czwartek, 17 października 2013

Preparaty złożone na przeziębienie i tabletki na katar - co trzeba o nich wiedzieć?

Dużą popularnością cieszą się preparaty złożone na przeziębienie, czyli takie które zawierają lek przeciwbólowy/przeciwgorączkowy - w zdecydowanej większości paracetamol, środek udrażniający zatkany nos (głównie feniramina i jej pochodne, pseudoefedryna, fenylefryna) lub nawet dwa, a czasami też witaminę C (kwas askorbinowy).
Osoby, które są nadwrażliwe, u których po lekach zdarzały się objawy senności powinny uważać na preparaty zawierające: chlorfeniraminę - np. Flucontrol Max, Flucontrol Hot, Tabcin, feniraminę - np. Fervex (na rynku obecny tylko Fervex D, Theraflu Extragrip), prometazynę - np. Choligrip noc.
Wymienione substancje należą do starej generacji, tzw. I generacji leków przeciwhistaminowych (inaczej przeciwalergicznych, które zmniejszają obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa, hamują odruch kichania), które przenikają do mózgu i mogą wywoływać właśnie skutek uboczny w postaci senności czy zaburzeń koncentracji.

Należy być też czujnym w stosunku do preparatów w tabletkach stosowanych w lejącym, cieknącym katarze, zatkanym i obrzękniętym nosie. I tak triprolidyna (Acatar Acti Tabs, Actitrin, Actifed) i deksbromfeniramina (Neoafrin) z racji przynależności do powyższej grupy leków mogą również wywoływać senność.
Mamy jeszcze tabletki na katar, które łączą w sobie np. pseudoefedrynę + loratadynę (np. Claritine Active) lub pseudoefedrynę + cetyryzynę (np. Cirrus). Zarówno loratadyna, jak i cetyryzyna reprezentują nowszą grupę leków przeciwhistaminowych (tzw. II generacja), ale obarczone są także ryzykiem pojawienia się senności, przy czym loratadyna ok 5 razy rzadziej wywołuje ten objaw.

Porównując I i II generację, największe niebezpieczeństwo znużenia i senności wiąże się ze stosowaniem leków I generacji.
Szczególna ostrożność powinna dotyczyć kierowców i osób obsługujących maszyny/urządzenia! 
Na mnie nawet przysłowiowe "końskie dawki" żadnych środków tego typu nie działają, ale często Pacjenci z przewlekłymi alergiami zgłaszają problem otumanienia czy senności po tych lekach.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz