

 dobezylan wapnia, calcii dobesylas  (Doxium 500, Calcium Dobesilate) - status Rp czyli na receptę
- objawowe leczenie przewlekłej niewydolności żylnej (bóle, kurcze, obrzęk)
- retinopatia cukrzycowa

pantotenian wapnia (Calcium pantothenicum Jelfa) - poprawnie jest to sól wapniowa kwasu pantotenowego czyli tzw. Wit. B5

najczęściej zalecany przez dermatologów przy różnego pochodzenia schorzeniach skórnych i stanach zapalnych błon śluzowych

węglan wapnia (Osteovit, Ostercal, Calperos, Calcium Polski lek, Calcium alergo Polski Lek)
- niedobory, wspomagająco w alergiach
- głównie leczenie uzupełniające w osteoporozie

glukonian wapnia (Calcium Gluconicum)
ta postać chemiczna wapnia ma szeroki wachlarz wskazań:
- niedobory (np. zaburzenia wchłaniania)
- zwiększone zapotrzebowanie (w okresie wzrostu, ciąża)
- tężyczka (spadek stęż. Ca i Mg, objawiająca się skurczami mięśni, mrowienie, drętwienie palców)
- osteoporoza
- wspomagająco w leczeniu chorób alergicznych i stanów zapalnych

laktoglukonian wapnia (Calcium-Sandoz Forte)
- niedobory - leczenie i zapobieganie
- osteoporoza
- krzywica

glukonolaktobionian wapnia (Calcium Sanosvit)
- niedobory u dzieci, w ciąży
- osteoporoza
- wspomagająco w okresie jesienno-zimowym
- w leczeniu chorób alergicznych

laktobionian wapnia (Calcium Sanosvit)
j.w.

mleczan wapnia (Calcium Polfa-Łódź, Calcium Apteo)
- zapobieganie i leczenie niedoborów wapnia
- wzmacniająco w okresie jesienno-zimowym


Właściwie każdy związek wapnia może byś stosowany w leczeniu niedoborów lub w celu zapobiegania niedoborom.
Idealny preparat wapnia powinien zawierać dużą ilość wapna elementarnego oraz być dobrze wchłaniany z jelit. Najwięcej tego pierwiastka zawiera węglan (40%), cytrynian (21%), mniej mleczan (13%) i glukonian (9%). Wchłanianie wapnia wzmacnia witamina D.
WIĘCEJ! Witamina D, a dokładnie jej hydroksylowa pochodna 1,25(OH)2D3 jest odpowiedzialna za regulację stężenia wapnia i fosforanów we krwi. Pochodna ta zwiększa wchłanianie Ca i P w jelicie przez pobudzenie wytwarzania w nabłonku jelita odpowiedniego białka, które ułatwia wiązanie wapnia w komórkach nabłonka jelitowego, a potem jego transport do krwi. Powoduje też zwiększenie wchłaniania obu pierwiastków w obrębie nerek. W kościach zwiększa osteolizę osteoklastyczną (rozpuszczanie kości przez osteoklasty czyli komórki usuwające stare komórki kostne). Zatem pochodna witaminy D oddziałuje na jelita, nerki i kości co prowadzi do zwiększenia stężenia wapnia we krwi.

Połączenia wapnia z wit. D spotykamy w preparatach węglanu wapnia stosowanego w leczeniu wspomagającym osteoporozy.

Niektórzy producenci podają na swoich preparatach informacje, że wapno w tabletkach musujących należy stosować u dzieci > 10 roku życia. Zgadzam się z takim zaleceniem, ponieważ czas rozpadu tabletki musującej wynosi ok. 5 min, to nie chce mi się wierzyć,że jak większa ilość CO2 (dwutlenku węgla) się ulotni (tabletka prawie rozpuszczona), Pacjent czeka te 5 min, tylko zazwyczaj wypija jeszcze delikatnie musujący roztwór. Po pierwsze nie każdy lubi "drapanie" w gardło (wynikające z jeszcze uwalniającego się CO2), a na dodatek mogą pojawić się wzdęcia.

P.S. tak na czasie dodam, że w przypadku alergii skórnych lub po ukąszeniu przez owady najlepiej się sprawdza połączenie wapna z kwercetyną, która działa przeciwhistaminowo, przeciwzapalnie  więc wspólnie składniki te wywierają silniejsze działanie niż sam wapń (Uwaga! niektóre nazwy handlowe ALLERGO mogą być mylące, bowiem preparat może zawierać tylko zwiększoną dawkę wapnia np. 300 lub 500 mg)

Miłego dnia!

Źródła:
Farmacja praktyczna, R.Jachowicz
Farmakodynamika W Janiec, J.Krupińska

4 komentarze:

 1. Zastanawiałam się ostatnio nad wapniem i mam dwa pytania :)
  1. Piszesz, że pantotenian wapnia, czyli Calcium Pantothenicum jest na receptę, tymczasem widuje na blogach wpisy o CP, w których dziewczyny zajadają się tymi tabletkami jak cukierkami, po 2-4 dziennie. Czy to można przedawkować?
  2. W przypadku alergii lekarze przepisują "wapno musujące". Ale spotkałam się z drugą szkołą, jeden pan doktor stwierdził, że wapno w alergii owszem pomaga, ale producentom tegoż wapna w wyjechaniu na drogie wakacje ;)
  Jakie masz zdanie w kwestii wapna przy alergii?

  OdpowiedzUsuń
 2. 1. Witam, Mój błąd, nie zauważyłam, że wkleiłam status na Rp przy C. pantotenicum. Faktycznie dostępne jest bez recepty, dziękuję za uwagę :)

  2. W wielu przypadkach można spotkać lekarzy, którzy albo leczą "tradycyjnymi", dobrze sprawdzonymi schematami, albo są tacy, którzy radykalnie, najlepiej podają glikokortykosteroidy, czyi konkretnie i po kłopocie. Czasami są sytuacje, np. w przypadku kobiet w ciąży czy maleńkich dzieci, w których nie można stosować radykalnych środków i chociażby wtedy obie grupy lekarzy zalecą wapno.
  W przypadku alergii najlepiej sprawdzają się połączenia wapnia z kwercetyną, bo ona działa przeciwalergicznie (hamuje uwalnianie histaminy, która jest jedną z głównych substancji alarmowych w organizmie, kiedy pojawia się alergen uwalniana jest ze specjalnych komórek i ma mobilizować ukł. odpornościowy do obrony; zatem uwolniona histamina odpowiada za stan zapalny - obrzmienie, zaczerwienienie, ocieplenie danego miejsca, ból).
  Reasumując wapno i kwercetyna działają przeciwwysiękowo, przeciwzapalnie i chociażby dlatego są pomocniczo stosowane zazwyczaj w skórnych odczynach alergicznych. Natomiast w przypadku powaznych schorzeń typu atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa czy alergiczne zapalenie spojówek, to nie stosuje się, bo tutaj potrzebne są silniejsze środki.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :)
   Na alergiczne zmiany skórne zwykle dostawałam wapno z witaminą C, najczęściej o smaku cytrynowym, które jednak szału nie robiło. Teraz już wiem jakiego wapna szukać :)

   Usuń
 3. Niestety wapno nie pomaga na alergię.. Ludzie żyją takimi "prawdami" przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Poza tym jeżeli masz alergię, nie bagatelizuj tego, wyszukaj testy i z wynikami idź do lekarza, który wdroży odpowiednie leczenie, zamiast ratować się wapnem.. Nieleczona alergia prowadzi do astmy i innych powikłań..

  OdpowiedzUsuń