środa, 16 kwietnia 2014

O Czarnuszce siewnej słów kilka

Ostatnio mam spore przerwy, ale sporo dzieje się w pracy i wracam wykończona :)

Ubolewam nad tym, że w programie studiów farmaceutycznych nauka o ziołach jest dość okrojona. Co prawda mieliśmy oboje aż 2 przedmioty traktujące o ziołach - farmakognozję i lek roślinny, ale jak dla mnie to wciąż za mało. Jest mnóstwo preparatów leczniczych naturalnych o których gro farmaceutów nie wie, a te które są popularne w aptekach krążą składem na ogół wokół tych samych roślin leczniczych lub zawierają rośliny spoza naszego rejonu, o których trudno znaleźć informacje.
Dlatego dzisiaj postanowiłam napisać o czarnuszce siewnej.
We współczesnych podręcznikach o ziołach trudno znaleźć jakiekolwiek informacje o tej roślinie.

 Historią czarnuszka siewna sięga aż czasów starożytnej Grecji i Egiptu. Zwana jest też czarnuszką egipska lub czarnuchą. Szczegółowe informacje o historii rośliny znajdziecie tutaj Aptekarz Polski i tutaj Klik
Surowcem leczniczym jest nasienie czarnuszki, z którego pozyskuje się olej. Nasionka zawierają m.in.: olej tłusty bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (różne źródła podają różne informacje 35 - 40/50%), olejek eteryczny, saponiny, fitosterole, witaminę E, 15 aminokwasów.

Olej wykazuje m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze (Candida), przeciwpasożytnicze (m.in. tasiemiec, owsiki, nużeniec), żółciopędne, żółciotwórcze, moczopędne.

 Roślina ta znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie. Jest pomocna w leczeniu:
- alergii, astmy (jedyny jak dotąd znany mi preparat w kapsułkach na rynku to Alerbon firmy Bonimed)
polecam artykuł, do którego zostałam przekierowana ze strony bonimed.pl Klik
- grzybicy, trądziku, opryszczki,
- odleżyn, trudno gojących się ran,
- łojotoku, łupieżu, atopowego zapalenia skóry,
Korzystnie wpływa na pracę wątroby, jest pomocna w zaparciach. Znalazłam też informacje, że reguluje cykl menstruacyjny, może zwiększać popęd płciowy. Wykazuje korzystne działanie w bólach głowy, stawów, w leczeniu bezsenności, a nawet depresji. Sporo tego i z pewnością sporo osób będzie sceptycznie nastawiona. Zawsze podkreślam, że rośliny lecznicze nigdy nie wykazują jednokierunkowego działania.

Jednak mogę szczerze napisać, że znam opinie z pierwszej i drugiej ręki ;) na temat rewelacyjnego działania w AZS (atopowym zapaleniu skóry). Jest wśród nas sporo osób, które borykają się z tym problemem - Ci starsi i Ci młodsi. Bardzo często w aptece dermokonsultantki zachwalają produkty Emolium, La Roche Posay czy Biodermy. Nie twierdzę,że są to złe produkty, wręcz przeciwnie, jednak nigdy na żaden produkt dermokosmetyczny/kosmetyczny nie można dać 100 % gwarancji skuteczności. Metodą prób i błędów trzeba wyszukać ten najbardziej odpowiadający własnej skórze. Dlatego zachęcam do prób z tym waśnie olejem, który można wykorzystać też i w innych celach.
Ponadto słyszałam też,że bardzo korzystny wpływ na skórę głowy ma wcieranie oleju, dlatego sama zamierzam spróbować -  na mój problem suchości,świądu skóry głowy zamówiłam olej i szampon z czarnuszki.

O tym, że olej z czarnuszki jest stosowany  w kosmetyce może słyszeliście. Działa on antyoksydacyjnie, czyli spowalnia procesy starzenia, ponadto zmiękcza, wygładza skórę i łagodzi podrażnienia.

Jak stosować?
Ja akurat zakupiłam olej z firmy Maroko i zalecane spożycie przedstawia się następująco:
wewnętrznie: dzieci do 4r.ż. - pół łyżeczki = 2,5 ml
                     dzieci 5-11 r.ż. - 1 łyżeczka= 5 ml
                         > 12 r.ż. - 3xdziennie pół łyżeczki

zewnętrznie na skórę 2-3 x na tydzień


Jak dotąd najbardziej popularnym olejem kosmetycznym pozostaje olej arganowy, ale "doganiają" go swoimi właściwościami oleje: z czarnuszki siewnej i z opuncji figowej.

Czarnuszkę siewną w każdej postaci dostaniecie w sklepie zielarskim, a oleje dodatkowo na stoiskach Maroko sklepu lub przez internet.

Pozdrawiam, Ania

P.S. Czarnuszka jest stosowana jako przyprawa w kuchni (sałatki, mięsa). Ponoć świetnie smakuje chleb z dodatkiem tego zioła. Póki co nie mam w planach takich wypieków, ale może kiedyś.

Źródła:
 http://www.aptekarzpolski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=1485&Itemid=66
 http://zioladlazdrowia.pl/artykul/nasiona-czarnuszki-siewnej-nadzieja-dla-alergikow/
 http://rozanski.li/?p=250
maroko sklep
Zielarnia Wrzos, Gniezno

2 komentarze:

  1. Wow, nie miałam świadomości, że czarnuszka siewna ma takie zastosowania, jak wspomaganie gojenia trudnych ran czy odleżyn. Ja osobiście wiem, że pomocna w tego typu problemach jest karnozyna. Mało się o tym mówi - takie mam wrażenie i ludzie nie są tego świadomi. A karnozyna działa bardzo dobroczynnie na bardzo problematyczne rany. Warto też wiedzieć, że to nie są jej jedyne zastosowania. Idealna jest dla osób, które są aktywne fizycznie, bowiem karnozyna wspiera regenerację mięśni, a także dla osób, które pozostają na różnego rodzaju bezmięsnych dietach (te osoby mają obniżony poziom karnozyny w mięśniach). Pomocna jest również dla osób z cukrzycą typu 2, miażczycą tętnic lub po prostu dla osób starszych. Bądźmy tego świadomi. Serdecznie pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Stosuję kasułki Bonifratów Alerbon(4 opakowanie według przepisu na opakowaniu i z krótką przerwą)Niesamowita poprawa w samopoczuciu ,ale również w badaniach krwi i ...co było cudownym zaskoczeniem w wyniku gastroskopii.Dla mnie jest drogi ,ale warty każdej ceny.Kupuje go w aptekach.

    OdpowiedzUsuń