piątek, 27 września 2013

Zatoki - zioła

A propos komentarza do posta Zatoki - porównanie preparatów Klik

Cieszymy się z Pańskiego komentarza, bo dowodzi on, że jednak jest nadzieja dla ziół i Pacjenci chcą je stosować. Nie odkrywamy teraz ameryki, że ludzie stosują zioła, w przeciwnym wypadku sklepy zielarskie nie miały by racji bytu, jednakże kiedy My w aptece próbujemy Pacjentów przekonać do stosowania ziół, do zastosowania inhalacji z olejków eterycznych na katar to ludzie patrzą na nas wielkimi oczyma, że przecież to zabawa, trochę czasu trzeba poświęcić, im się nie chce i wolą szybką połknąć tabletkę albo jeszcze lepiej kupić krople do nosa.

Jak najbardziej można skomponować sobie mieszankę na zatoki wzorując się na składach preparatów dostępnych w postaci tabletek: korzeń goryczki, kwiat pierwiosnka, ziele szczawiu, ziele werbeny, kwiat bzu czarnego, kwiat dziewanny, korzeń lukrecji, kwiat lipy, liść mięty pieprzowej i pić 2-3 razy dziennie;
nie wiem na ile dostępne są liście Andrographis paniculata.

A więc te rośliny lecznicze, które zawierają saponiny (m.in. lukrecja, mydlnica) czy gorycze (np. goryczka) będą pomocne, ponieważ zwiększają wydzielanie wodnistego śluzu, co sprzyja rozrzedzaniu wydzieliny z zatok. Tymianek i macierzanka m.in. ze względu na obecność goryczy i olejków eterycznych też sprawdzą się na zatoki (ze względu na obecność olejków eterycznych można stosować te zioła w postaci inhalacji parowej).

Rośliny działające przeciwzapalnie z kolei zmniejszą stan zapalny (zmniejszą obrzęk błony śluzowej w obrębie zatok czołowych i udrożnią ich ujście).
Słyszałam, że świetne rezultaty osiąga się po wkraplaniu do nosa gęstego "naparu" z nagietka czy rumianku (oba zioła wykazują m.in. działanie przeciwzapalne). Mam na myśli, że zalewamy tak jak zawsze zioło gorącą wodą, tyle, że tym razem małą ilością, np. 1/3 szklanki wody. Można wkraplać 2-3 razy dziennie po kilka kropel do każdego otworu nosowego.

Dobrze jest skomponować mieszankę, ponieważ żadna roślina lecznicza z reguły nigdy nie działa jednokierunkowo, zatem poza działaniem zwiększającym wydzielanie śluzu wodnistego, przeciwzapalnym, powyższe z ziół wykazują też działanie przeciwwirusowe czy przeciwbakteryjne.

Z bezpiecznych preparatów mogę polecić Fitonasal spray Klik , Euphorbium spray Klik i Acatar Fast spray (zawiera olejki eteryczne).

:)

P.S. Po zioła najlepiej do zielarni, bo apteki nie zaopatrują się raczej w sypkie zioła.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz