czwartek, 10 kwietnia 2014

Dolegliwości ciążowe - co wolno a czego nie?

Kobieta ciężarna to jeden z trudniejszych Pacjentów w aptece. Bynajmniej nie z powodu jej zachowania, ale dlatego, że niewiele produktów można polecić.
Dzisiaj o podstawowych problemach jakie trapią kobiety ciężarne.Nudności/wymioty

Zaleca się stosowanie imbiru. W aptece można nabyć np. Prenatal Complex, zawierający sproszkowane kłącze imbiru w składzie. Alternatywą może być Herbata imbirowa lub świeży plasterek imbiru zalany wrzątkiem (trzymać pod przykryciem ok 10 min.). Panie mogą przyjmować też witaminę B6, na ogół stosowana dawka to 50 mg/24h lub 3 x 25 mg/24h przez 3 dni.
Gdy samodzielna kuracja nie pomaga można zwrócić się do lekarza, który zaleca m.in. prometazynę w syropie (Diphergan), ondansetron lub metoklopramid.


Zgaga/refluks

W ciąży można podawać:
- wodorotlenek magnezu/wodorotlenek glinu (Maalox)
- węglan wapnia/węglan magnezu (Rennie antacidum)
- alginian sodu/wodorowęglan sodu/węglan wapnia (Gaviscon)
- omeprazol (Bioprazol, Ortanol, Polprazol).
Czasem lekarz może zalecić ranitydynę (Ranimax, Ranigast), jeśli inne leki zawodzą.

Zaparcia

Stosuje się środki osmotyczne w postaci czopków glicerynowych i syropu laktuloza. A także środki pęczniejące, najczęściej Ispagul, zawierający łupiny babki jajowatej. Z nowszych produktów dostępne są czopki Eva/qu (wodorowęglan sodu/winian potasu).
W żadnym wypadku nie stosuje się oleju rycynowego (kiedyś miałam Pacjentkę, której rzekomo położna zaleciła) lub środków drażniących (senes, rzewień, kruszyna), aby nie doszło do odklejenia łożyska.

Hemoroidy

Niestety jest to nierzadka przypadłość jaka trapi przyszłe mamy. Jeśli problem siedzi  w środku stosujemy czopki, jeśli na zewnątrz to maść. Można stosować Posterisan maść/czopki, Boiron Avenoc maść/czopki, Procto-eze emulsja, Proctocomfort czopki/maść.
Znalazłam ciekawe zestawienie na ten temat Klik

Bóle nóg/obrzęki 

Z leków najczęściej zalecanych przez lekarzy ginekologów będą: Cyclo 3 Fort w kapsułkach i Lioton 1000 w żelu.

Dzisiaj to tyle, żeby nie zanudzać. Następnym razem opowiem Wam o klasach leków w zależności od bezpieczeństwa stosowania w ciąży i w okresie karmienia piersią oraz gdzie można sprawdzić jaką kategorię ma dany lek.
Pozdrawiam :)

7 komentarzy:

 1. IPP w ciąży? W życiu! Żadnych prazoli, tak samo jak i ranitydyny, zwłaszcza na własną rękę. Środki zobojętniające zawierające glin też są przeciwwskazane ze względu na możliwe szkodliwe działanie aluminium na układ nerwowy płodu.
  Marta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spośród prazoli można stosować omeprazol (np. Polprazol, Helicid - chpl), jest bezpieczny. Natomiast nie wolno przyjmować pantoprazolu. Co do ranitydyny, można po konsultacji z lekarzem, jak wspomniałam wyżej. Z kolei wodorotlenek glinu posiada kategorię bezpieczeństwa B, w przeciwieństwie chociażby do węglanu wapnia, który należy do kategorii C. Każdy lek stosowany w ciąży powinno się stosować możliwie jak najkrócej. Przed opublikowaniem jakichkolwiek informacji zaglądam na urpl. Z karty charakterystyki produktu można uzyskać pożądane informacje. Dodam tylko,że powyższe informacje zostały potwierdzone również przez lekarzy wykładowców/praktyków UM Poznań.

   Usuń
  2. Proszę o dokładne sprawdzenie wiadomości. Według FDA: Omeprazol posiada kategorię C, tzn badania na zwierzętach wykazały szkodliwość na płód. Natomiast pantoprazol - kategoria B - badania na zwierzętach nie wykazały zagrożenia dla płodu, albo wykazały ale nie zostały potwierdzone w badaniach kontrolnych u kobiet ciężarnych.Wodorowęglan sodu- kat C, tak samo wodorotlenek glinu! Do sprawdzenia na stronie fda.gov lub medscape.com.

   Usuń
  3. Witam, informacje takie znajdują się w kartach charakterystyki leków zarejestrowanych w naszym kraju. Informacje zostały sprawdzone przed opublikowaniem. Dodam, ze ww. informacje uzyskałam również na spotkaniach w ramach studiów podyplomowych. O ile Czytelnik jest związany z zawodem, zajęcia z zakresu specjalizacji. Pozdrawiam

   Usuń
 2. całkiem przypadkiem trafiłam na tego bloga i już wiem,że będę go czytać codziennie świetny pomysł i ciekawe artykuły pozdrawiam :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ostatni trymestr ciąży to u mnie głównie stosowanie czopków eva/qu. Są skuteczne, szybko działają a co ważne nie rozleniwiają jelit.

  OdpowiedzUsuń
 4. Od lactulozy lepiej działa przecież makrogol, tak przynajmniej powiedział mi lekarz, stosowałam dicopeg, łatwiejszy w aplikacji niż czopki.

  OdpowiedzUsuń