poniedziałek, 28 października 2013

Gdy nie wiadomo jaki kaszel...

Dzisiaj w ramach kontynuacji tematu kaszlu kilka słów o preparatach, których popularność to dla mnie fenomen,a raczej skuteczność reklamy, która w obecnych czasach potrafi omamić społeczeństwo. 

Syropy uniwersalne? Niezwykle ciekawy punkt w temacie kaszlu
Już sama nazwa, że produkt może być uniwersalny powinna wzbudzać podejrzenia. Bo jak preparat jednocześnie może hamować kaszel i prowokować jego odkrztuszanie?
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że spływanie wydzieliny z zatok lub nosa po tylnej ścianie gardła jest najczęstszą przyczyną kaszlu, to można pokusić się o stwierdzenie, że każdy syrop będzie pomagał w łagodzeniu kaszlu, bowiem sama forma płynu, który powlecze błonę śluzową da ulgę.
A dokładniej: śluzy roślinne podane doustnie, najczęściej w postaci syropów (czyli np. syrop prawoślazowy, z babki lancetowatej czy dziewanny), łagodzą odczucie drażnienia śluzówki gardła, a także osłonią błonę śluzową żołądka.

Nie mogę się powstrzymać, żeby nie wspomnieć o syropie Herbapect, który kolejny sezon bije rekordy sprzedaży (przynajmniej z moich obserwacji tak wynika), co oczywiście wynika z szerokiej reklamy w mediach.
Weźmy pod przysłowiową lupę ten syrop.

Herbapect (skład zaczerpnięty ze strony aflofarm.com.pl)
5 ml syropu zawiera:
 • 498 mg wyciągu z ziela tymianku
 • 348 mg nalewki z pierwiosnka
 • 87 mg sulfogwajakolu
Patrząc na skład można stwierdzić z całą pewnością, że działanie jest stricte wykrztuśne. Ale tak jak pisałam wcześniej, ze względu na postać, praktycznie każdy syrop można uznać za „uniwersalny”.
Zatem Drogi Pacjencie wzbogaciłeś swoją wiedzę na temat uniwersalności syropów.

Herbapect Junior:
- Wyciąg z prawoślazu,
- Wyciąg z lipy,
- Wyciąg z tymianku,
- Witamina C

W przypadku wersji syropu dla dzieci staje się jasne, że syrop będzie działał następująco: powlekał, łagodził podrażnienie błony śluzowej, a także będzie działał wykrztuśnie.

Kolejna ciekawostka, której nie kojarzy niejeden farmaceuta. Od lat na rynku funkcjonują dwa produkty: Thiocodin tab. stanowiący połączenie kodeiny (przeciwkaszlowe działanie) + sulfogwajacol (wykrztuśne działanie) oraz NeoAzarina tab. o składzie kodeina (przeciwkaszlowe działanie) + ziele tymianku (wykrztuśne działanie). Jak widać działanie składników przeciwstawne, ale oba preparaty zalecane w suchym, męczącym kaszlu. Póki co od lat świetnie się sprzedają, niestety i z innych względów.


Jak w przypadku każdego produktu trzeba kupić, spróbować i samemu ocenić co komu najlepiej posłuży. Pamiętajcie, że podczas przeziębienia początkowo pojawia się kaszel suchy, który po kilku dniach przechodzi w kaszel mokry. W czasie trwania kaszlu mokrego, wieczorami może mimo wszystko męczyć kaszel suchy, duszący, stąd nawet w okresie odkrztuszania, przed snem zaleca się podanie syropu przeciwkaszlowego. Dlatego dobrze jest się zastanowić i wybrać na dzień syrop wykrztuśny, a na noc dla komfortu snu wersję przeciwkaszlową niż kupić "uniwersalne" cudo, które daje nam 50% szans, że pomoże.

P.S. Syrop Herbapect polecam jedynie jako środek wykrztuśny. Na pewno nie jako uniwersalny preparat.

Kolejny post w temacie kaszlu Klik

7 komentarzy:

 1. Wykrztuśnie bardzo dobrze działa syrop fosidal, a poza tym jest też przeciwzapalny, więc hamuje rozwój choroby. Dlatego stosuję go już przy pierwszych objawach kaszlu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niedawno lekarz mojemu synkowi przepisał ten fosidal, żeby nie doszło do zapalenia oskrzeli, bo bardzo przeziębił się i bardzo mocno kasłał. Syrop sprawdził się świetnie, bo mały szybko po nim wyzdrowiał.

  OdpowiedzUsuń
 3. A czy fosidal można podawać dwulatkowi? Synek często mi choruje i właśnie najgorzej jest z tym kaszlem, więc jakiś dobry syrop, nie tylko łagodzący, to by nam się przydał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fosidal i inne syropy z fenspirydem zalecane są powyżej 2 r.ż. jednak w mojej ocenie sa nadużywane jako syropy na kaszel, a powinny być stosowane w stanach zapalnych i zalecane przez lekarza. Niestety reklamy TV przekłamują tą sprawę. Dla Malucha polecam GrinTuss pediatric, naturalny i bezpieczny.
   Pozdrawiam, Ania

   Usuń
 4. U mojego 10-latka fosidal sprawdził się niedawno idealnie. Syn kasłał przez pierwsze dwa tygodnie wakacji bez żadnych innych objawów przeziębienia. Różne syropy dostawał i nic nie było lepiej. Dopiero właśnie po fosidalu kaszel zaczął ustępować.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też fosidal stosuję raczej przeciwzapalnie, chociaż muszę powiedzieć, że kaszel łagodzi skutecznie. I jak go zaczynam podawać od razu na początku infekcji, to maluch szybciej wraca do zdrowia

  OdpowiedzUsuń
 6. też stosuję wspomniany syrop na kaszel, ze względu na szybkie działanie.

  OdpowiedzUsuń